VROM? VROM Column 2015-6 I Geo-Info Eigenlijk mis ik het ministerie van VROM soms wel een beetje. Als ik dat tegen collega's zeg, dan volgt er meestal een meewarige blik, met daarbij de vraag ofVROM niet dat ministerie met dat bruine logo was. Ja, die inderdaad. U vraagt zich af waarom het de moeite is om kennis te nemen van mijn nostalgie? Daarvoor zal ik iets specifieker worden. Het Milieu van VROM is terechtgekomen in het Ministerie van Infrastructuur en Milieu. De Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening zijn sinds 2010 verdwenen uit de werktitel. Volkshuisvesting, het klinkt ook als een echo uit een verleden van wederopbouw. Ruimtelijke Ordening is het oude paradigma voor de Omgevingswet. Maarver- bindt deze woorden in uw hoofd nu even met banlieue en Molenbeek. Actueel? Natuurlijk wordt er in Nederland nog steeds verstandig huisvestingsbeleid gemaakt en worden er nog steeds goede bestemmingsplannen vastgesteld, maar het staat niet meer op de voorgevel. Er is een spreekwoord: alles wat aandacht krijgt groeit. Ik geloof hier ook in het omgekeerde. Een kersverse minister of staatssecretaris op Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening zal zich toch regelmatig op het werk, thuis of op verjaardagsfeestjes genoodzaakt voelen om daar iets over te zeggen en daarmee: om er over na te denken. Gewoon omdat er naar gevraagd zal worden. Nu de Ruimtelijke Ordening is belegd bij een directeur-generaal Ruimte en Water, en de Volkshuisvesting via een tijdelijke minister voor Wonen, Wijken en Integratie uiteindelijk van het toneel is verdwe nen, is die focus toch net wat minder. Sinds de aanslagen in Parijs, de dreiging vanuit Brussel en de pleidooien van Beatrice de Graaf op prime time TV zijn volkshuisvesting en ruimtelijke ordening ineens weer actueel, maar dan vanuit de sociale context. Wonen, wijken en integratie, dat sluit precies aan bij de haarvaten van de samenleving die ineens zo belangrijk lijken in de strijd tegen radicalisering. Parijs heeft banlieues, Brussel heeft Molenbeek. Nederland had de Vogelaarwijken, die volgens een studie van het Sociaal-Cultureel Planbureau uit 2011 overigens weinig effect sorteerden. Het bestaan van die lijst met wijken geeft echter aan dat er expliciete politieke en beleidsmatige aandacht was voor complexe problemen in deze wijken, via een programmaminister onder de vlag van VROM. De Woningwet 1901 is een beleidsmatige voorloper van VROM. Veel mensen woonden eind negentiende eeuw onder erbarmelijke omstandigheden: de arbeiderswo ningen waren klein, de sanitaire voorzieningen slecht en het leven onder de rook van de fabriek ongezond. Doel van de Woningwet was bewoning van slechte woningen onmogelijk maken en de bouw van goede woningen bevorderen (bron: Wikipedia). Hetging daarbij niet direct om het sociale beleid waar nu in de banlieues en in de achterstandswijken om gevraagd wordt, maar wel om mis standen te voorkomen. Opvallend genoeg in deze context zorgden de ministeries van Sociale Zaken en Binnen landse Zaken decennialang voor de uitvoering van deze wetgeving. De sociale problemen in verwaarloosde wijken als bron voor radicalisering sluiten hier geheel eigentijds op aan. Met dat verschil dat rond 1900 de fysieke gezondheid bovenaan stond en nu het sociale aspect van gezondheid. Met goede geo-informatie kan de strijd tegen radicalisering uiteraard niet gewonnen worden. Een grote bescheidenheid is hier gepast. Maar geo-informatie kan wél een goed inzicht geven in trends. Juist door combi natie van informatie over die trends die spelen in bepaald geografisch gebied. Ruimtelijk beleid met een sociale focus kan voor de lange termijn een verschil maken. De digitale vastlegging hiervan biedt een basis voor verdere beleids ontwikkeling, toetsing, studie en monitoring. De Omge vingswet streeft een mate van decentralisatie na, met meer bestuurlijke afwegingsruimte in de fysieke leefomgeving. Geo-informatie kan hierbij zorgen dat de afwegingsruimte op een verstandige manier wordt benut, ook in het sociale domein. ir. Arie Duindam

Geo-Info | 2015 | | pagina 21