52 Geo-Info I 2015-6 Figuur 14 - Illustratie uit Mercator's boekje over het juiste handschrift (1540). Figuur 15 - Titelpagina van Ottens' Atlas (1725), gegraveerd door Zacharias Webber en eerder gebruikt voor Moses Pitt's English Atlas uit 1680. kartografen. Mercator gebruikte voor beide bovenstaande uitgaven zeker de aanpassing van Ortelius van Ptolemaeus' plaatsnamenlijs ten, die hij bij de Latijnse versie van zijn atlas voegde als Nomenclator Ptolemaicus (zie figuur 12), een lijst van alle toponiemen in de teksten en kaarten van Ptolemaeus, met hun moderne equivalenten. Een aantal jaren later (1605) zullen Jodocus Hondius en Cornelis Claesz een tweetalige, Grieks-Latijnse uitgave van Ptolemaeus' handboek uitbrengen, waarin de door Mercator geproduceerde Latijnse versie met een Griekse versie van Petrus Montanus is aangevuld (figuur 13). Zo produceerden Nederlandse kartografen hun werken in een constante dialoog met Ptolemaeus. Usability of gebruiksvriendelijkheid Het usability-aspect, de gebruikersvriendelijk heid, waar Ptolemaeus ook al naar gestreefd had, werd verder verbeterd door de superieure beschrifting van Mercator's atlassen. Mercator had al eerder een boekje geschreven over het juiste handschrift (figuur 14, Mercator, 1540), en hij leverde het onomstotelijke bewijs dat het cursieve schrift ideaal was voor de kaartbe- schrifting (Engelhart Brand 1954). Door de aanpassing van de inhoud, het formaat en de vorm van atlassen aan de functies die ze verondersteld werden te vervullen, pasten Nederlandse kartografen de concepten van de usability verder toe. Daarbij differentieerden ze tussen land- en zeeatlassen, tussen grote folio-atlassen voor de rijken en zakatlassen voor degenen met meer bescheiden middelen. Maar het blijft de door Ptolemaeus verschafte formule die de atlas in staat stelde nieuwe werelden in te passen en nieuwe functies te vervullen. Hoezeer de Nederlandse kartografen zich schatplichtig achtten aan de Griekse oudheid, tot in de 18e eeuw toe, blijkt uit de titelpagina van de door Ottens in 1725 uitgegeven atlas: (figuur 15). Hier dicteren de zeegod Poseidon met zijn drietand en de aardgodin Cybele met haar leeuw en steden-haartooi aan Clio wat ze moet opschrijven over de aarde. Clio heeft hier, in de gestalte van Geografia, haar lier ingeruild voor meetapparatuur, terwijl de titaan Atlas erbij staat, gebukt onder het hemelgewelf (Bischoff 2015). Voor het 18e-eeuwse koperspu- bliek waren dit nog vertrouwde zinnebeelden. Bronnen Bischoff, Michael (2015) Zinnebeelden op titelpagina's van vroegmoderne atlassen. Caert-Thresoor vol 34-1, pp 3-13. Engelhart, Ben Chris Brand (1954) Naar beter handschrift. Oudenbosch: Uitg. Parcival. -Linteratlas. Les ressources du Québec et du Canada. Centre éducatif et culturel, Montréal 1986 -Livieratos, Evangelos, Chrysoula Boutoura en Myron Myridis (1994) Neos scholikos atlantas tis Elladas. Thessaloniki: Rekos. -Livieratos, Evangelos, Chrysoula Boutoura en Myron Myridis (2000) Neos scholikos atlantas tis Europis. Thessaloniki: Rekos. -Mercator, Gerard (1540) Literarum latinarum, quas italicas, cursoriasque vocant, scribendarum ratio. Leuven: Rutgerus Rescius -Mercator, Gerard (1572) AtlasEuropae. Duisburg. -Mercator, Gerard (1578) Tabulae Geographicae C. Ptolemaei ad mentem autoris restitutae et emendatae. Duisburg. -Mercator, Gerard (1584) Cl. PtolemaeiAlexandriniGeographiae libri octo recogniti iam et diligenteremendaticum tabulis geo- graphicis ad mentem auctoris restitutis ac emendatis. Duisburg. -Mercator, Gerard (1595) Atlantis pars altera. Geographia nova totius mundi. Duisburg. -Mercator, Gerard en Petrus Montanus (1605) Claudii Ptole- maei Alexandrini Geographiae libri octo Graeco-Latini. Uitge geven door Jodocus Hondius en Cornelisz Claesz, Amster dam. -Ortelius, Abraham (1570) Theatrum orbis terrarum. Antwer pen: Plantijn. -Ortelius, Abraham (1584) Nomenclator Ptolemaicus. Ant werpen: Plantijn. -Ottens, Reinier en Josua (ca. 1725) Atlas major, cum genera les omnium totius orbis tabulas geographicas continens, vol. 1. Amsterdam. -Ptolemaeus, Claudius (ca. 160) Geographia. Alexandrië. -Stückelberger, Alfred und Gerd GraBhoff (2006) Ptolemaios Handbuch derGeographie. Basel: Schwabe Verlag. -VanderMaelen, Philippe (1827) Atlas Universe!Brussel. -Waghenaer, Lucas Janszoon (1584) Spieghel der Zeevaert. Leiden: Plantijn -Wytfliet, Cornelis (1597) Descriptionis Ptoie.maic.ae. augmen- tum. Leuven: Johannes Bogaard. first gazetteer- he also provided the tools for georeferencing, and thus for ordering geospa- tial data. He was able to produce this gazetteer through his compilation work, matching distances between towns from travel reports with the few known astronomical positions. The article describes how in the 16th century Netherlands this Ptolemaic legacy was gradu ally mastered, first through editing Greek and Latin editions of Ptolemy's geography manual, reconstructing and publishing his maps, producing concordances between the names in Ptolemy's gazetteer and modern names, and finally by substituting Ptolemy's mapping of the known world in Antiquity by an updated version, culminated in Mercator's atlas (1595), which, however, conceptually did not surpass its model. Abstract With his geography manual Geographia, Clau dius Ptolemy not only produced the first atlas as a systematic map coverage of the known world. Through his introduction of coordinate pairs for topographical objects, both rendered in these maps and in lists - thus producing the Ferjan Ormeling is emeritus hoogleraar kartografie en als onderzoeker betrokken bij het UvA Explokart onderzoekproject Ferjan is te bereiken via f.j.ormeling@uva.nl Tknrfuict' &lt} ègm. Be-ju amfnhcnpo oSmu.

Geo-Info | 2015 | | pagina 54