A Wordt stationsleed ook kaartleed? OPEN kaart Sinds 2011 zijn de vertrektijden vantreinen openbaar. De actuele data wordt gebruikt voor OV-bedrijven en andere ondernemers om hun (digitale) service te verbeteren. Gelijktijdig slaat een partij als Rijdendetreinen.nl deze actuele gegevens op in een eigen database. Hoewel er dus geen verificatie op deze data plaatsvindt, geeft de data waarschijnlijk ook voor analyses een redelijk beeld. In ieder geval gebruikt de NOS op haar site deze gegevens voor nieuws. Op nos.nl/ artikel/2080064-achttien-procent- meer-treinstoringen-in-2015.html staat een aardige analyse met interessante infographics. En op nos.nl/artikel/2080077-kaart- hier-stond-je-het-vaakst-op-de- trein-te-wachten.html staat een kaart met stationspunten die het aantal storingen aangeven. Deze kaart is met LocalFocus- en OpenstreetMap-data gemaakt. 14 Geo-Info I 2016-1 Jan-Willem van Aalst (imergis.nl en opentopo.nl): "Saaie data trekt beter de aandacht als we er een kleurig kaartje van maken", zal de redactie gedacht hebben. En inderdaad, het confet- tibeeld mist z'n effect niet. Maar wordt de data daarmee ook informatie? Wie heeft wat aan dit kaartje? Het zal weinigen verrassen dat er in de Randstad gemiddeld meer storingen zijn geweest dan in dunner bevolkt gebied. Hetis trouwens bijzonder dat Station Maliebaan (Spoorwegmuseum Utrecht) ook twee storingen heeft gehad. Zouden die overlast hebben veroorzaakt? Want reizigers zijn volgens mij niet geïnteresseerd in storingen, maar hoeveel overlast men kan verwachten in het reizen van A naar B. Een kaart die enquêteresultaten over recent ervaren overlast op treintrajecten plot, zou er wel eens heel anders kunnen uitzien. En zelfs dan is het maar de vraag of reizigers daarop hun reisstrategie zullen aanpassen - vaak zijn er niet zoveel alternatieven. Dus de meerwaarde van dit kaartje voor de gemiddelde treinreiziger lijkt me ver te zoeken. Dan nog over de kartografie: als het om storingen gaat, gebruik dan geen stippen, en zeker geen groen: gebruik bijvoorbeeld een explosie-icoontje dat groter wordt bij meer storingen. Nu krijgt de kaart een hoog Nijntje-gehalte. De wel erg onnauwkeurige landsgrens nodigt ook al niet uit om dit kaartje serieus te nemen. De spoorwegen hadden er wèl bij gemogen; daarmee wordt de samenhang tussen de stations duidelijker. Winifred Broeder (zelfstandig kartograaf): Een Rotterdammer die regelmatig de trein neemt zal het niet zijn geweest, de maker van deze kaart. Want dan had hij of zij, wachtend op de trein, voldoende tijd gehad om aan de hand van de gegevens van Rijdendetreinen. nl na te denken over een nieuwswaardige kaart. Een kaart die de door de titel geschapen verwachtingen waar maakt. Een kaart aan de hand waarvan de lezer kon zien in hoeverre het station in zijn of haar buurt de zaken op orde had of waar juist de kans op wachten groter was dan op andere stations. Of hoe de situatie zich in 2015 heeft ontwikkeld ten opzichte van voorgaande jaren en op welke trajecten het vaakst vertraging ontstond. Nee, vermoedelijk reisde de maker via een station in het noorden of zuiden van het land. Zo eentje weerge geven met een groene of zelfs grijze stip. Schin op Geul bijvoorbeeld, waar de afgelopen jaren geen enkele storing werd gemeld en je zodoende nooit op de trein zou hoeven wachten. Het resultaat is een kaart die toont dat de grootste stations de afgelopen twee jaar het vaakst met storingen te maken hadden. En dat zal niemand echt verbazen. Tjeerd Nijeholt (adviseur geo-informatie en auteur 'HandboekGeo-visualisatie'): Dit is pure data-verstrekking. Jammer dat het publiek er mee vermoeid wordt. Er is niet nagedacht over hoe de kaart er uit zou moe ten zien als je als lezer geïnteresseerd bent in, of raakt door de kaart. De titel alleen al. Ik woon in Deventer, maar de titel is "Hier stond je het vaakst op de trein te wachten". Nee, daar stond ik allemaal niet. De poging om data te personaliseren is mislukt, in woord en beeld. Dat kleur in plaats van de grootte van een stationspunt wordt gebruikt om aantallen weer te geven, is voor een carto graaf een doodzonde, heb ik ooit begrepen. Hierzie je het effect van die doodzonde pas als je er langer naar kijkt. Weinig storingen zijn groen weergegeven, veel storingen rood. Want wat is veel? Het is toch logisch dat de Randstad meer storingen heeft (meer treinen). Mogelijkheden waren geweest: op welke stations is de kans het grootst om vertraagd aan te komen (percentages)? Welke stations/ trajecten zijn er de laatste tijd beter of slechter op geworden. Dan kom je in de buurt van wat mensen willen weten. Én helpt de kaart bij het interpreteren. Verstrek alleen verrijkte data (=informatie). Geef veranderingen weer, of percentages boven een norm. Pas als je op één stationspunt klikt, krijg je de gegevens van voorgaande jaren te zien. Héél even begint de kaart al klikkend te leven, totdat je beseft dat je dan wel heel veel stations moet aanklikken om trends of échte uitschieters te ontdekken. Metje laatste klik, klik je de site gauw weg.

Geo-Info | 2016 | | pagina 16