2015-6 I Geo-Info 7 Figuur 2 - Openbare ruimte Burgerdammer Die (type landschappelijk gebied). waterwegen en vrijwel alle landschappelijke gebieden. We zijn dus eerst begonnen met een vergelijking van alle bij ons beschikbare bronnen: de BAG, straatnamenboeken, de GBK en de kleinschalige topografische kaart. Dat waren bij elkaar bijna 6500 namen. Deze zijn stuk voor stuk geverifieerd en daar kwamen een paar interessante kwesties uit. Zo konden we van sommige namen geen enkel spoor terugvinden op welke kaart dan ook. Hoe die namen in het register van 1964 zijn gekomen, konden we niet meer achterhalen. Deze spoorloze namen zijn uiteraard 'gecontroleerd' opgeruimd. Een aantal namen bleek er dubbel in te staan: de Molenwatering was dezelfde als de Molenwetering, en de Ringweg-West bleek ook Einsteinweg te heten. Weer een andere situatie troffen we aan achter Osdorp: daar bleek in de jaren zestig een industrieterrein te zijn ontworpen, inclusief een kavelstruc tuur, waaraan alvast formeel straatnamen waren gekoppeld. Alleen is het terrein nooit gerealiseerd en dus zijn dit spooknamen geworden. Aan het college van B&W zal een voorstel worden voorgelegd om deze namen in te trekken. Een derde stap, die nu nog loopt, is het opschonen van de lijst 'niet-officiële brugna- men'. Een wat wonderlijke lijst, waarvan de herkomst en samenstelling niet meer goed kan worden achterhaald, maar ze zijn zelfs te vinden in de nieuwe Bosatlas van Amster dam! Daarop staan 152 namen, waaronder historische brugnamen (van vóór 1850) en namen die in meer of mindere mate in de volksmond worden gebruikt. De gemeen telijke Commissie Naamgeving Openbare Ruimten heeft de lijst geanalyseerd en geadviseerd om ongeveer de helft van de namen alsnog officieel vast te stellen en de rest te laten vervallen. Het fenomeen 'niet- officiële brugnamen' zal vanaf nu dus niet meer bestaan. Een brug heeft immers een officiële naam óf geen naam. Het overgrote deel van de Amsterdamse bruggen heeft geen naam en is daarom niet als openbare ruimte aangemerkt. De opschoonactie leidde Tabel 1 - Overzicht van de aantallen openbare ruim ten in Amsterdam, per categorie. dus tot kwaliteitsverbetering, omdat we nu zeker weten welke openbare ruimten er daadwerkelijk bestaan. Wat zijn de grenzen? De openbare ruimten in de BAG zijn alleen als administratief gegeven geregistreerd zonder geometrie. Ook was de wegobjectafbakening op onze kleinschalige en grootschalige topo grafische bestanden niet bruikbaar, omdat door het ontbreken van heldere richtlijnen de afbakening niet systematisch heeft plaatsge vonden. Soms is die zelfs bewust zó gekozen dat elke suggestie van een reële afbakening wordt voorkomen. Er bestaat binnen Amster dam geen officiële definitie van wat wel of niet tot een openbare ruimte moet worden gerekend. Voor de geografische begrenzing moet je dus van geval tot geval teruggrijpen op de tekeningen bij raads- en collegebeslui- ten. Deze zijn soms als brondocument in de BAG beschikbaar, maar minstens zo vaak alleen te vinden in het gemeentearchief. Bovendien hebben die tekeningen een heel verschillende geografische kwaliteit, met viltstiftkartografie op een ondergrondje als meest voorkomend werkwijze. Om te komen tot een afbakening hadden we drie keuzemogelijkheden: bronnenonderzoek; een geparametriseerde wiskundige afbakening; een visuele interpretatie. Bronnenonderzoek doen, met andere woor den de tekeningen van alle oorspronkelijke straatnaambesluiten opzoeken, viel af. Het zou heel veel tijd kosten en ook was het zeer twij felachtig of dit wel tot een eenduidig en vol ledig resultaat zou leiden gezien de verschillen in de kwaliteit van de beschikbare tekeningen. Sowieso zijn van de meeste openbare ruimten in de categorieën van niet-straten en straten Weg 4952 Water 228 Terrein 2 Kunstwerk 242 Landschappelijk gebied 146 Figuur3 - Openbare ruimte Nesciobrug (type kunstwerk). DURGERDAM Sportpark Durgordam

Geo-Info | 2015 | | pagina 9