V Y Y Y Y V V Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y Y 16 I Geo-Info 1 2015-6 Excel CSV XML KML Geojson Shape Metadata Preview B BAG adressen Begroting 2014 Begroting 2015 Beheer grasvelden C Containers E Energielabels Q Geluldkaait Wegverkeer etmaal Wegveikeer nacht Industrie etmaal Industrie nacht Spoorwegen etmaal Spoorwegen nacht Gladheidbestrijding H Honden u itlaatkaart 1 Inwoners per wijk IV-3 IV-3 Jaarrapportage 2014 K Kantoren leegstand Kunstroute L Luchtfoto's Luchtkwaliteit P Percelen 5 Speeltoestellen Sportinstellingen Figuur 3 - Open data-portaal, door een groen vinkje te selecteren, wordt er een downloadservice van GeoServer opgestart. De preview opent weer direct een web-app. source' product, aangezien deze zelf de initiële ontwikkelkosten niet hoeven te betalen. Mocht er samenwerking plaatsvinden tussen de gemeenten/partijen, dan ligt het in de verwachting dat er ook voor de gemeente Nieuwegein een financieel voordeel zal zijn. Wat is het voordeel van open source voor de Gemeente Nieuwegein? Voordeel voor de gemeente Nieuwegein is dat de klant direct weet of zijn/haar vraag/wens realiseerbaar is. Indien mogelijk bespreken we verschillende varianten en komen zo geza menlijk tot de te maken functionaliteit. Beleid is hierbij dat de gemeente Nieuwegein niet een te dikke schil aan functionaliteiten wil ontwikkelen op de standaard aanwezige open source. Zo blijft het beheer(s)baar. Veelal zijn de wensen snel in te bouwen wat gelijk tot klantwaardering leidt. Processen zijn dus kort en zo wordt ruis door lange doorlooptijden beperkt. Sommige ideeën en wensen halen het niet tot een product, maar kunnen wel leiden tot inzichten (prototyping). Hierdoor worden onrealiseerbare verwachtin gen weggenomen. We ontwikkelen ook door vanuit een eigen visie. Dagelijks komen er nieuwe functionaliteiten en componenten bij in de dienstverlening met geo- toepassingen. We zijn continu aan het filteren of daar kansen tussen zitten om de dienstverlening naar een nog hoger niveau te tillen. Bijkomend voordeel is dat de GIS-kennis binnen Nieuwegein blijft en ook bij blijft met (internati onale ontwikkelingen. In de doorontwikkelingen worden we niet gehinderd door vendor locking. Samenwerking met de Open Geo Groep De gemeente Nieuwegein heeft een contract met de Open Geo Groep dat gezien kan worden als een onderhoud- en supportcon tract. Het komt erop neer dat hetgeen in de Gemeente neergezet en ontwikkeld wordt aan open source, kan rekenen op support vanuit de Open Geo Groep. De OpenGeoGroep onderscheidt zich door het aanbieden van diensten en innovatieve oplossingen geba seerd op professionele open source-software en op basis van open standaarden. De mensen van de Open Geo Groep zijn vaak zelf deelnemer van de open source-projecten die worden gebruikt, waardoor zij via korte lijnen kunnen communiceren met de open source-projecten zelf en optredende bug snel (laten) oplossen.

Geo-Info | 2015 | | pagina 18