2015-6 I Geo-Info 37 liegenbos Sloterpark Gaasperpla: O Blauwe reigers iekgebouw Scheepvaartmr Leidseple Rijksmu: 0 Rondvaartboten afgemaakt. Zo lezen we dat de hoofdstad 14 restaurants telt met één of twee Michelinster- ren, maar welke etablissementen dat zijn en waar ze zijn gevestigd blijft in nevelen gehuld. Kaarten, grafieken en diagrammen worden vergezeld van foto's en tekeningen, schetsen van gebouwen (Paleis op de Dam, Centraal Station), pleinen (De Dam, Museumplein), wijken en buurten (De Zuidas, het Oostelijk Havengebied) en publiekstrekkers (Artis, Floriade). Ook de Amsterdamse taal wordt belicht met woorden als smeris (politieagent) en gleuvenrijder (trambestuurder). Gebiedsindeling Hoofdstuk negen is een buitenbeentje. Hier wor den de acht stadsdelen besproken (zeven woongebieden plus het havengebied West poort), maar de thema's die gekozen worden voor die karakterschets zijn vaak al eerder in de atlas langsgekomen. De uitgave eindigt met de Amsterdamse stadsplattegrond, waarvan de gekozen schaal van 1:20.000 ongelukkig is te noe men. Veel hierop geprojecteerde voorzieningen hebben we al eerder gehad en als plattegrond is de kaart net te kleinschalig. Voor veel straatna men is geen plaats en ze zijn dan ook niet alle in het register opgenomen. De hoofdstukken wor den aaneengeregen met fraai fotowerk over de volle breedte van de vermaarde (Rotterdamse) luchtfotograaf Karel Tomeï. Aan het kaartmateriaal is grote zorg besteed, maar niet altijd is duidelijk op welke gebieds indeling de thematische informatie binnen de gemeentegrens gebaseerd is. Dat blijkt pas in het voorlaatste hoofdstuk als de buurt- en wijkindeling van elk stadsdeel wordt gepresen teerd. Op een enkele uitzondering na ontbreekt de schaal(stok): niet erg als de ontwikkeling van het schoolverzuim per stadsdeel wordt verge leken, maar wel vervelend als je de Kunstroute ArtZuid wilt afleggen en je hierbij de vraag stelt of dat te voet mogelijk is. Een enkele kleur gaat op in de achtergrond: bij geel ligt dat gevaar al snel op de loer (zeker als lijnkleur is het ongeschikt tegen een witte achtergrond), maar voor blauw of groen gaat het in Amsterdam soms ook fout als het kleurvlak aan het IJ grenst. Sluitstuk Opvallend is het gebruik van breuklijnen in een aantal diagrammen, zoals dat waarbij de doodsoorzaak in de grote steden wordt vergeleken. Breuklijnen worden doorgaans gebruikt om ruimte te besparen bij sterk uiteenlopende waarden. In dit geval is de ruimte slechts weinig teruggebracht en lijkt de breuklijn sluitstuk in de vormgeving van de pagina. Een ongewenst neveneffect is dat je bij een globale beschouwing de neiging hebt om de ademhalingsziekten in Utrecht als verwaarloosbare doodsoorzaak te zien ten opzichte van hart- en vaatziekten, terwijl het verschil in werkelijkheid niet meer dan een factor drie bedraagt. Vergelijking met de grote steden Rotterdam en Utrecht laat hier weer zien hoeveel werk er zit in het vergaren van al dat bronmateriaal, kennelijk kon Den Haag niet (tijdig) aan de vraag voldoen. De onderwerpskeuze zorgt onvermijdelijk voor afvallers: geen woord over de vliegramp die de stad in 1992 trof (al staat het Monument voor de Bijlmerramp wél op de kaart). Ook de vaarroute van het Nederlands voetbalelftal na het behalen van het Europees kampioenschap in 1988 komt niet aan bod. De ontstaansge schiedenis van Amsterdam is niet compleet zonder een overzicht van geannexeerde gemeenten en gebieden, maar na 1921 houdt het in de atlas op terwijl in 1966 de gemeente Weesperkarspel is overgenomen, vanaf 1963 delen van Haarlemmerliede en Spaarnwoude naar de hoofdstad zijn overgegaan en ook Landsmeer en Oostzaan in de jaren zestig grondgebied hebben afgestaan. Olympische Spelen Het zijn slechts kleine rimpelingen, want het is 272 pagina's lang smullen geblazen, ook door de originele invalshoeken. Zo wordt een aantal min of meer Amsterdamse fenomenen behan deld: erfpacht, woonboten, kraken, de band met Suriname, de Jodenvervolging, de Gay Pride, Koningsdag, coffeeshops, Sail, het Kwaku Festival en Amsterdamse fietsgedrag, al is het bij dit laatste fenomeen de vraag of men buiten Amsterdam de regels zoveel beter kent. En de atlas brengt langvervlogen evenementen weer tot leven zoals de Olympische Spelen van 1928, die zich trouwens tot ver buiten Amsterdam uitstrekte. Een rechtstreekse radio-uitzending van de openingsceremonie werd verboden, uit vrees dat het publiek dan zou thuisblijven. Zelfs de route van de wegwedstrijd op de fiets met finish in Scheveningen is weergegeven. De Bostatlas van Amsterdam is met een maat van 24,5 bij 34,1 cm wat compacter en met 2,2 cm wat dunner dan de atlassen van het eerste uur, maar de uitgave is lekker handzaam en past in vrijwel elke boekenkast. De verkoop prijs mag bescheiden worden genoemd: 'een dagje Amsterdam' gaat voor e 29,95 over de toonbank. Haast u voor de kerstdagen! En dan kan het zomaar zijn dat je ook als lezer na het doorbladen spontaan begint te zingen: 'Niemand kan zich beter wensen dan een Amsterdammer te zijn.' Ronald Bokhove (geen Amsterdammer) ronaldbokhove@cs.com

Geo-Info | 2015 | | pagina 39