Begin klein, zorg voor korte lijnen en betrek budgethouder 'Ambtenaren aan de taart na het vullen van de kaart' 2015-6 I Geo-Info Team Geo-informatie ziet de samenwerking met de Open Geo Groep als een meerwaarde. Binnen deze groep zit voldoende kennis om samen een goede duurzame infrastructuur neer te zetten. De Open Geo Groep dient daar bij ook als kennisplatform en sparringpartner. Over het proces om te komen de neergezette infrastructuur, merkt Richard Duivenvoorde, lid van de Open Geo Groep, het volgende op: "Over het algemeen gebruiken wij Linux-servers voor de webservices. In Nieuwegein was de beginsituatie dat er een ontwikkel- en produc tieserver op basis van Windows Server stond. Gelukkig bleek dat ook te werken. Hoewel we het gevoel hebben dat de servercomponenten beter draaien onder Linux is er tot nu toe vastge houden aan de Windows-servers. Wel zijn er nu enkele Linux-servers (CentOS/RHEL) beschikbaar voor verdere ontwikkeling". "Het was goed om te ervaren dat er inderdaad voortgeborduurd kon worden op de bestaande open source-componenten die al eerder waren geïnstalleerd en uitgebouwd door een andere partij. Door de ervaring met OpenLayers en Geoserver en de aanwezigheid van alle (open source-)code kon er na een korte inwerkperiode verder worden gewerkt. "We konden als 'good open source citizens' de optredende problemen in bijvoorbeeld Geoserver zelf oplossen EN terug leveren aan het betreffende (Geoserver en QGIS) project. Naar onze mening moet daar ook tijd voor genomen worden: niet alleen maar OpenSource software nemen/gebrui ken, maar door het terug leveren van code het project versterken en uitbreiden". Waar moet rekening mee gehouden worden met de implementatie van open source? Vanuit onze ervaring kunnen we de volgende aanbevelingen doen voor gemeenten die ook een dergelijke infrastructuur willen opbouwen met open source. In de opbouwfase Begin klein en bouw gestaag door. Maak eerst een opzet hoe de toekomstige infrastructuur er uit zou moeten zien en probeer deze component voor component op te bouwen. Als er sprake is van een vervangingstraject, kan er bijvoorbeeld gekozen worden om eerst de kaartserver in te richten en de bestaande webservices hiernaartoe over te zetten. Zorg voor korte lijnen tussen ontwikkelaar en de infrastructuur verantwoordelijke. Bepaal regelmatig of de toekomstige infrastructuur nog haalbaar is of bijgesteld moet worden. Dit ook gezien de ontwik kelingen van de bestaande open source- componenten in de markt. Betrek de budgethouder bij het resultaat van elke stap hoe klein dan ook. Dit maakt duidelijk hoe effectief de middelen worden ingezet. In de productiefase Zorg voor korte lijnen tussen de functio nele vraag en de technische oplossingen. Dit betekent in de praktijk veel overlegmo- menten tussen de functioneel verantwoor delijke en ontwikkelaar. Maak gebruik van prototypes indien mogelijk. Laat geen functionaliteiten ontwikkelen die teveel source-code omgooit. Blijf dicht bij de open source-code, zo blijft de software beheer(s)baar. Zorg voor snelle levertijden naar de klant. Betrek de budgethouder de opgeleverde producten. Laat deze eventueel meetesten aan de gecreëerde functionaliteiten. Toekomstperspectief De afgelopen 5 jaar is er nagedacht of we als Gemeente verdere ontwikkeling niet samen met andere geïnteresseerde partijen moeten uitvoe ren. Met dit artikel nodigen we belangstellenden uit de mogelijkheden verder te verkennen. Referenties [1] Open Geospatial Consortium (OGC). Dit is een internatio naal consortium wat open standaarden vastlegt binnen het geo-spatiale domein. Thiemo Peet, adviseur Geo-infor matie, gemeente Nieuwegein T.Peet@Nieuwegein.nl Richard Duivenvoorde, is lid van Open Geo Groep en eigenaar van Zuidt, richard@zuidt.nl De gemeente Zuidplas is de 21ste gemeente die de finish van deze wettelijke ver plichting succesvol heeft bereikt. Reden voor het ministerie van Infrastructuur en Milieu de gemeente Zuidplas op woensdag 2 december te trakteren op taart en de oorkonde BGT- proof te overhandigen aan wethouder Joke Vroegop-de Bruijne. Uiteraard is die gemeente maar een willekeurig voorbeeld! Adri den Boer

Geo-Info | 2015 | | pagina 19