Een bond peloton aan betrokkenen ARCADIS Afdeling geo-informatie nodig? 2015-6 I Geo-Info 31 W ogboh eord Cf Vc r^c Cf sm aat regelen Erik Verschoor van Arcadis. hij ook van de situatie bij RWS! Bij Alliander (in programma 'Liander'), een netwerkbedrijf van honderd jaar en uit honderd fusies, waar Janssen de informatiebehoefte alsmaar zag stijgen. Definieer data in elk domein, zo was zijn tip, en hij toonde hun datamanagement- framework met een logische piramidevorm. 'BGT in de cloud' was een bedrijfspresen tatie van Silvy Horbach van BGT-Services en Emil Bontje van GISkit. Zij ontwikkelden een webapplicatie voor bronhouders die zelf geen mutaties meten of invoeren, een zelfstandig aantekeningensysteem. Vooral kleinere gemeenten willen graag de BGT in een viewer raadplegen en BAG- en BOR- gerelateerde mutaties doorgeven. Horbach beschreef met enige afschuw de eerder separate bijhoudingen en met lof haar stimulerende en vernieuwende hulpmiddel. Door de webapplicatie ziet 'iedereen' het al dan niet bijwerken van de beheerkaart en Erwin Marsman (bestuursdienst Ommen- Hardenberg) en Peter van Capelleveen (gemeente Zwolle) kruisten de degens: wat is de toegevoegde waarde van een aparte afdeling geo-informatie? Of is dat zó 2014? De bedoeling van dit debat was om beiden een aantal stellingen te laten uitspreken; dat lukte goed al was het nog spannender geweest wanneer beiden over een goed versterkte microfoon zou hebben beschikt. Nu ging de vaart er af en toe uit door het wisselen van het spreekijzer, al werd er wel stelling geno men door de toehoorders te verdelen in twee kampen. Achteraf beschouwd werkten beide heren elk vanuit eigen perspectief aan de oplossing van het zelfde probleem: hoe maak je van data gegevens, en hoe maak je van gegevens informatie. Belangrijk om vast te stellen dat, welke organisatievorm je ook kiest, het vooral politiek bepaalde keuzes zijn. Wanneer je je richt op informatie voor de organisatie (zoals bij de gemeente Zwolle) zul je niet zonder consequent en efficiënt ingewonnen en beheerde gegevens kunnen. Dat laatste was het pleidooi van Marsman. Van Capelleveen had dat stadium getransformeerd naar een eigen afdeling informatie. Nu kennen zij elkaar al wat langer. Het debat - onder leiding van Roosmarijn Haring - eindigde toch in een bescheiden 1-1. Mooi waren de vragen van deelnemers aan het debat: veel ervan gingen over de rugdekking die je bij elk van de gekozen varianten hebt vanuit je gemeentelijk bestuur. Wat weten zij van geo-informatie, of wil len ze gewoon informatie om hun beleid mee te maken en te ondersteunen? En ja: daar zit soms een geo-dingetje aan vast. Een paar jaar geleden vonden we zelf dat alles om geo draait. Op deze GeoBuzz geven we elkaar de ruimte. Nu weten we dat niemand buiten de beroepsgroep op zo'n zelfverzekerde en geo-centralise- rende stelling zit te wachten, totdat blijkt dat

Geo-Info | 2015 | | pagina 33