LocalFocus: zegen voor de nieuwskaart? OPEN kaart Nu.nl komt steeds vaker met mooie grafieken en mooie kaarten, om nieuws beter te duiden. Net als vele andere nieuws-websites gebruikt zij het platform LocalFocus. Je kan niet alleen grafieken, maar ook snel 'nieuwskaarten' maken. De infographics zijn embedded beschikbaar via de site van een maker, en zelfstandig, bij LocalFocus. Een voorbeeld van Nu.nl is te vinden bij de links [2]. Uit deze kaarten maak je op, dat in Niger 76% van de vrouwen getrouwd is voordat ze 18 jaar zijn. Slechts 10% van de vrouwen onder de 18 jaar volgt een middelbareschoolopleiding. 20 Geo-Info I 2015-6 Winifred Broeder (zelfstandig kartograaf): De aanleiding voor het nieuwsbericht is het rapport "Vows of Poverty" over kindbruiden van CARE [3]. In het rapport staat een lijst van 26 landen waar de situatie het meest schrijnend is. Deze lijst is ongetwijfeld de basis voor de kaartjes bij het nieuwsbericht. Hoewel op de uit voering van de kaartjes veel valt aan te merken - zoals de gekozen klassenindeling van gelijke klassengrenzen en het feit dat de onderwerpen in één kaartje zitten waardoor vergelijken van percentages meisjes in het middelbaar onder wijs c.q. kindbruiden in een land onmogelijk is - blijkt maar weer eens dat de onderliggende gegevens bepalen wat je kunt weergeven en wat je moet laten. In dit geval is de set hooguit geschikt om de ligging van de landen aan te geven. Een classificatie heeft weinig zin, omdat het referentiekader met landen waar kindbrui den minder of nauwelijks voorkomen ontbreekt. Edward Mac Gillavry (adviseur kartografie en geo-ICT): Datajournalistiek in opmars, tegenover dalende budgetten bij nieuwsredacties. LocalFocus springt in dit gat en biedt een efficiënte en rendabele manier om infographics bij het O Kind bruiden en middellaar onderwijs nieuws te maken. Zij maken hierbij gebruik van de nieuwste web-technologie op dit gebied: "Data Driven Documents", oftewel D3.js. De browser tekent uiteindelijk de kaart op het scherm. Dit heeft het grote voordeel, dat je toch met de infographic kan blijven spelen als je internetverbinding even is weggevallen en dat heel veel mensen de infographics tegelijk kunnen gebruiken. De kaarttechnologie sluit zo enerzijds aan bij de behoefte van de lezer, die snel onderweg het laatste nieuws wil zien. Anderzijds zal het bij brekend nieuws niet langer gebeuren, dat de infographics niet functioneren bij hoge bezoekersaantallen. Kortom: LocalFocus lijkt een goede keuze voor een website als Nu.nl! Hopelijk kunnen redacteuren binnenkort wèl de klasse-indelingen aanpassen. Nu verhullen de gelijke breedtes van de classificatie nog altijd de spreiding van de cijfers. Tjeerd Nijeholt (adviseur geo-informatie en auteur 'HandboekGeo-visualisatie'): Techniek en data kunnen nog zo interessant zijn, de optelsom is hier écht een slechte kaart. Blijk baar is dat optellen een kunst op zich. Ik zie geen informatie maar enkel data. Het artikel noemt de conclusie: "In 26 landen hebben vrouwen onder de achttien jaar meer kans om kindbruid te worden dan dat ze naar de middelbare school gaan." De kaart toont alleen die 26 landen. Ik verwacht in de kaart verdieping of bewijslast, geen incomplete dataset. Er is geen referentie te zien. Ik mis bijvoorbeeld plaatsen en informatie over de bevolkingsdichtheid. De analyse blijft daardoor beperkt tot de laagste vorm: abductie. Inductie, deductie en een synthetisch oordeel zijn niet mogelijk. Terminologie, zoals titels, parame ters en eenheden, is bedroevend vaag: 'verschil getrouwd t.o.v. naar school'. Zijn dat jaren? Ik lees: 0%-punt t/m 80%-punt? De vormgeving is saai. Kleuren zijn neutraal (blauwtinten) en steeds hetzelfde. Landen, waarvoor geen data bekend is, moeten bij een choropleet lichtgrijs worden, in plaats van wit gekleurd. Op een smartphone/ iPad zijn het wit en het blauw van de werelddelen en de oceanen niet te zien, enkel de 26 landen op een volledig witte achtergrond. Het wordt dan een spelletje 'raad dit land'. Samenvattend: deze kaartserie levert meer vragen dan antwoorden op. Dit is een vijfsterrensudoku. Frédérik Ruys (information designer en datajournalist Vpro's Onzichtbaar Nederland): De informatietechnologie maakt gereedschap pen, die tot dusver enkel door professionals konden worden gebruikt, voor iedereen toegankelijk. Van typografie tot fotografie, van data-analyse tot beeldbewerking. En het is voor elke beroepsgroep altijd weer even schrikken als leken zich - niet gehinderd door enige kennis - op hun pad gaan begeven. Maar het is nog niet eens zo lang geleden dat we op landelijke verkiezingen moesten wachten, eer we eindelijk weer een choropleet in het nieuwskatern konden bewonderen. Vanzelfsprekend gaat dit ongebreideld enthousiasme ten koste van de kwaliteit. Want gezien de onvolledige en incon sistente dataset over kindbruiden zouden de meeste collega's kiezen om deze niet als kaart te publiceren. Maar dat had ik jammer gevonden, want elke kindbruid is er één teveel - het exacte percentage boeit mij niet zoveel. Bovendien heb ik al klikkend toch maar weer mijn kennis bijgespijkerd over de landennamen rond de evenaar. En ik denk dat ik zelf nog wat kan leren van deze sobere vormgeving zonder al te veel 'toeters en bellen'. Links [1] Platform LocalFocus: www.localfocus.nl/ [2] Voorbeeld Nu.nl infographic: bit.ly/1Qdl54C [3] Rapport "Vows of Poverty": vowsofpoverty.care.org/

Geo-Info | 2015 | | pagina 22