Eis: informatie kwaiiteiten zijn duideiijk Duidelijkheid over ruimtelijke informatie wordt behandeld in de Verordening voor metadata (2008). Het vereist uitgebreide, gestandaar diseerde metadata-documentatie over verschillende aspecten van de kwaliteit van de gegevensbeschrijvingen. 12 - - - - - - Geo-Info I 2016-1 de prestatie-eisen voor de kwaliteit van de netwerkdiensten, zoals performance, capaciteit en beschikbaarheid van netwerkdiensten. Een netwerkdienst moet bijvoorbeeld 99% van de tijd beschikbaar zijn. Eis: informatie is betaaibaar INSPIRE vereist dat de publieke toegang tot zoek- en raadpleegdiensten gratis zijn. In het geval van raadpleegdiensten mag er alleen geld worden gevraagd indien dit nodig is om te waarborgen dat de desbetreffende verza melingen ruimtelijke gegevens en diensten met betrekking tot ruimtelijke gegevens in stand worden gehouden (art. 12.1 INSPIRE-wet), en dan ook nog met name in geval van zeer grote hoeveelheden realtime gegevens (art. 14(2) INSPIRE-richtlijn). Voor de overige netwerkdiensten kan een vergoeding worden gevraagd. Wanneer een vergoeding voor deze diensten wordt gevraagd, blijven deze vergoedingen beperkt tot het bedrag dat ten minste nodig is om de noodzakelijke kwaliteit en beschik baarheid van de gegevens te garanderen, vermeerderd met een redelijk rendement op de investering en met inachtneming van, voor zover van toepassing, vereisten inzake zelf financiering van het desbetreffende bestuurs orgaan (art. 13.1 INSPIRE-wet). Eis: informatie is hanteerbaar (machine-leesbaar en in een open formaat) INSPIRE stelt eisen aan de harmonisatie van ruimtelijke informatie, zodat grensoverschrij dende interoperabiliteit tussen lidstaten voor ruimtelijke informatie wordt bewerkstelligd (zie Verordening 2010, 2011, 2013 en 2014). Interope- rabele verzamelingen ruimtelijke gegevens en diensten houdt in dat ze machine-leesbaar moeten zijn. De technische voorschriften van INSPIRE schrijven het gebruik van open forma ten voor de gegevensuitwisseling op basis van internationale standaarden voor. De lidstaten kunnen voldoen aan de Veror deningen door te voldoen aan de eisen en aanbevelingen van de technische voorschrif ten voor het coderen van ruimtelijke datasets (Europese Commissie, 2014b). Hoewel de Europese Verordeningen juridisch bindend zijn, zijn de technische voorschriften dit niet. Toch hebben de technische voorschriften een bijna formele status: voldoen aan de eisen van de Verordeningen is erg moeilijk als niet aan de eisen van de technische voorschriften wordt voldaan. Eis: informatie is betrouwbaar De eis dat de informatie actueel, consistent en volledig moet zijn wordt ten dele geadres seerd door de INSPIRE-richtlijn. INSPIRE vereist niet dat de ruimtelijke infor matie wordt bijgewerkt en vernieuwd. In het geval dat de ruimtelijke informatie wordt bijgewerkt, eist INSPIRE dat de beschikbare updates van ruimtelijk informatie op een regel matige basis beschikbaar worden gesteld; alle wijzigingen (updates) worden ter beschik king uiterlijk 6 maanden nadat de wijziging is aangebracht in de bron, tenzij een andere termijn is vermeld voor een bepaald thema (Art. 8 Verordening 2010a). INSPIRE geeft verder eisen voor de harmonisatie van verzamelingen ruimtelijke gegevens en diensten die grensoverschrijdende interoperabi liteit stimuleren (zie Verordening 2010, 2011, 2013 en 2014). Analyse De Wet hergebruik van overheidsinformatie bevordert het hergebruik door de invoering van het recht op hergebruik als overheidsinfor matie openbaar beschikbaar is. Het stimuleert hergebruik verder door alleen in uitzonderlijke omstandigheden toe te staan dat meer dan de marginale kosten van reproductie van de informatie kan worden gevraagd. INSPIRE vervult voor een groot deel de behoeften van een hergebruiker van over heidsinformatie. Alle ruimtelijke informatie vastgelegd in 34 thema's moeten worden Scores van Who en INSPIRE in het model van Backx. Betekenis van de codes: Eisen aan hergebruik van overheidsinformatie Eisen Who Eisen INSPIRE Bekend Herkenbaar. Identificatie en beschrijving van de infor matie. V M Vindbaar. Pro-actieve openbaarmaking van informatie op één centraal toegangspunt. V/- M Vindbaar. Te zien op de eerste pagina van een zoekma chine. Bereikbaar Juridisch bereikbaar. Informatie moet beschikbaar zijn voor hergebruik. M (voor openbare informatie) V Juridisch bereikbaar. Informatie moet worden verstrekt met open licenties. V V Fysiek bereikbaar. Informatie moet beschikbaar zijn, 24x7 met directe toegang bij voorkeur. M Betaalbaar. Informatie moet financieel bereikbaar zijn voor hergebruik, bij voorkeur met een vergoeding van ten hoogste de (marginale) kosten van vermenigvuldi ging, verstrekking en verspreiding. M/V V Bruikbaar Duidelijk. Informatiekwaliteiten moet duidelijk zijn: Voldoende metadata. M/V M Duidelijk. Helpdesk aanwezig. Hanteerbaar. Informatie moet machine-leesbaar zijn. V M Hanteerbaar. Informatie dient beschikbaar te zijn in open formaat. V V(M)1 Betrouwbaar. Informatie moet actueel, consistent en volledig zijn. M (actueel, consistent) - (volledig) 1 De score V(M) komt voort uit de eisen van de technische voorschriften behorende bij INSPIRE Verordeningen. Deze technische voorschriften zijn juridisch niet bindend. Het is echter erg moeilijk om te voldoen aan de Verordeningen van de Commissie (zie Europese Commissie, 2014b) als de technische voorschriften niet worden nageleefd. Tabel 1 - Samenvatting van de hechting van de PSi- en INSPIRE-richtlijn aan de eisen van hergebruik (M moet (verplicht), V vrijwillig, - niet geadresseerd).

Geo-Info | 2016 | | pagina 14