Film- en fotoverslag op www.geobuzz.nl 2015-6 I Geo-Info 29 meer plannen: een Gezondheidsatlas en een Energieatlas. In de actuele discussie over de Laan van de Leefomgeving, nu DSO (Digitaal Stelsel Omgevingswet) genoemd, kan de Atlas en zeker de ervaring met de Atlas een goede bijdrage leveren. Jasper van Loon (NSO), Willem Jongkind (NVWA) en Ruud Oberndorf (NVWA) lieten een mooie toepassing zien van satellietdata. Het satellietdataportaal biedt naast ruwe data ook GIS-readydata aan met een resolutie van 1,5 m. Het grote voordeel van deze data is, hoewel de luchtfoto's een hogere resolutie hebben, dat ze veel vaker beschikbaar komen en daarmee erg geschikt zijn om verande ringen te laten zien. De NVWA hebben pilots uitgevoerd hoe deze data te gebruiken zijn voor inspectiedoeleinden; bijvoorbeeld om te controleren of agrariërs vanggewas inzaaien en oogsten na de primaire teelt. Vanggewas is nodig, zeker na maïsteelt, om aan de meststof- fenwetgeving te voldoen, maar ook wanneer agrariërs gebruikmaken van subsidies GLB voor ecologische aandachtsgebieden. Met een combinatie van optische en radarbeelden kan de cyclus van zaaien-oogsten-vanggewas worden gemonitord. Inspecteurs hoeven dan minder vaak, of helemaal niet meer, het veld in om inspecties te doen. Aardbevingen in Groningen zijn een actueel onderwerp. De presentatie van Wim Blanken van de Groninger Bodem Beweging over het Gasbevingenportaal was erg inspirerend. Met groot enthousiasme ging hij in op de problematiek van de bevingen en de schaarse openbare informatie die er over de bevingen aanvankelijk beschikbaar was. Om die reden bouwde hij zelf een portaal en verzamelde uit allerhande bronnen (o.a. van KNMI, NAM en van diverse meetstations) de data. Het resultaat is een rijk portaal: opengis.eu/gasbevingen/ Dat niet alle informatie gemakkelijk te verza melen was, soms was webscraping de manier, liet hij niet onvermeld.... 'Crowdsourcing voor betere topografische producten', zo was een titel. Crowdsourcing en het Kadaster? Eerst zien dan geloven was mijn reactie. De reden hiervoor is dat het Kadaster staat voor een instituut, voor zeer gecon troleerde kwalitatieve producten, die ik als burger mag raadplegen. Crowdsourcing gaat niet over raadplegen, maar actief meehelpen, inwinnen dus. Hoe gaat dit samenkomen? Er wordt al gezocht naar manieren om bestaande informatie uit andere bronnen mee te nemen bij de kaartgeneralisaties. Een concreet voorbeeld is het verwerken van reliwiki.nl om aan te geven of een gebouw een religieuze functie heeft of had, en welk geloof dit dan betreft. Daarnaast wordt door trainee Daphne Bol momenteel gekeken hoe het onderwijs hier bij betrokken kan worden. Deels om het maatschappelijk nut, zoals het bijbrengen van topografisch inzicht en het ervaren van het nut van crowdsourcing, iets waar deze generatie veel mee te maken zal krijgen. En deels om de kaartdata up-to-date te krijgen/houden. Hiervoor is voor groep 7/8 van de basisschool een viewer bedacht waarop klassikaal gebouwen worden ingete- Met matrixbadge naar identiteit zoekende GIN-borst? kend of van attributen worden voorzien. In de sessie hebben we dit op de smartphones uit kunnen proberen. Een leuke ontwikkeling. Verder is er een app voor de hulpdiensten waarmee kinderen kunnen aangeven dat een weg is afgesloten met een paaltje, inclusief het materiaal, permanent of weg te halen, met slot enzovoorts. Spannende en leuke ontwikkelin gen om in de gaten te houden, waarmee mijn scepsis volledig is weggenomen. Een talk in het theater ging over de indoor- plaatsbepaling in ziekenhuizen met behulp van bluetooth technologie. Zo kan het gebruik en plaatsing van bedden bijvoorbeeld verbeterd worden. Met de proef kon 75% goed gelokaliseerd worden. Voor de overige 25% kan wellicht gebruik gemaakt worden van de attributen die aan de apparaten zitten (bed, infuus, etc). De vraag die rijst is of de technologie gebruikt zou kunnen worden bij het zoeken naar een zitplek bij het flexwerken. In verband met de privacy wordt dit moeilijk. Dat is ook een reden waarom met apparaten is gewerkt in plaats van met mensen. Een slimme BAG, ofwel BAG Smart was een andere theatertalk. Gemeentes zijn niet altijd volledig op de hoogte van bestaande objec ten, omdat ze nog niet zijn ingewonnen, of omdat ze illegaal zijn neergezet. Deze moge lijke mutaties zijn met behulp van Cyclorama- foto's en gegevens uit de BAG en WOZ gege nereerd. Op de luchtfoto zijn de verschillen dan in rood aangegeven. De nieuwe objecten kunnen dan worden ingewonnen of aange past. In eerste instantie schrok men van de hoeveelheid mutaties. Een hoogteverschil kan wijzen op een onbekende (illegale?) schuur, maar ook op een boom of een geparkeerde auto die toevallig op de luchtfoto staat. Deze ongewenste zaken kunnen er uit gefilterd worden, waarna de echte mutaties overblijven. Hiermee kan jaarlijks de BAG en WOZ goed bijgewerkt worden. De eerste keer zal het veel mutaties opleveren, maar bij het tweedejaar kunnen ongewenste mutaties zoals bomen er direct uit gefilterd worden - deze waren immers al bekend uit de eerste reeks. Een mooi instrument om de registraties mee bij te werken tot het gewenste niveau. Dag 2-25 november - ochtend De tweede dag werd geopend met wat heette 'twee bijzondere keynotes' onder voorzitterschap van George Vosselman. Gestart werd met een deze keer engels talige Baarda-lezing en die was ook weer bijzonder. Het NCG (Nederlandse Centrum voor Geodesie en Geo-informatica) nodigde Nicolaas Paparoditis hiervoor uit. Hij is Chief Science Officer bij IGN France. Deze gerespecteerde onderzoeker in Frankrijk en Europa heeft in zes laboratoria honderd m/v voor research. Hij ging met name in op de 3D-mogelijkheden voor stedelijke ontwikkelingen. Nodig is een automatische productielijn voor complementaire gege- vensinzameling vanuit de lucht, van (semi-) mobiele laserinwinsystemen vanaf de weg, maar met automatische kleinere voertuigen

Geo-Info | 2015 | | pagina 31