De Bosatlas van Amsterdam T <M7 Boek JP Uitgeverij Noordhoff Atlasproducties Groningenj 272 pagina's gebonden ISBN 978 9001 12014 6 0 Doodsoorzaken grote steden O Amsterdams fietsgedrag iAi 1 36 Geo-Info j 2015-6 'Aan de Amsterdamse grachten heb ik heel mijn hart voor altijd verpand.' Wim Sonneveld zong het al in 1956 en dat nostalgische gevoel van een sympathieke stad waar het goed toeven is, wordt nu ook kartografisch verbeeld met De Bosatlas van Amsterdam, de jongste uitgave van Noordhoff Atlasproducties. Wat in 2007 begon met De Bosatlas van Nederland (niet te verwarren met de Grote Bosatlas die al sinds 1877 binnen handbereik van elke scholier hoort te liggen), is in vlot tempo uitgegroeid tot een reeks van 13 delen, waarvan het einde nog niet in zicht is. Waren eerdere versies themagericht (geschiedenis, ondergrond, klimaat, junior), Amsterdam is de tweede gebiedsgerichte uitgave na de provincie Fryslan. Het enthousiasme voor de hoofdstad spat er bij de samenstellers vanaf. O zeker: ook de duistere zijden van Amsterdam worden belicht (drugsoverlast, criminaliteit, verkeers- congestie, luchtvervuiling, dodelijke ziekten), maar meestal komt het weer op zijn pootjes terecht en anders zijn er altijd wel steden te vinden waar het allemaal nóg erger is. Vermoord Waarmee kan Amsterdam zich nu eigenlijk meten? Dat dilemma doet zich in het eerste hoofdstuk Wording van de stad nog nauwelijks voor, daarna des te meer. Voor de vele choro- pleten, chorochromaten en andere kaarttypen wordt vaak gekozen voor gemeenten in de metropoolregio en voor die in de provincie Noord-Holland. De keuze valt te billijken, maar weet dan dat Amsterdam in 2015 ruim 825.000 inwoners telde tegen net 5.500 voor buurgemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude. De andere grote steden dan maar? Ook dat komt voor, maar door de verspreide ligging is een thematische vergelijking op de kaart slecht uitvoerbaar: met grafieken en tabellen gaat het beter en we moeten er dan maar vanuit gaan dat de lezer Rotterdam wel weet te liggen - als het al ter zake doet. In enkele gevallen wordt provinciaal vergeleken. Zo komen we er en passant achter dat er in 2014 in Drenthe niemand is vermoord, waar het in de hoofdstad in 23 gevallen helemaal verkeerd afliep. Maar voor de brave Amsterdammer zal het een geruststelling zijn dat een groot deel hiervan een afrekening in het criminele circuit betrof. Dat de invloedssfeer van Amsterdam niet ophoudt bij de gemeentegrens is bekend, niet voor niets worden Schiphol (gemeente Haar- Kanker Hart-en vaatziekten Ademhalingsziekten Ongevallen Overige 35 30-- Amsterdam Rotterdam Bron: CBS Gezondheidsmonhor Utrecht Nederland Noordhoff Uitgevers Hand niet uitsteken Tegen de richting in fietsen Doorrijden bij zebrapad Geen voorrang verlenen 3 4 Op de stoepfietsen Mobiel bellen tijdens het fietsen Geen licht voeren Links van een auto gaan staan voor het stoplicht Naast elkaar blijven fietsen op smalle weg Door rood fietsen 10 O Noordhoff Uitgevers lemmermeer), de haven van IJmuiden (Velsen) of het Amsterdamse Bos (Amstelveen) steeds in één adem met de grootste stad van Nederland genoemd. Over de partnersteden van Amster dam geen woord, terwijl een vergelijking op bijvoorbeeld grootte, inwonertal en ligging de keuze voorde partners had kunnen verklaren. Noordhoff heeft voor deze atlas de beproefde indeling aangehouden: in acht hoofdstukken wordt de lezer themagewijs meegenomen in alle aspecten van de samenleving, van Wording van de stad via Economie en Levensbe schouwing tot Cultuur Na een tekstuele inlei ding worden de subthema's op steeds twee pagina's behandeld, waarbij het beeld globaal gezien twee keer meer ruimte inneemt dan de tekst. Hoewel de pennenvruchten in elk hoofdstuk ondersteunend zijn aan het beeldmateriaal wordt het visueel soms niet

Geo-Info | 2015 | | pagina 38