dagen Moskou in de nazomer. 2015-6 I Geo-Info Roelof Keppel 43 het verleden, vergezeld van afbeeldingen van belangrijke onderscheidingen en diploma's, die de sheets in cyrillisch schrift verluchtigden. Alvorens in nog een paar resterende sheets de actualiteit inhoudelijk te willen toelichten. De presentaties vanuit de andere aanwezige Oost-Europese landen waren op dezelfde leest geschoeid. Hamvraag bij dit alles is: wat gebeurt er nu in het CLGE, op welke ontwikkelingen willen we anticiperen en welke actielijnen zetten we daarvoor uit? En wordt het nog eens wat in Europees verband? De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat er tussen de deelnemende leden vooral een cultuur heerst van low-level uitwis seling van informatie. Buiten het formele circuit om. Dat is mooi. Dat geeft ook hoop naar de toekomst. Met die intentie zaten we allemaal achter onze conferentietafeltjes. Mijn stellige overtuiging is dat het volplempen van de CLGE-agenda met goedbedoelde bijdragen van het Russische Kadaster, het agenderen van een nieuw bouwmeetsysteem dat Europees toegepast zou kunnen worden of het najagen van Blue-Parking idealen ons niet verderop zal brengen; de samenleving niet en het CLGE zelf niet. In het beste geval zijn dat hamerstukken. Dat aankaarten, uitdragen en motiveren van de noodzaak tot het doorvoeren van verande ringen valt in de staande cultuur niet mee. Er is sprake van een zekere zelfgenoegzaamheid. Dat zie je ook aan het grote aantal vicepresi- denten. Mensen die belangrijk denken te zijn geworden in een volstrekt tandeloze organisatie. Hoe dan wel? Hoe het verder moet met het CLGE, daar ben ik nog niet achter. Één ding weet ik inmid dels zeker: het aanpassen van een club, die zichtbaar bestaat uit een aantal door henzelf belangrijke geachte bestuursfuncties, kan van uit het systeemdenken alleen van binnenuit plaatsvinden. Dat moet vanuit een coöpera tieve opstelling. Elke aantijging tegen de hui dige constellatie kan als bedreigend worden ervaren. U voelt hem aankomen: we zullen een Nederlands delegatielid moeten voordragen als (mede-)bestuurslid. Dat zijn we met onze kritische houding verplicht. Het is te makkelijk alleen maar kritiek te hebben zonder te werken aan verbetering. Het zal een lastig proces worden, maar ik troost me met de gedachte dat er nog heel veel gebracht kan worden naar onze collega's in het buitenland. Met name in die landen waarde begrippen 'democratie' en 'zelfsturing' nog nieuw ruiken. We hebben hier heel wat afgepolderd de laatste decennia. De lessen die we daarmee vallend en opstaand geleerd hebben kunnen we deels - uiteraard op verzoek en voor zover van toepassing - uitrollen in andere regio's. Ook daar waar geen polders zijn. Als er maar bewustzijn is dat samenwerken vanuit een platform als het CLGE gericht is op een betere wereld. Met de recent gedane uitspraken van 'onze' Euro-prins Frans Timmermans over Europese perspectieven in samenhang heb ik er toch ook wel een hard hoofd in. Het zijn moeilijke tijden voor de zo vanzelfsprekende Europese samenwerking. Het CLGE vormt daarin geen uitzondering. Moskou De entourage en locatie van de conferentie was uitstekend te noemen. De Russen vormen een gastvrij volkje en laten je graag meegenieten van de economische veranderingen die zij de afgelopen 35 jaar hebben doorgemaakt. Opval lend is de puissante rijkdom in het centrum van Kremlin Inside. Moskou. Er is in de laatste jaren een enorme verandering in het straatbeeld te zien geweest. Een groot deel van de door eigen auto-industrie gemaakte voertuigen zal op het autokerkhof beland of verbannen zijn naar oostelijker delen van het rijk der oligarchen. Veel PC Hooftstraat- tractors met daarin het meest vermogende deel van de Moskouse bevolking rolt af en aan over de brede boulevards, die overigens nog stammen uit de tijd van de laatste tsaar, toen men het ook al breed liet hangen. Dit 'oude geld' is zichtbaar in de rijke materiaalkeuze van de gebouwen binnen het ommuurde deel van het Kremlin. Net buiten deze muur - op de Bolshoj-brug over de Moskwa - is een ander accent van dat zelfde sprookje zichtbaar. Een enorme bloemen zee markeert nog dagelijks de noordwestelijke kant van deze brug, waar in februari de in de ogen van het huidige regime politieke dissident Nemtsov in koelen bloede werd neergeschoten. Moskou is een gastvrije stad voor hen die gelijk gestemd zijn of dat willen worden. Allen zijn gelijk, sommigen zijn meer gelijk dan anderen. NL gedelegeerde Wim Boschman met zijn deel van de taart.

Geo-Info | 2015 | | pagina 45