Verslag 32 I Geo-Info I 2015-6 BIM-professor' Adriaanse Silvy Horbach van BGT-services in bedrijfspresentatie over handig hulpmiddel. Luitenant-kolonel Ronald Bier, present voor '200 jaar topo'. komen er wel afstemmingen tussen wegen en groen bijvoorbeeld. 'Hoeveel gemeenten doen het al?', zo was een vraag van Bontje over downloaden van een BGT-bestand uit de Landelijke Voorziening. En natuurlijk was BGT in de cloud (vanaf e 2750 per jaar per gemeente) toch ook geschikt voor wél zelfre- gistrerende bronhouders... Slot Na GeoBuzz in Nederland komt er ook één in België BeGeo: 3 maart 2016 in The Egg in Brussel. Een initiatief van Agoria, Nationaal Geografisch Instituut én Sense BV uit Neder land. De volgende GeoBuzz in weer Den Bosch is op 22 en 23 november 2016. Voor de geo-sector is het gesneden koek, om data te delen, of bij het ontwerp al rekening te houden met het beheer en onderhoud. De bouwsector heeft nog een enorme cultuuromslag te maken, maar het begin is er. Er wordt al meer samengewerkt, zoals bijvoorbeeld het materiaalbeheer bij verschillende bouwprojecten in Amsterdam. Er is weinig ruimte, dus samen opslaan, inkopen en gebruiken levert tijd en geld op. Het fundament is gelegd, nu moet de weg nog geplaveid worden. De geo- sector kan hierin een rol spelen, maar eerst en vooral is een cultuuromslag in de bouwsector zelf nodig. De redacteuren van Geo-Info Roosmarijn Haring legt spel netwerkbeheerders uit. Arjen Adriaanse, aangekondigd als 'BIM-professor', geeft een inleiding in de stand van zaken met betrekking tot de BIM. Zijn we al op weg naar een BIM 2.0? Om de kennis van BIM bij de toehoor ders te testen vraagt Adriaanse naar een uitleg. Het verschilt nogal, van Bouw Informatie Model met 3Ddata tot een managementsysteem. De uitleg blijkt ook sterk afhankelijk te zijn van de sec tor waarin degene werkzaam is. Hier uit blijkt al meteen hoe gesegmenteerd het werkveld is. Adriaanse spreekt graag over de 'bouwarchipel', een aaneenscha keling van eilanden die niet of nauwe lijks met elkaar samenwerken. De sector is op allerlei manieren gefragmenteerd bezig. Een bouwproject is opgedeeld in fasen (bijv. ontwerp, realisatie, beheer) met elk andere uitvoerders. En dan zijn er nog diverse projecten die naast elkaar worden uitgevoerd. Veel kans op verspil ling van kennis, kunde en materieel dus, wat ook blijkt uit de hoge faalkosten (naar schatting 11%) en de beperkte productiviteitsgroei. Vreemd eigenlijk, aangezien de bouwsector nog los van de adviseurs en leveranciers al 5% bijdraagt aan het BBP. Wat volgt is een vogelvlucht over de ICT-ontwikkelingen en trends en de BIM-filosofie die vooral neerkomt op delen en samenwerken.

Geo-Info | 2015 | | pagina 34