2015-6 I Geo-Info Gebruikersvraag Producteisen Kwaliteits kenmerken Prioritering (MoSCoW1) Kwaliteitseisen Ik wil de locatie kennen van aanlegplaatsen geometrie van aanlegplaatsen (points) positionele nauwkeurigheid M 50 - 100m omission M 2% comission M 0% actualiteit M 1 jaar Het moet duidelijk Specificatie van nauwkeurigheid M 100% zijn welk schip past afmetingen: compleetheid M 100% qua afmetingen lengte, breedte, diepte actualiteit S 2 jaar Het moet up to date Verversings frequentie actualiteit M 1 jaar zijn temporele nauwkeurigheid M Ik wil het gebruiken brontype: dataset beschikbaarheid C 1 week in een app metadata bron/eigenaar definitie van klassen beschikbaar beschikbaar Twee perspectieven Kwaliteit zoals een producent van een dataset dat ziet is meestal anders dan hoe een poten tiële gebruiker er tegenaan kijkt. Op basis van ervaring met projecten hebben we een raam werk opgesteld met als doel dat gat tussen producenten en consumenten te overbruggen. Wat heb ik nodig? Dit bestand heb ik in de aanbieding Figuur 1 - Twee verschillende perspectieven. Met dat raamwerk willen we de communicatie verbeteren tussen zowel de gebruiker als de producent. De consument staat centraal in dit raamwerk. Hij of zij heeft een vraag en vaak liggen er impliciet kwaliteitscriteria aan ten grondslag, maar daar is de consument niet altijd helder in en vaker nog zich helemaal niet van bewust. De producent heeft meestal goed door wat de (interne) kwaliteit van zijn databestand is, maar communiceert daar vaak over in termen die voor leken niet begrijpelijk zijn en vaak ook niet vindbaar, want ergens verstopt in de lange lijst met metadata. Behoeftenformulering Het is zaak om erachter te komen wat de consu ment precies bedoelt en de vraag als behoefte te formuleren. Liefst zo dat er nagegaan kan worden of er een dataset is die aan de behoefte voldoet. Als een bestand vergezeld gaat van metadata, bijvoorbeeld in ESRI-Geosticker- format (zie fig.2), dan is het al mogelijk om een idee over de bruikbaarheid te krijgen. Daarin staat bijvoorbeeld wat het bestand beschrijft (de thematiek), welk geografisch gebied het betreft, welk coördinatensysteem is gebruikt en over welke tijdsperiode de data iets zegt. Maar met zo'n metadatabestand kan een gebruiker alleen per item ja' of 'nee' conclude ren over geschiktheid voor het gebruiksdoel. Hoe kom je dan, alles overziende, tot een eindoordeel? Tabel 1 - De kwaliteitsvragenmatrix. Gewichten Geonovum heeft dat met het Nationaal Georegister (NGR) als volgt aangepakt. NGR gebruikt metadata bestanden om datasets te kunnen laten zoeken via zoektermen. Zo biedt de zoekterm "hoogte" ruim 5000 hits. Ook kan gezocht worden met de invalshoeken Wat, Waar en Wanneer, of op INSPIRE. Vanuit een producentenperspectief taxeert Geonovum de kwaliteit van de metadatabe- standen die in het NGR zijn opgeslagen. NGR kan alleen 100% kwaliteit leveren (naar NGR's eigen maatstaven) als de partijen die een databestand in het NGR onderbrengen alle 26 vragen naar eigenschappen goed hebben ingevuld. NGR bepaalt het gewicht van elk metadata onderdeel en vertaalt dat naar de score voor een goed of een slecht antwoord. Per item levert dat punten op, die worden opgeteld tot een eindscore. Door dat regelma tig te doen kan NGR volgen hoe de kwaliteit van de aangeboden metadatasets zich ontwik kelt en ingrijpen waar het verkeerd gaat. Kwaliteit meten is dus een kwestie van scoren ten opzichte van normen voor kwaliteitsaspecten. Doorvragen Ook gebruikers kunnen dat principe toepassen. Eerst op een rij zetten welke data aspecten ze 1 MoSCoW: Must, Should, Could en Would have. belangrijk vinden. Dan bedenken hoe ze de waarde ervan kunnen beoordelen. En daarna een norm stellen, een drempelwaarde voor bruikbaarheid. Dit is niet zo makkelijk. Als je iemand met een databehoefte vraagt welke kwaliteitseisen hij of zij stelt aan de informatie, levert dit vaak niet direct een bevredigend ant woord op. Dat vergt verder doorvragen. Als een persoon aangeeft dat hij informatie wil over alle aanlegplaatsen voor de binnenvaart van Nederland en hij heeft het gebruiksdoel scherp, dan is te achterhalen wat de kwaliteitseisen zijn. Onze expertisegroep heeft een matrix opgesteld waarmee in een aantal case studies een consument met een informatiebehoefte bevraagd hebben. We wilden weten wat de informatie vraag is, wat het doel/toepassing is, wat de producteisen zijn, wat de bijbehorende kwaliteitskenmerken zijn, de prioritering en de normen. Een voorbeeld hiervan staat in bovenstaande tabel. Uit de verschillende case studies blijkt dat er maar een beperkt aantal producteisen zijn en dat per producteis een vast aantal kwaliteitskernmerken horen. Dat maakt het bevragen eenvoudiger. Communicatie Aan de andere kant van het spectrum staat de producent. Over het algemeen weet een producent heel goed wat de kwaliteit is van zijn of haar data. Maar hoe wordt daarover gecommuniceerd met de consument? Voor traditionele geo-producten die voorheen (of nu ook nog) verkocht worden geldt dat de identificatie Contacten Metametadata Dekking Kwaliteit Inhoud Distributie Figuur 2 - Onderwerpsgroepen in het metadata-format van GeoSticker van EsriNL.

Geo-Info | 2015 | | pagina 25