INSPIRE versterkt het hergebruik Op 18 juli 2015 is de Wet hergebruik van overheidsinformatie in werking getreden. De nieuwe wet bevordert het hergebruik van overheidsinformatie doordat openbare informatie nu verplicht ook voor hergebruik beschikbaar moeten worden gesteld. De nieuwe wet gaat echter lang niet zo ver als de kaders die gelden voor ruimtelijke informatie. Wat kan men leren van de kaders van de ruimtelijke informatie? 10 Geo-Info I 2016-1 veikba, oikba, Door Bastiaan van Loenen en Michel Grothe Introductie Directe toegang tot overheidsinformatie biedt ongekende mogelijkheden voor de ontwikkeling van nieuwe producten, diensten en toepassingen en leidt tot efficientere en effectievere processen binnen de overheid. De Europese Unie introduceerde diverse juridische instrumenten om hergebruik te stimuleren. Ten eerste de richtlijn inzake het hergebruik van overheidsinformatie (ook wel de PSI-richtlijn) die specifiek op het stimuleren van hergebruik toeziet. Uit dit artikel zal blijken dat ook de INSPIRE-richtlijn voor de oprichting van een infrastructuur voor ruimtelijke infor matie in de Europese Gemeenschap (INSPIRE) het hergebruik stimuleert. Beide richtlijnen zijn omgezet in Nederlandse wetgeving: de Wet hergebruik van overheidsinformatie en de Implementatiewet EG-richtlijn infrastructuur ruimtelijke informatie (INSPIRE-wet). In dit artikel onderzoeken we in hoeverre deze wetten het hergebruik van overheidsinforma tie bevorderen. 2. Het concentrische model voor her gebruik van overheidsinformatie Het concentrische model geeft goed inzicht in het perspectief van de hergebruiker (zie figuuri). Overheidsinformatie kan worden hergebruikt als de informatie: 1. bekend is bij de (her)gebruiker (waar kan informatie worden verkregen?); 2. bereikbaar is voor de (her)gebruiker (kan de re-gebruiker de informatie te verkrijgen, en zo ja, onder welke voorwaarden?); 3. bruikbaar is voor het beoogde doel van de (her)gebruiker (bijvoorbeeld, in het licht van de mate van aggregatie, gebruikte standaard, juistheid en volledigheid van de informatie). Alleen indien aan deze drie voorwaarden is voldaan zal een gebruiker de informatie kun nen hergebruiken. I Dit artikel is een bewerking van "INSPIRE Empowers Re-Use of Public Sector Information", dat is gepubliceerd in het International Journal of Spatial Data Infra structures Research, 2014, Vol.9, 86-106. Eisen voor hergebruik van overheidsinformatie In dit artikel wordt hergebruik gedefinieerd als het gebruik van informatie, die in het bezit zijn van openbare lichamen, voor andere doelein den dan het oorspronkelijk doel waarvoor de informatie is geproduceerd. Een hergebruiker gebruikt dus overheidsinformatie voor een ander doel dan het oorspronkelijke waarvoor de informatie is geproduceerd. 1. Hergebruik Hergebruikers van overheidsinformatie kennen vele uitdagingen voordat ze met succes hun hergebruik doelstellingen kunnen verwezen lijken. Een belangrijk aspect is de mogelijkheid overheidsinformatie te vinden, te verkrijgen en te gebruiken. Deze kwaliteiten van de overheidsinformatie zijn een belangrijke zorg van hergebruikers: zonder de gegevens zelf is hergebruik onmogelijk. Andere vragen houden verband met de omgeving van de hergebrui ker. De toegang tot financiële markten, duur zame informatietechnologie, een level-playing- field, maar ook tot geschoolde mensen, en de juiste kennis (netwerken), zijn zeer relevante aspecten voor adequaat hergebruik. In dit artikel gebruiken we het concentrische schillen model van Backx (2003) om te beoor delen in hoeverre wordt voldaan voldoen aan de behoeften van hergebruikers. Figuur 1 - Model voor hergebruik van overheids informatie (Backx, 2003). In de volgende paragrafen, worden deze eisen gebruikt om de Wet hergebruik van over heidsinformatie (Who) en de INSPIRE-kaders te beoordelen op hun mogelijkheden om herge bruik van overheidsinformatie te versterken. De wet hergebruik overheidsinformatie Deze wet stelt een minimumpakket aan voor schriften vast voor het hergebruik van overheids informatie en de concrete middelen ter vereen voudiging van het hergebruik van bestaande documenten van publieke instanties van de lidstaten van de EU. In deze paragraaf wordt bezien in hoeverre de Wet hergebruik van overheidsinfor matie voldoet aan de in 2.2 geformuleerde eisen. Eis: informatie is bekend (kenbaar en vindbaar) De kenbaarheid en vindbaarheid van overheidsinformatie vereist de publicatie van Bekend Duidelijk tl rit eerbaar Betrouwbaar

Geo-Info | 2016 | | pagina 12