atlassen als te ordenen middel 2015-6 I Geo-Info 47 eisen voldoen, betreffende schaal en mate van generalisatie, om ervoor te zorgen dat hun combinatie zinvol en effectief is. Atlassen vormen een manier om ruimtelijke kennis te ordenen, maar zijn ook altijd gebaseerd op bepaalde opvattingen over de wereld. De atlas als reactie op informatie revoluties Tijdens een aantal stadia in de geschiedenis zijn atlastypen ontstaan als antwoord op de maatschappelijke behoefte om een plotse ling toegenomen hoeveelheid geografische kennis duidelijk te kunnen presenteren, ten behoeve van een overzicht. Kaarten hebben daarbij de unieke eigenschap dat ze ruim telijke relaties kunnen aangeven tussen de op de kaarten weergegeven objecten. In de tijd van Ptolemaeus vervaardigde Griekse geleerden voor de eerste keer overzichten van de beschikbare geografische kennis, en voor Ptolemaeus vormde het de efficiëntste manier om dat door middel van lijsten van objecten met hun coördinaten en kaarten te doen. De volgende geo-informatierevolutie had plaats in het tijdperk van de ontdekkingen, toen er nieuw-ontdekte werelden ingepast moesten worden in de bekende wereld, en het kartografische antwoord op die uitdaging vormden de wereldatlassen van Ortelius (1570) en Mercator (1595). De derde geo-informatie- revolutie had plaats in de i9e eeuw, en kwam door de systematische verzameling van fysisch-geografische en statistische gegevens, vooral in centraal-geregeerde staten. De reac tie op die uitdaging waren de nationale atlassen. We zitten nu middenin de laatste geo-informatie revolutie, en ons antwoord op de huidige stortvloed van ruimtelijke data ligt o.a. in de vervaardiging van digitale, vaak Web atlassen. Maar al die verschillende typen atlas sen pakken terug naar het eerste model en de standaard, ontwikkeld door Ptolemaeus. De bijdragen van Ptolemaeus op kartografisch gebied Het geografische handboek van Ptolemaeus (hij heeft ook een werk over de astronomie geschreven) bestaat uit een gids voor het tekenen van kaarten volgens verschillende projecties, een lange lijst van plaatsen met Figuur 2 - Ptolemaeus'overzichtskaart van de bekende wereld in kegelprojectie. hun coördinaten en, hoogst waarschijnlijk, uit kaarten waarop die plaatsen zijn ingetekend. Onder de bijdragen van Ptolemaeus op het gebied van geografie en kartografie moeten we in de eerste plaats zijn uniforme coördina tensysteem van lengte en breedte noemen, waarmee hij de locatie van objecten aangaf. Dat was nog niet eerder gebeurd; zijn voor ganger en voorbeeld Marinus van Tyrus was nog niet verder gekomen dan het aangeven van alle plaatsen die op eenzelfde breedte of op eenzelfde lengte lagen. In figuur 1 staan ze samen als het ware als kariatiden het gebouw van de geografie te schragen, op het titelblad van de eerste complete uitgave van Mercator's wereldatlas van 1595. De tweede bijdrage van Ptolemaeus bestaat uit zijn compilatie-arbeid. Hij paste de onnauwkeurige en vaak tegenstrijdige plaats en richtingsgegevens die vermeld waren in reisbeschrijvingen aan bij het kleine aantal aan de hand van astronomische plaatsbepalingen vastgestelde locaties. Dat compilatiewerk leidde tot zijn lijst van plaatsen, een lijst van zo'n 10.000 objecten met hun geografische lengte en breedte. Ook Marinus van Tyrus had een dergelijke lijst gemaakt, maar de coördinaten ontbraken daar. In zijn hand boek benadrukt Ptolemaeus het belang van een overzichtelijke en gebruiksvriendelijke presentatie van informatie, ofwel het belang van de 'usability', om in ons moderne jargon te spreken. Hij klaagt er daar over dat men bij Marinus zijn hele werk moet doorwerken om zowel de lengte- en breedte-opgaven van een plaats bij elkaar te zoeken. Ptolemaeus geeft de constructieprincipes van de projecties van drie nieuwe wereldkaarten; de belangrijkste daarvan is een eenvoudige kegelprojectie waarmee de extreme verteke ning op hogere breedten wordt voorkomen (zie figuur 2). Het is deze projectie die in de meeste manuscriptversies van zijn werk is overgenomen. Voor mij vormt de onderverdeling van de bekende wereld in een aantal apart gekar teerde regio's de belangrijkste bijdrage van Ptolemaeus. Hij kiest bij de weergave daarvan voor de rechthoekige cylinderprojectie die Eratosthenes ontwikkelde. Hij gaf de bekende wereld weer op 26 kaartbladen, wier schaal hij aanpaste aan de hoeveelheid informatie die hij erop kwijt moet kunnen. De objecten die op die deelbladen thuishoorden werden zowel

Geo-Info | 2015 | | pagina 49