van overheidsinformatie 2016-1 Geo-Info 11 de metadata van de informatie(bronnen) in een openbaar toegankelijke website, regis ter of door middel van een dataportal. De Richtlijn stelt letterlijk dat "De lidstaten stellen praktische regelingen vast die het zoeken naar voor hergebruik beschikbare documenten vereenvoudigen, zoals overzichtslijsten van de belangrijkste documenten met relevante metagegevens, die indien mogelijk en pas send online en in machinaal leesbare formaten toegankelijk zijn en portaalsites met links naar de overzichtslijsten. Indien mogelijk vergemak kelijken de lidstaten het taaloverschrijdend zoeken naar documenten" (art. 9 PSI-richtlijn 2013). De praktische invulling wordt overge laten aan de lidstaten. Nederland heeft voor de minimale variant gekozen: voor hergebruik beschikbare informatie moet zoveel mogelijk langs elektronische weg worden verstrekt samen met de metadata zonder te definiëren hoe dit moet gebeuren (via publicatie in data. overheid.nl? welke metadata?). De Who gaat noch op de praktische regelingen noch op het meertalig zoeken in. Eis: informatie is juridisch beschikbaar De Who verplicht om openbare overheids informatie voor hergebruik beschikbaar te stel len indien daarom wordt verzocht. Als infor matie niet openbaar is, is ook de verplichting tot hergebruik niet van toepassing. De juridische bereikbaarheid kan worden ver groot door middel van open licenties. De Who bepaalt dat er geen licentievoorwaarden mogen worden opgelegd die het hergebruik nodeloos beperken of waardoor de mededinging wordt beperkt. De Europese Commissie beveelt open licenties aan, maar verplicht gebruik ervan niet (zie Europese Commissie, 2014a). Eis: informatie is fysiek beschikbaar De Who heeft geen betrekking op de fysieke beschikbaarheid. Eis: informatie is betaalbaar Deze eis wordt behandeld in artikel 9 van de Who. Er mag voor hergebruik ten hoogste de (marginale) kosten van vermenigvuldiging, verstrekking en verspreiding in rekening worden gebracht. Er zijn slechts enkele uitzon deringen op deze regel gemaakt. Deze gelden vooralsnog voor het Kadaster, de RDW, en de Kamer van Koophandel (zie Kamerstukken 34123, nr. 3). Daarnaast eist de Who transparantie aan gaande de hoeveelheid en de berekenings basis van de marginale kosten. Deze worden vooraf vastgesteld en bekend gemaakt, door middel van elektronische middelen waar mogelijk en passend (art. 4 Who). Op verzoek moet de betreffende overheidsinstantie ook de wijze waarop andere kosten zijn berekend bekend maken in relatie tot de specifieke hergebruik aanvraag (art. 9.5 Who). Eis: informatie kwaliteiten zijn duidelijk De Who eist dat de voor hergebruik beschik bare informatie wordt verstrekt met de metadata zonder verdere eisen te stellen aan de metadata. Eis: informatie is hanteerbaar (machine-leesbaar en in een open formaat) Voor hergebruik beschikbare informatie moet worden verstrekt in een open en machine leesbaar formaat (art. 5.1 Who). Eis: informatie is betrouwbaar De eis, dat de overheidsinformatie actueel, consistent en volledig moet zijn, is niet in de wet opgenomen. De INSPIRE-kaders De INSPIRE-richtlijn (2007/2/EG) stelt algemene regels voor de oprichting van een infrastruc tuur voor ruimtelijke informatie in de Europese Gemeenschap. INSPIRE is van toepassing op een breed scala van 34 inhoudelijke thema's, van specifieke geografische referentiegege- vens (zoals vervoersnetwerken, kadastrale percelen, gebouwen, adressen, hoogtege- gevens, geologie, statistische en administra tieve eenheden) naar diverse milieuthema's (bijvoorbeeld meteorologie, hydrologie, oce anografie, habitats en biotopen, de menselijke gezondheid en veiligheid). De INSPIRE-richtlijn is een kaderrichtlijn die bestaat uit meerdere wetgevende onderdelen: de richtlijn zelf, de omzetting van de EU- richtlijn naar de wetgeving van de lidstaten, in Nederland via de Implementatiewet EG- richtlijn infrastructuur ruimtelijke informatie, en de verschillende maatregelen door middel van uitvoeringsbepalingen. Deze uitvoeringsbe palingen zijn vastgelegd in Europese Veror deningen, of in besluiten van de Commissie. Ten slotte zijn er technische voorschriften voor alle onderdelen van de INSPIRE-infrastructuur: metadata, dataspecificaties voor 34 thema's, netwerkdiensten (voor vinden, raadplegen en downloaden), het delen van gegevens met EU-instellingen en -voorschriften voor de monitoring en rapportage over INSPIRE. In deze paragraaf wordt bezien in hoeverre 'INSPIRE' voldoet aan de in paragraaf 2.2 gestelde eisen. Eis: informatie is bekend (kenbaar en vindbaar) INSPIRE vereist dat de lidstaten hun ruimte lijke informatie beschrijven door middel van metadata en de metadata actief publiceren en aanbieden aan het Europese INSPIRE- geoportaal. In Nederland wordt dit gedaan via de verplichte publicatie van INSPIRE-informatie in het nationale INSPIRE-geoportaal. Eis: informatie is juridisch beschikbaar Alle ruimtelijke informatie dient toegankelijk worden gemaakt via vijf netwerkdiensten: zoek-, raadpleeg, download-, transformatie- en diensten die het mogelijk ruimtelijke gegevens op te roepen (Art. 9 INSPIRE-wet). Artikel 11 van de INSPIRE-wet geeft de mogelijkheden in welke specifieke gevallen de toegang tot ruimtelijke informatie kan worden beperkt. INSPIRE verplicht de overheidsinstanties en - instellingen niet om hun ruimtelijke informatie beschikbaar te stellen via open licenties. Voor het delen van gegevens met andere overhe den zijn er een aantal regels voorzien in de INSPIRE-richtlijn. Elke lidstaat stelt maatregelen vast voor het uitwisselen van verzamelingen ruimtelijke gegevens en diensten tussen zijn overheidsinstanties. Deze maatregelen moeten voorkomen, dat praktische belem meringen ontstaan, die zich voordoen met het uitwisselen van ruimtelijke gegevens en dien sten op de plaats van gebruik. In Nederland zijn hier geen specifieke maatregelen voor getroffen of geëist. Eis: informatie is fysiek beschikbaar INSPIRE vereist dat ruimtelijk informatie beschik baar wordt gesteld door middel van een spe cifiek type netwerkdienst, de downloaddienst, die het mogelijk maakt kopieën van verzame lingen ruimtelijke gegevens, of onderdelen van dergelijke verzamelingen, te downloaden en, waar mogelijk, direct toegankelijk te maken (art. 11c INSPIRE-richtlijn). Tevens zijn minimale prestatiecriteria voor deze diensten vereist (art. 16 INSPIRE-richtlijn). Europese Verordening 976/2009 en Verordening 1088/2010 bevatten

Geo-Info | 2016 | | pagina 13