'Zichtbaar in 2016' Column 2016-1 I Geo-Info Ik ben me aan het voorbereiden voor de column in deze Geo-Info als ik in de weekendeditie van het NRC Handelsblad (9 en 10 januari 2016) de column lees van Paulien Cornelisse. Zij heeft de plek ingenomen van Youp van 't Hek die momen teel wel wat anders aan zijn hoofd heeft. Voor wie Paulien niet kent, zij is schrijver en cabaretier. Voor mij is ze bekend van De Wereld Draait Door, waar zij met enige regelmaat een bijdrage verzorgt die ons een spiegel voorhoudt. Soms flauw, maar vaak erg treffend. Zo ook haar column in het NRC. Zeopent deze column met een verwijzing naar het ter ziele zijnde programma Blik op de Weg. In dit programma werden mensen gefilmd die weliswaar een rijbewijs hebben, maar ondanks dit de meest bizarre verkeersovertredingen begaan. Daarna werden deze wegpiraten geconfronteerd met hun rijgedrag, waarna steevast hun eerste commentaar was: 'Ik vind mezelf een goede chauffeur. Paulien gebruikt deze anekdote om zich af te vragen hoe goed mensen zichzelf ken nen. Je denkt vaak het allemaal wel te weten, totdat je wordt geconfronteerd met het tegendeel. Ik vind dit wel een treffende anekdote en durf het aan om mezelf en zelfs onze sector eens langs deze meetlat van zelfkennis te leggen. Hoe goed kennen wij onszelf? De GeoBuzz 2015 was een succes. Meer bezoekers dan de vorige editie, tevreden standhouders en een mooi, misschien te vol, congresprogramma. Positieve reacties. De leukste reac ties kreeg ik van bezoekers die nog niet bekend zijn met onze sector. Verbazing over de omvang, diversiteit en het aanbod. Vervolgens ook veel ideeën, voorstellen tot samenwerking en belangrijker nog de boodschap - volgend jaar zijn wij er weer bij! Mijn eerste reactie is dat ik dit zie als een bevestiging van wat ik al denk te weten. Wij zijn inderdaad die innovatieve en diverse sector waar we ons zo graag op laten voorstaan. Maar klopt dit wel? Jawel, we doen het goed. Maar, we moeten werken aan onze zichtbaarheid en daarbij moeten we extern georiënteerd zijn. Wij zijn erg met onszelf bezig. Het gaat over onderwerpen die geo-gerelateerd zijn, te maken hebben met geo-informa- tie infrastructuur. Bouwen aan onze nationale SDI, hoe past dit in de nieuwe omgevingswet? 3D, hoe zit dat met standaarden en lopen we mondiaal wel in de pas? We zijn er eindeloos mee bezig, zoeken naar nieuwe uitdagingen en verbeteren ons steeds. Als het niet over een technisch inhoudelijk onder werp gaat hebben we het over het nieuwe fenomeen: com munity building. We hebben het over de 'geo-community' en zoeken naarstig naar activiteiten en een organisatievorm die daarbij past. Binnen GeoBusiness Nederland bespreken we deze ontwikkeling ook en GIN gaat zelfs aan de slag met een 'community manager. Dit is vooral een beweging die van binnen naar buiten is gericht. We redeneren vanuit onze eigen kracht en het idee dat we 'het goed doen. Niets mis mee - zolang we ook maar oog hebben voor de wereld om ons heen en zorgen dat wij daar zichtbaar zijn. Zichtbaar in 2016 betekent dat wij (de geo-sector) ons op de eerste plaats moeten laten inspireren door die wereld om ons heen. De maatschappelijke uitdagingen, maar dan vooral ook hoe daar in andere sectoren mee wordt omge gaan. Voorbeelden te over. Geo-informatie is de basis voor de zelfsturende auto - vinden wij - maar wij zijn nauwelijks aanwezig bij de belangrijkste activiteiten op dit terrein. Het debat over duurzame energie en de energietransitie, we haken aan, maar dan vooral waar het gaat om 'asset management. De digitale infrastructuur in Nederland, waar staan wij in dit debat? Dit brengt mij bij de Topsectoren. Toen de 9 Topsectoren in 2011 werden benoemd was de eerste reactie dat deze politieke hersenspinsels geen lang leven zouden hebben. Anno nu blijkt dat niet zo te zijn. Samenwerking tussen onder nemers, onderzoekers en overheden werpt zijn vruchten af. Ook de kruisbestuivingen tussen de Topsectoren hebben aantoonbare meerwaarde. Voorbeelden zijn de samenwer king tussen de sectoren Tuinbouw en Energie, en High Tech en Logistiek. En dan is er het doorsnijdende thema, dehuman capital agenda's (HCA's), waarmee de topsectoren aangeven hoe vraag en aanbod van goedgeschoolde arbeidskrachten zich de komende jaren ontwikkelen. In de HCA's doen de Topsectoren voorstellen om onderwijs en arbeidsmarkt beter op elkaar te laten aansluiten. Laten we ervoor zorgen dat we in 2016 zichtbaar worden in de Topsectoren en dat 'geo' ook een doorsnijdend thema wordt. Vanuit GeoBusiness Nederland zetten we daar, samen met onze partners in GeoSamen, vol op in! Dan wordt vanzelf duidelijk hoe goed wij onszelf kennen. Camille van der Harten Directeur GeoBusiness Nederland c.vanderharten@geobusiness.nl

Geo-Info | 2016 | | pagina 11