GPS en Kerst F. *4 1 X"\i -"H Figuur3b - Visualisatie van archeologische bestem mingen in de ondergrond. Bron: TNO, 2013. wil maken en wil verwerken in het Omgevingsplan. Het wordt hierdoor mogelijk om bijvoorbeeld bouwmassa en bouwhoogte ruimtelijk zichtbaar te maken en eenvoudiger te combineren met andere 3D-gegevens zoals de ondergrond of bouwmodel- len (BIM) waarbij het eerder genoemde autom atisch checken van een aangeleverde bouwont werp mogelijk wordt (zie Figuur 4). Het is belangrijk om te beseffen dat 3D op verschillende manieren kan worden opgenomen in een Omgevingsplan. Er zijn daarom use cases nodig om te bepalen wat de beste optie is. Hierbij moet steeds worden afgevraagd wat een gebruiker wil weten bij het raadplegen van het plan: wat mag ik wel op mijn perceel en wat niet? En welke functies zijn wel en niet toegestaan? Stap voor stap zal via deze use cases bekeken moeten worden welke aspecten in 3D mogelijk zijn, wenselijk zijn én daadwerkelijk meerwaarde bieden (zie kader). Zo zal het in veel gevallen De eerste is een tekening van www.peak- perspective.com en toont één van de drie wijzen of koningen met een groot geloof in de tech niek. Diverse andere plaatjes met de kerstster als 'The original GPS' vonden we op www.ruts.org uit Californië, www.cafepress.com uit Kentucky en www.pinterest.com. Bron: column in De Hollandse Cirkel 2015-4 wellicht mogelijk en wenselijk zijn om toegestane bouwhoogten in 3D visueel weer te geven. Echter, het in 3D weergeven van bijvoorbeeld globale functies met veel mogelijkheden kan leiden tot een mengelmoes van onoverzichtelijke informatie. Dat is niet wenselijk voor gebruikers. Daarnaast zijn er nog enkele andere belangrijke aandachtspunten voor de (optionele) ondersteu ning van 3D binnen IMOR. In de eerste plaats is landelijke eenduidigheid belangrijk voor de eindgebruiker. Waar we zowel bij het maken van bestemmingsplannen als bij het gebruik ervan even moesten wennen om landelijk eenduidig te werken, laten bijvoorbeeld de Stan daard Vergelijkbare Bestemmingsplannen (SVBP) en Ruimtelijkeplannen.nl de voordelen van stan daardisering zien. Welke keuze er ook gemaakt wordt voor 3D: eenduidigheid is belangrijk. Hieraan gekoppeld lijken landelijke afspraken over het aanbieden van een 3D-verbeelding Figuur 4 - Automatisch checken van ontwerp op maximale bouwhoogte in 3D-bestemmingsplan. Bron: TNO, 2013. (visualisatie) van de door bronhouders aangeboden 3D-informatie een belangrijke voorwaarde. Tenslotte is zorgvuldigheid een noodzaak (nog meer dan bij de andere twee genoemde informatie-typen), gezien de juridische consequenties en het feit dat de digitale versie van het Omgevingsplan de rechtsgeldige versie is. In combinatie met de benodigde gebruiksvriendelijkheid maken deze aspecten het toevoegen van de 3D component aan Omgevingsplannen een serieuze uitdaging. Deel 2 van dit artikel verschijnt in de volgende Geo-Info en zal de meerwaarde van 3D beschrijven voor het derde type informatie: rekenmodellen die de impact op de omge ving bepalen voor allerlei omgevingsaspecten indien de leefomgeving zou veranderen. Bronnen deel 1 F4Map, 2015, demo.f4map.com/#lat=52.i4i4ii7&lon=5.3665804 &zoom=i8 Esri, 2015, 3D data content server van Esri: esri.nl/producten/ content/nieuw TNO, 2013, 3D-bestemmingsplannen BIM: Showcase van beschikbare 3D technologie ten behoeve van digitaal toetsen, publications.tno.nl/publication/105190/hbRyd3/TNO-2013- R10944.pdf Jantien Stoter is hoogleraar 3D GeoInformatie en is werkzaam bij TU Delft, Kadaster en Geonovum. Zij is te bereiken via j.e.stoter@tudelft.nl

Geo-Info | 2015 | | pagina 43