De Bosatlas van Nederland Junior VAN NEDERLAND JA. Boek De Bosatlas van Nederland Junior. Noordhoff Atlasproducties. 224 bladzijden met 175 kaarten, 45 luchtfotos, vele foto's en infographics, 16 kijkplaten, en een register. ISBN 978 9001 12013 9. Prijs 29,95. Het concept en de teksten zijn van Arend Pottjegort. 18 I Geo-Info 1 2015-6 De meest bij dit International Map Year pas sende Nederlandse uitgave is ongetwijfeld deze Bosatlas van Nederland Junior, die bedoeld is voor kinderen van 8-12 jaar. Het is een perfecte gids voor een ontdekkingsreis door ons land en niet alleen voor kinderen. Wellicht geïnspireerd door Nederland van Boven maar afgezien van de prachtige lucht foto's van Karel Tomeï toch met een heel eigen, overzichtelijke (Bosatlas)vormgeving. De structuur is eenvoudig: eerst een over zicht van Nederland, dan de provincies met daarvoor karakteristieke thema's, attracties (en kijkplaten) en daarna wordt het hele land thematisch behandeld - van bestuur, natuur en landschap, tot delfstoffen, strijd tegen en met het water, hulpdiensten, energie, werken, verkeer, attracties en evenementen. Het eindigt met de rol van Nederland in de wereld, zowel vroeger als nu. Het is een logische, speelse volgorde en overal wordt verwezen naar objecten en musea die je meer kunnen vertellen over de betreffende thema's - om de ontdekkingstocht te ondersteunen. Naast de kaarten zijn de kijkplaten (van Wim Dasselaar) - fotografische compilaties in de vorm van panoramakaarten, die je als vanuit een helikopter laten zien wat er op de grond gebeurt - ware uitdagingen om alles te kunnen duiden wat erop staat, inclusief alle grapjes. Er is veel te zien: de winter die plot seling invalt en de ene helft van een kijkplaat in zijn greep houdt, terwijl het in de andere helft nog zomert. In Hanzestad Deventer is de tijd teruggedraaid tot de 15e eeuw en in de kijkplaat Rivierenland zouden bij Loevestein naast Hugo de Groot zomaar windsurfers kunnen opduiken. Een enkele maal is de coördinatie tussen kaarten, teksten, tekeningen en foto's niet optimaal (waar liggen Niehove, Gasselterboer- veenschemond, de Zuidplaspolder; waarom is de Eurostar niet ingetekend als die in de tekst genoemd wordt?) maar in de meeste gevallen verloopt die coördinatie rimpelloos. De veel voud aan thema's die gekarteerd is, heeft toch niet geleid tot een onsamenhangend kaart beeld. Door dezelfde stijl en belettering sluit het kaartmateriaal allemaal prima op elkaar aan. Dezelfde legenda voor de provinciekaar- ten, het gebruik van witte lijnelementen om een zwartsluier te voorkomen, overal cursieve blauwe waternamen, ze dragen goed bij tot die standaardisering. Hetzelfde geldt trouwens ook voor de de steeds terugkerende helikop ter bij de kijkplaten. Nogmaals, de atlas is een perfecte gids om zelf mee op onderzoek uit te gaan, wat ook de bedoeling is van het International Map Year (2015-2016). Deze Bosatlas van Nederland Junior is geproduceerd door Noordhoff Atlasproducties, maar volgens zijn collega's is de kartografische vormgeving vooral het werk van Menno Bolder. Ferjan Ormeling

Geo-Info | 2015 | | pagina 20