Openbare ruimten in kaart gebracht De gebruikelijke methode om de locatie van een straat te vinden is om een plattegrond te pakken, het naamregister te raadplegen en dan in het aangewezen gridvak de naam op te sporen. Autonavigatie is al gemakkelijker, want de naam wordt via de daaraan gekoppelde coördinaat gemakkelijk gevonden en getoond. In beide gevallen heb je dan wel een plaatsindicatie, maar nog geen aanwijzing van de begrenzing van de straat (of, in hedendaagse termen: de openbare ruimte). Je kunt visueel wel ongeveer inschatten wat de omvang van de Dam is, of van waar tot waar de Kalverstraat loopt, maar iedereen zal dat op zijn of haar manier doen. 6 I Geo-Info I 2015-6 Door Ad van der Meer We hebben bij de gemeente Amsterdam geconstateerd, dat zo'n simpele lijst van openbare ruimten met een XY-coördinaat niet genoeg is. Wat onze interne gebruikers willen is een bestand met de vlakken van de openbare ruimten in de stad. Met andere woorden inzicht in wat de omvang is van de Dam of van de Kalverstraat. Daarvoor moesten we een paar stappen zetten. Welke openbare ruimten hebben we? Wellicht een opmerkelijke vraag, maar in Amsterdam was de bevoegdheid voor het toekennen van namen voor openbare ruimten in 1992 toegekend aan de afzonderlijke stadsdelen. Er was geen centrale registratie van dit soort besluiten. De toenmalige straatnaamcommissie hield wel een archief bij, maar als een stadsdeel verzuimde de commis siesecretaris te informeren, kon het gebeuren dat een toekenning of intrekking niet bekend werd. Pas in maart 2014 is de naamgeving van openbare ruimten weer gecentraliseerd. Vanaftoen zijn dergelijke besluiten uitsluitend nog door het college van B&W genomen. Bij de invoering van de BAG is er al een goede grondslag gelegd voor het volledig maken van het straatnamenbestand. Simpelweg omdat alle openbare ruimten waar een verblijfsobject (adres) aan is gelegen, met een brondocument in de BAG moeten zijn opgenomen. Echter, niet van al die straten kon een formeel besluit worden gevonden. Zo zijn de Dam en de Nieuwendijk nooit expliciet formeel vastgesteld. Daarom hebben we twee 'bypasses' uitgevoerd. De eerste was op basis van een straatnaamregister dat in 1964 in het Gemeenteblad was gepubliceerd. Hoewel dat formeel-juridisch geen vaststellingsbesluit was, hebben we bij de implementatie van de BAG dit register als brondocument genoteerd voor alle straten in dat register waarvan geen brondocumenten beschikbaar waren. De tweede 'bypass' was dat we in 2010 via een 'massabesluit' nog een aantal ontbrekende straten hebben geformaliseerd die we tijdens de BAG-implementatie in de bestaande adres- registers aantroffen. Deze methoden waren niet perfect, de gegevens waren niet altijd even evenwichtig. Desondanks hadden we in elk geval een goede basisgegevensset. Maar daarmee ontbraken nog vele straten zonder huisnummers, de meeste parken, het overgrote deel van de bruggen, veel van de Figuur 1 - Openbare ruimte Dam (type weg).

Geo-Info | 2015 | | pagina 8