Verslag nog meer ruimte voor sprekers? 30 2016: Geo-Info I 2015-6 ook van buiten de paden. Is voor LIDAR geen GPS-ontvangst mogelijk, dan wees hij op ter- restrische paspunten, zoals een toch stedelijk zebrapad. Ook 'existing data' kan als referen tie dienen. Veel kwam aan de orde, van de 'non permanent object removals' in de data tot 'text extraction and search' om pakweg Nicolaas Paparoditis van IGN France tijdens de Baarda- lezing. pizzazaken met uithangborden te identifice ren, tot het verfijnen van wegendata dankzij verkeersborden. 3D-stadsmodellen waren geen punt meer, maar uit een hamvraag van Vosselman bleek dat ook in Frankrijk de 'data economics' lastig zijn. 'Samenwerken met een snelheid van 46 kilo meter per uur' werd een lezing van alleen Erik Verschoor van Arcadis. (Mannen van de Landelijke Eenheid Politie waren verhinderd door de onveiligheidssituatie.) In juli deed de Tour de France ('amper 200 renners', maar mét reclamekaravaan) Nederland aan voor de eer ste etappe in Utrecht en een tweede etappe van Utrecht naar Neeltje Jans. Deze etappe doorkruiste met gemiddeld 46 km drie provin cies, vier politieregio's en zestien gemeenten en vergde samenwerken. Een goede (geo-) informatievoorziening was daarbij essentieel, grotendeels met 'het Citygis-systeem dat bij de politie in gebruik is', al werden omleidings routes in ArcGis vastgelegd. Dag 2 - 25 november - middag 'Digitaal Stelsel Omgevingswet. Van bestuurs- accoord tot naar realisatie!' Zo heette een workshop van Pieter Meijer (RWS). De Omge vingswet treedt in 2019 in werking, maar het systeem erachter zal pas in 2024 helemaal klaar zijn. Het doel van de Omgevingswet is om vergunningverlening voortaan te baseren op een "Ja mits"-beginsel in plaats van op de huidige "Nee tenzij'-houding. Meijer werkt aan de architectuur van het digitale stelsel dat nodig is voor de werking van de wet. Het stelsel, de "Laan van de Leefomgeving" met de "informatiehuizen" per domein, wordt geo-gedreven. In 2024 zou het zo moeten werken dat alle relevante informatie over een plek die met regels en omgevingskwaliteit te maken heeft, met één muisklik op de kaart beschikbaar is en begrijpelijk wordt ansichtkaart van de bekende kaperkapitein Jack Sparrow. Die zegt: "De PDOK Geodata- store is de schatkist voor open geodata- parels van elke overheid. In drie minuten en kosteloos uw dataset online." 'Hoe om te gaan met de kwaliteit van ruim telijke data?' was in het NCG-programma een lezingenpresentatie van Wies Vullings (WUR), Paul Brous (RWS, in programma 'WUR') en Rob Janssen (Alliander). Vullings had als introductie dat slechte informatievoorziening in 2014 de oorzaak was van een gasexplosie met doden in Diemen (en dat in 1999 een misverstand over meters of inches een satellietcrash van 125 miljoen dollar veroorzaakte). Het sterren systeem voor hotels (5 sterren om topkwaliteit aan te geven) is voor open geodata niet bruikbaar, omdat niet van tevoren bekend is waar die data voor gebruikt gaan worden. (Bij hotels ligt dat anders.) Zij promootte de ISO-definitie van kwaliteit en maakte getoond. Dat het geheel nog in aanbouw is werd onderstreept door een vraag die Pieter had willen stellen aan het publiek: wat zijn kritische succesfactoren bij de realisatie van het Digitaal Stelsel Omgevingswet? Erwin Folmer (Kadaster) presenteerde het nieuwe initiatief van PDOK, de Geodatastore. Daarin kan elke Nederlandse overheidsme- dewerker op een eenvoudige manier (en gratis) opengestelde datasets opslaan tot een maximum van 500 Mb per dataset. Aanleiding hiervoor was dat het Kadaster vindt dat er nog veel te weinig Open Data via PDOK aangeboden wordt. Uploaden kan na aanvraag van een NGR-account bij Geonovum. Elk bestand wordt ongecontro leerd toegelaten. Ook hoeven niet meer dan zes metadata-velden te worden ingevuld om de vindbaarheid van het bestand in het Nationaal GeoRegister te borgen. Als je juist veel metadata zou willen toevoegen, kun je gewoon een apart XML-bestand meeZIPpen. De hoop van het Kadaster dat dit een schat aan open data oplevert werd verbeeld in een Wies Vullings van WUR in NCG-sessie over kwali teit van data. onderscheid tussen interne en externe kwaliteit. In onderzoekslijnen is bijvoorbeeld de kwaliteit van big data haar uitdaging (geen eenduidige producent en geen bekende gebruiker). Brous had als eerste stelling 'Goede data bestaat niet' en als laatste stelling 'Slechte data bestaat niet'. Het gaat uiteraard om de mate van geschiktheid voor een doel en hij beschreef het RWS-Datakwaliteitsraam- werk. 'Geografie is nagenoeg perfect', zo wist

Geo-Info | 2015 | | pagina 32