3D en de Omgevingswet - deel 1 De Omgevingswet, die naar verwachting in 2018 in werking treedt, integreert vele wetten op het gebied van de fysieke leefomgeving. Onder deze wet vallen thema's als: bouwen, milieu, waterbeheer, ruimtelijke ordening, monumentenzorg en natuur. Bijna al deze thema's hebben een 3D-component en daarom wordt vaak de vraag gesteld of de Omgevingswet niet "3D" zou moeten zijn. En vaak is het antwoord dat 3D, in het toch al zo complexe proces van de Omgevingswet, nu even te ingewikkeld is. Maar wat betekent het eigenlijk als we het hebben over een 3D-implementatie van de Omgevingswet? En hoe kan de implementatie van de Omgevingswet nu en op de langere termijn de vruchten plukken van beschikbare 3D-technologie zonder er last van te hebben? 38 Geo-Info I 2015-6 Door Jantien Stoter Dit artikel wordt in twee delen gepubli ceerd (deel 2 verschijnt in nr. 1, jaargang 2016) en is mede gebaseerd op de ideeën van de inspiratiegroep "3D en de Omge vingswet" bestaande uit Bert Rademaker en Maarten Engelberts (Ministerie van Infrastructuur en Milieu), Florian Witsen- burg (Tygron), Daniel van Dijk (Gemeente Den Haag) en ondergetekende. Meerwaarde van 3D Laten we eerst nog eens stilstaan bij waarom we over 3D nadenken bij de implementatie van de Omgevingswet. 3D-technieken zijn de laatste jaren flink volwassen geworden. En veel burgers gebruiken dagelijks 3D-technologie. Denk aan films en TV in 3D, 3D printing, gaming maar ook 3D kaarten zoals de webser vices van F4Map (F4Map, 2015). De laatste jaren is er ook op geo-gebied veel gebeurd op het gebied van 3D: 3D wordt ondersteund in het optionele deel van IMGeo (het informatie model van de Basisregistratie Grootschalige Topogra fie), het Actueel Hoogte Bestand NL is beschikbaar als open data (inmiddels ook AHN3 voor delen van Nederland), Kadaster experimenteert met 3D-producten (3D TOP10NL, 3D Gebouwhoogten NL), en steeds meer overheden bouwen een 3D-model van hun beheersgebied. Bovendien zijn veel 3D-geodatasets beschikbaar via markti- nitiatieven zoals het 3D-content initiatief van Esri met daarin publiek toegankelijke 3D-viewing services voor o.a. 3D TOP10NL en 3D BAG (LODi) voor heel Nederland en LOD2 gebouwen voor steden als Leeuwarden, Den Bosch, Eindhoven, Den Haag, Rotterdam en Amsterdam (Esri, 2015). Ondanks deze 3D-ontwikkelingen, zijn standaarden en faciliteiten uit het geodomein overwegend 2D: IMRO, BAG, BRT, BGT, IMKL, maar ook PDOK en ruimtelijkeplannen.nl. Dat is in veel gevallen misschien nog prima, maar er zijn steeds meer voorbeelden waar een integrale 3D-benadering fundamentele voordelen zou bieden. Zo kunnen aspecten in onder- en bovengrond tegen elkaar worden afgewo gen en kan rekening worden gehouden met het feit dat veel aspecten niet alleen in 2D ruimtelijk variëren maar ook in 3D zoals wind, geluid en luchtkwaliteit. In veel werkprocessen onder de huidige wet en regelgeving spelen 3D-gegevens al een belangrijke rol. Veelvoorkomende besluiten met rechtsgevolgen in het omgevingsrecht (bestemmingsplannen en omgevingsvergun ningen) zijn afhankelijk van 3D-gegevens. Die gegevens vormen de basis voor onder zoeken die vooraf gingen aan deze besluiten. Denk daarbij aan geluid- of stikstofdepositie. De Omgevingswet biedt de gelegenheid bij uitstek om deze thema's aan elkaar te verbin den. Dat vraagt om vooruit kijken, zodat we op de korte en langere termijn kunnen aansluiten bij de meest recente techniek. Die techniek zal steeds meer 3D en niet 2D zijn. Vandaar de vraag: "Wat moet en kan 3D betekenen voor de Omgevingswet?" 3D-informatie voor de omgevingswet Als we het hebben over "3D en de Omge vingswet" bedoelen we veelal "3D-infor- matievoorziening voor de Omgevingswet". Daarnaast is er nog het centrale loket waar burgers en bedrijven omgevingsvergun ningen moeten aanvragen (Omgevingsloket Online: OLO). Dit loket wordt in dit artikel buiten beschouwing gelaten. Maar het is wel relevant dat vanaf het begin van het OLO (oktober 2010) het mogelijk is om 3D-gege- vens in IFC (de standaard in de BIM-wereld) toe te voegen bij een vergunningsaanvraag. Bij de implementatie van de Omgevingswet zou gekeken kunnen worden naar hoe deze mogelijkheid beter kan worden benut. Want met aangeleverde 3D-informatie zijn ineens allerlei controles mogelijk waar een ontwerp aan moet voldoen (maximale bouwhoogte, maximale geluidbelasting, ontvangen zonlicht op de gevel etc.), zeker als deze beperkingen in 3D kunnen worden gerepresenteerd in een Omgevingsplan en kunnen worden geïnte greerd met 3D-stadsmodellen van gemeenten (zoals eerder gedemonstreerd in het onder zoek van TNO, 2013). In dit artikel gaat het over digitale 3D-infor- matie voor zowel een betere informatievoor ziening als een betere ondersteuning bij het uitvoeren van de Omgevingswet. Als we kijken naar waar 3D kan bijdragen aan het behalen van deze doelen, kunnen we de aan de Omgevingswet gerelateerde informatie het beste in drie groepen verdelen: 1. de basisregistraties die de huidige leefom geving beschrijven; 2. het Omgevingsplan waarin is vastgelegd wat wel en niet mag op een bepaalde locatie; 3. rekenmodellen die de impact op de omgeving bepalen voor allerlei omge vingsaspecten als de leefomgeving zou veranderen (bijvoorbeeld bij de uitbreiding van een snelweg). Hierna zal voor ieder van deze drie typen wor den beschreven wat een 3D aanpak betekent.

Geo-Info | 2015 | | pagina 40