24 uur met Cornelis Kraijenhoff en André Kuipers Verslag Tot en met 17 juli 2016 is in het Nationaal Archief (NA) de vorstelijke tentoonstelling '24 uur met Willem. Koning van Nederland en België' te zien. Aanleiding is de (Nederlandse) viering van 200 jaar Koninkrijk. In de tentoonstelling staat de werkkamer van koning Willem I centraal. Ook de adviseurs van de koning komen in de zaal aan het woord. Via de adviseurs komt de bezoeker te weten wat koning Willem I bezighoudt: de vorming van het Verenigd Koninkrijk, de aanleg van wegen en kanalen, verbetering van de welvaart en later ook de splitsing tussen Nederland en België. Maar zij geven ook inzicht in het karakter van de koning. Duizendpoot Cornelis Kraijenhoff (1758-1840) en waterstaatsingenieur Jan Blanken (1755-1838) zijn twee van de acht personages die het verhaal van het begin van het koninkrijk illustreren. 34 Geo-Info I 2015-6 Opening Op 27 augustus was de opening van de tentoonstelling door minister Jet Bussemaker van OCW, daarvoor met de koninklijke trein getransporteerd van Den Haag HS naar Den Haag Centraal. De huidige Algemeen Directeur van het NA, Marens Engelhard, had het in zijn welkomstwoord al over 'kartograaf Cornelis Kraijenhoff'. Na hem sprak André Kuipers over 'Landmetingen, van kerktoren tot satelliet'. Deze ruimtevaarder (2004 en 2011) zei terecht over Kraijenhoff: 'Hij was van alles.' (Op de expositie zelf koos men voor alleen 'vestingbouwer en kartograaf'.) Kuipers legde kort de beginselen van driehoeksmeting uit, veelal vanaf kerktorens, en ook de toepassing van driehoeksmetingen voor hoogtebepa ling. 'Hij is begonnen met al die metingen', zo wist Kuipers ook over Kraijenhoff, terwijl die van Frisius en Snellius toch ook op Wikipedia Fennelstatief TDN206'in Kraijenhoffhoekje (foto's Adri den Boer). Landmeterskist uit Universiteitsmuseum Utrecht. staan... Uiteraard waren die eerste sheets en toelichting ook slechts een bruggetje naar mooie sheets vanuitzijn ruimtestation en het 'met zijn beelden verifiëren van Kraijenhoff'. Driehoeksmetingen in de ruimte en zeker de Europese GPS-opvolger Galileo kwamen ook aan bod. Na zijn bijdrage volgde de openings speech van minister Jet Bussemaker over de werkkamers van Willem I en zeker over die van haarzelf maar niet over die van Kraijenhoff Ook zij noemde de eerste Oranjekoning wel 'de meest bekende workaholic die een miljoen besluiten nam'. Expositie Een kopieportret van Kraijenhoff prijkt in zijn hoekje op een Fennelstatief uit Kassei

Geo-Info | 2015 | | pagina 36