Interview met nieuwe ICA- voorzitter Menno-Jan Kraak 'Op reis? Dan gaan de sportschoenen mee!' In het vorige nummer van Geo-Info kon u lezen dat op de laatstgehouden vergadering van ICA Menno-Jan Kraak, hoogleraar kartografie aan de Universiteit Twente, Faculteit Geoinformatie Wetenschappen en Aardobservatie (ITC) te Enschede, is benoemd tot voorzitter van International Cartographic Association (ICA). Reden genoeg om eens met hem de toekomst van het kartografisch werkveld te verkennen. 4 Geo-Info I 2015-6 Door Roelof Keppel Menno-Jan Kraak. Het International Map Year (IMY) loopt nog even door tot in 2016. Een extra impuls om in Geo-Info regelmatig verslag te doen van opmerkelijke gebeurtenissen in de karto grafie. Op de laatste dag in oktober sprak ik Menno-Jan Kraak in zijn woonplaats Enschede. Veel vragen en veel antwoorden. Met een aanstekelijk enthousiasme wist Menno-Jan mij in ruim een uur mee te nemen in de ontwik kelingen die hij vanuit zijn nieuwe rol als ICA- voorzitter zal modereren. 'En ja: in Nederland willen we graag dat we kartografie met een 'k' schrijven. Dat is zo gegroeid en Ormeling heeft daar een behoorlijke rol in gehad'. Ener giek en enerverend, zo sprak Menno-Jan, nu tijdens een sabbatical. Never a dull moment. Zo blijkt uit het grote aantal publicaties van zijn hand en zijn vorig jaar verschenen boek Mapping Time, waarin hij een geheel nieuwe kartografische kijk ontwikkelde op de weer gave van tijd, geïllustreerd aan de hand van de veldtocht van Napoleons legers in 1812 naar de Berezina (zie boekbespreking GI5-2014 (p36)). Ontstaan tijdens zijn vorige sabbatical en daarna vervolmaakt in de randen van de dag. Het boek lag me gedurende het interview de hele tijd aan te staren: ik moet het toch eens gaan lezen. Fascinerende titel. Al snel kwam het gesprek op de enorme druk die deze verantwoordelijke functie de komende 4 jaar op zijn schouders zal leggen. Hoe combineer je dat met zo'n drukke baan bij het ITC, waarbij je leiding geeft aan de afdeling van circa 40 mensen en vanuit die functie al heel veel publicitaire verplichtingen hebt. Menno-Jan spreekt en oogt als een vitale dertiger: 'Ik heb van mijn hobby m'n werk gemaakt en doe de dingen die ik leuk vind. Het zal een hele toer worden om de agenda goed te beheren, maar het zijn toch echt vooral de leuke dingen waarmee ik bezig ben.' Hij realiseert zich heel goed dat met name het vele reizen een zware wissel zal trekken. Fysiek is dat een zware inspanning. Menno- Jan is een fanatieke runner. 'Als ik op reis ben gaan de sportschoenen mee!' Momenteel wordt er al vanuit alle hoeken van de wereld een beroep op hem gedaan om keynotes te verzorgen of als voorzitter van ICA aanwezig te zijn bij regionale kartografische bijeenkom sten. Opvallend daarbij is dat juist die lokale of regionale initiatieven vaak hoog scoren bij de bezoekers, waar zij het internationaal nog wel eens laten afweten. Zo was de bijeenkomst van afgelopen augustus in Rio de Janeiro voor velen te ver of te duur.

Geo-Info | 2015 | | pagina 6