Kaarten rijksweg gered dankzij Kringloop 8 Geo-Info I 2016-1 aspecten van de Omgevingswet. Zo biedt een 3D-representatie van wat wel en niet mag (Omgevingsplan) in combinatie met 3D topografie (basisregistraties) kansen in het vergunningenproces via het eerder genoemde OLO (omdat het ontwerp automatisch kan worden getest). Stap voor stap zal via use-cases bekeken moeten worden welke aspecten in 3D mogelijk zijn, wenselijk zijn én daadwerkelijk meerwaarde bieden. Het is belangrijk om vervolgens voor de verschillende 3D-informatiebronnen afspraken te maken en deze vast te leggen in standaarden, zodat de meerwaarde van 3D zich ook daadwerkelijk kan uitbetalen. De ambitie van het Digitaal stelsel Omgevings wet is dat in 2024 met één klik op de kaart alle relevante informatie over de leefomgeving beschikbaar en begrijpelijk wordt getoond. Dit artikel laat zien dat 3D daar een plek in verdient want de leefomgeving is 3D en voortdurend in verandering. 3D-informatie is inmiddels van zodanige kwaliteit dat die vandaag de dag al wordt gebruikt voor het voorbereiden van besluiten met rechtsgevolgen. Als die informatie ook in het participatietraject wordt ingezet ontstaan enorme kansen. Bronnen Geonovum, 2015, www.geonovum.nl/onderwerpen/3d-geo- informatie/nieuws/3d-modellering-van-de-leefomgeving- kansen-voor-de-omgevingswet Geo-Info, 2015, jaargang 2015, nummer 6, 3D en de Omge vingswet, Deel 1, door Jantien Stoter TNO, 2013, 3D-bestemmingsplannen BIM: Showcase van beschikbare 3D-technologie ten behoeve van digitaal toetsen, publications.tno.nl/publication/105190/hbRyd3/ TNO-2013-R10944.pdf Jan tien Stoter is hoogleraar 3D GeoInformatie en is werkzaam bij TU Delft, Kadaster en Geonovum. Zij is te bereiken via j.e.stoter@tudelft.nl Figuur 7 - qD-scanning van punten wolken via een tablet (Google Tango). Automatisch inpassen en meten van verschillende ontwerpen van carports biedt burgers vervolgens de mogelijkheid om zelf onderzoek te doen bij een vergunningsaanvraag en om zelfqD-data te produceren. Bron: Ordina. in deel 1 beschreven. Dit deel ging in op de meerwaarde van 3D bij rekenmodellen die worden gebruikt bij (voor)onderzoek en om verschillende scenario's tegen elkaar af te wegen. Naast beter inzicht en meer efficiëntie, biedt 3D voordelen voor het verminderen van de onderzoekslasten waardoor planprocessen kunnen worden versneld. Daarnaast helpt 3D bij een van de belangrijkste doelstellingen van de Omgevingswet. Namelijk dat burgers en bedrijven zelf kunnen begrijpen waar ze aan toe zijn en dat hiermee hun participatie bij het plannen van de leefomgeving groter wordt. 2D-kaarten zijn vooral voor experts goed te begrijpen terwijl een 3D-serious gaming-omgeving 'leken'(bestuurders, bedrijven, burgers) helpt te begrijpen wat wel en niet kan of te ervaren wat de impact is van bepaalde keuzes. Het toevoegen van 3D aan de afzonderlijk benoemde informatiebronnen staat niet op zich zelf en biedt ook kansen voor andere 3D-informatie zijn ineens allerlei controles mogelijk waar een ontwerp aan moet voldoen (maximale bouwhoogte, maximale geluidbelasting, ontvangen zonlicht op de gevel etc.), zeker als deze regels in 3D kunnen worden gerepresenteerd in een Omgevingsplan en kunnen worden geïntegreerd met 3D-stadsmodellen van gemeenten (zoals eerder gedemonstreerd in het onderzoek van TNO, 2013). Het is dan wel belangrijk om afspraken te maken over hoe de 3D-ontwerpgegevens dienen te worden aangeleverd. Tot slot Dit artikel heeft voor drie verschillende soorten informatiebronnen voor de Omgevingswet geschetst welke meerwaarde 3D zou kunnen hebben voor zowel de informatievoorziening als de uitvoering van de Omgevingswet. Deze informatiebronnen zijn: 1) Basisregistraties, 2) Omgevingsplannen en 3) Rekenmodellen. De meerwaarde die 3D kan hebben voor basisregistraties en Omgevingsplannen werd Er is een interessante ontdekking gedaan tussen een aantal binnengebrachte oude boe ken bij kringloopwinkel Keer op Keer te Heiloo. Tussen de lectuur bevonden zich twee archiva- rische exemplaren die uniek en van historisch belang zijn. Het bestuur van de stichting Keer op Keer besloot ze daarom niet te koop aan te bieden maar te schenken aan het Regionaal Archief Alkmaar. Het Regionaal Archief heeft de stukken dankbaar in ontvangst genomen en gaat nu uitzoeken uit welk archief ze afkom stig zijn en waar het materiaal hoort. Beide boeken stammen uit de tweede helft van de negentiende eeuw en handelen over grote provinciale projecten uit die periode. Het eer ste boek laat ons tot in de kleinste details zien welk onderhoud er plaatsvindt aan de Helderse Zeewering tussen 1847 en 1853. Het tweede boek is minstens zo mooi. Gemaakt in 1876/77 betreft het een bijeengebonden serie handge- tekende en gekleurde kaarten op schaal die in hun geheel de "Rijks groote weg der 1ste klasse No. 4 van Alkmaar tot Nieuwediep" vormen. De huidige N9 langs het Noordhollandsch kanaal dus. Met zwarte trekpen getekend en geschre ven en vervolgens met waterverf gekleurd zien we alle details van belang bij deze weg; van kruispunten, bruggen, de ligging van tuinen van brugwachters tot bosschages van wilgen hout die werden gebruikt voor beschoeiingen. www.regionaalarchiefalkmaar.nl, 15-11-2015

Geo-Info | 2016 | | pagina 10