Aanbieding Bosatlas van Amsterdam Verslag Woensdag 28 oktober 2015 werd in het Amsterdam Museum het eerste exemplaar van de nieuwe Noordhoff-uitgave Atlas van Amsterdam aangeboden aan burgemeester Eberhard van der Laan. Dit verlate verjaardagscadeau (de stichting van de stad wordt sedert het jaar 1275 op 27 oktober herdacht) viel bijzonder in de smaak bij een burgemeester die zowel de geschiedenis als kaarten tot zijn hobby's rekent en zich de aanschaf van zijn eerste Bosatlas nog goed wist te herinneren. Hij wist de atlas dan ook te plaatsen in de traditie van Amsterdamse kaartenmakers en van Amsterdam als een informatie-samenleving avant la lettre, in de i7e eeuw toen 70% van de wereldhandel op de stad was gebaseerd. 2015-6 I Geo-Info Storymap 200 jaar Topografie 21 w Joost de Ridder biedt Burgemeester Van der Laan de atlas aan. Aan de aanbieding door Noordhoffs commer cieel directeur Joost de Ridder in de schut- terszaal van het museum gingen presentaties vooraf van Jeroen Slot, hoofd onderzoek van de Dienst Onderzoek en Statistiek van de gemeente Amsterdam en van Peter Vroege, uit gever Atlassen van de uitgeverij Noordhoff. Dit is trouwens het laatste kartografische wapenfeit van Vroege, die de afdeling Nederlands van de uitgeverij gaat leiden. Onder zijn beheer is de Bosatlas-formule naast die van schoolatlassen en wereldatlassen op veel nieuwe terreinen geïntroduceerd: Nederland van boven, Bosatlas van de ondergrond, van het voedsel - deels gesponsorde atlasuitgaven waarmee de atlasaf deling zich verder diversificeerde. Voor de Bosatlas van Amsterdam, die elders in dit nummer wordt besproken, heeft Noord hoff Atlasproducties (uitgever Peter Vroege, kartografen Annemieke Altena, Mathie Hoenjet, Willeke Baumgartner, Menno Bolder, Douwe de Jong, Jelle-Jan Schouwstra en Tjeerd Tichelaar) samengewerkt met de Dienst Onderzoek en Statistiek van de gemeente Amsterdam; info- graphics zijn van de hand van Michel van Elk, Max Unger, Chantal van Wessel, Joris Verboon, Rene van Asselt en Manon den Hartog. De bijzondere luchtfoto's van de stad uit de atlas zijn gemaakt door Karel Tomei. De stadsplat tegronden zijn aangeleverd door de afdeling Basisinformatie van de Gemeente Amsterdam. Naast de vele inventieve afwisselende manieren om de informatie over de stad in kaart te brengen valt de atlas ook op door de infographics. Een beetje zoals in de Capitol- reisgidsen, met opengewerkte gebouwen, zoals van het Museumplein, de Westermos kee, de Oude Kerk, het Centraal Station, de Zuidas, en het Paleis op de Dam. Waarbij het bij die laatste jammer is dat die bladvouw er doorheen zit! Ferjan Ormeling We hebben er al veel over gehoord en her halen het hier nog maar eens: 200 jaar Topo grafie met veel interactie. http://a rcg.is./2i EkVsj

Geo-Info | 2015 | | pagina 23