2016-1 I Geo-Info I 21 een bedrijf dat software heeft ontwikkeld voor het opstellen van enquêtes waarbij óók kaartmateriaal ingezet kan worden. Van tijd tot tijd post hij nog steeds blogs. Ik vroeg hem over het bloggen en zijn favoriete onderwerp Urbaan Activisme. Wat is Urbaan Activisme? Timo legt uit: "Het is vrij gemakkelijk om te begrijpen. Jongere generaties hebben een andere blik op het leven in steden dan oudere generaties. Jonge mensen leven graag in de centra van grote steden. Maar met de toren hoge huurprijzen, en verkeerde besluitvorming van bovenaf, door zowel stedenbouwkundigen als politici, stijgt de vraag naar het wonen in de centra van steden alleen maar terwijl er weinig verandert aan het woningaanbod. Voor veel mensen is het daarom nóg moeilijker gewor den om bijvoorbeeld in het stadscentrum van Helsinki te wonen." "Met de komst van social media, die het gemakkelijker hebben gemaakt om informatie te delen, en een houding om in een actieve rol bij te dragen aan een betere wereld, vinden jonge generaties de van bovenaf opgelegde aanpak in stedelijke ontwikkeling moeilijk te accepteren. Het conventionele proces van stedelijke ontwikkeling werkt traditiegetrouw namelijk erg bureaucratisch en is een zeer moeizaam proces. Vaak is er in een later stadium van eerdere ambities om de leefbaar heid voor burgers te vergroten nog maar weinig overgebleven, resulterend in stedelijke ontwikkeling die niet voldoen aan de eisen en wensen van de moderne samenleving. Urbaan Activisme strijdt daarom voor een betere leefomgeving in de centra van steden waarbij tegelijkertijd beter de vraag en het aanbod op elkaar zijn afgestemd." Bij Urbaan Activisme speelt geo-informatie een belangrijke rol, en dan met name Participatie GIS. Met de opkomst van crowd-sourcing en GIS-applicaties die in de cloud is Burgerpar ticipatie GIS ontstaan. Burgerparticipatie GIS, of gewoon Participatie GIS als ook andere participanten in het proces betrokken zijn, is een constructieve aanpak voor het verbeteren van de relatie tussen overheden en burgers. Autoriteiten begrijpen beter wat de burger wil door simpelweg locatiegebonden vragen te stellen. Vragen als "Waar heeft vandalisme plaatsgevonden? Geef dit aan op de kaart.", "In welke delen van de wijk zou je eventueel graag willen wonen?", of "Waar zie je ruimte voor verbeteringen in ons voorgestelde plan voor ruimtelijke ontwikkeling?" zijn een paar van de vele vragen die met Participatie GIS gesteld kunnen worden. "Alhoewel onderzoek op het gebied van Participatie GIS al in 2004 werd uitgevoerd aan de universiteit van Aalto in Finland, heeft Participatie GIS alleen recentelijk een vlucht genomen in Finland", vertelt Timo. "Ook de Urbaan Activisten zijn Participatie GIS gaan gebruiken. Voor bijvoorbeeld de ontwikkeling van hun alternatieve Masterplan "Pro Helsinki 2.0", waarin een toekomstschets van Helsinki in het jaar 2050 is gemaakt. Zij hadden de burgers gevraagd om hun ervaringen over de stad te delen. Één van deze kaarten die ze gebruikt hebben is een warmtekaart, te zien in Figuur 1. Na het analyseren van de verzamelde gege vens konden zij onder meer zien welke delen van de plannen voor ruimtelijke ontwikkeling goed bevielen bij de bevolking van Helsinki, en welke niet. Door zorgvuldig de enquête op te zetten en de resultaten te analyseren konden zij hun Masterplan aan de hand van draagvlak verder verbeteren. Vanaf dat moment werd Timo pas echt fan van Partici patie GIS. Hij wist toen dat hij de juiste keus had gemaakt om bij Mapita, het bedrijf achter Participatie GIS, te werken. Ik vroeg Timo over zijn ervaringen met Par ticipatie GIS. Als Geo-Professional ben ik niet alleen geïnteresseerd in de succesverhalen, maar ook naar de grenzen van het gebruik van Participatie GIS. Wat kan er zoal verkeerd gaan bij het gebruik van Participatie GIS? Timo antwoordt: "In de gegevens die burgers verstrekken over hun beleving van de ruimte zitten best nog wel eens fouten. Sommige mensen begrijpen bijvoorbeeld niet goed hoe je de muis kunt slepen op het scherm, en geven informatie door die aan de verkeerde locatie verbonden is. Ook zijn mensen nog wel eens lui en bestaat er de trend om daarbij vooral de eerste optie van een multiple choice-vraag te kiezen. Dat is de reden waarom Mapita een knop heeft bedacht om de gekozen antwoorden op willekeurige volgorde te zetten. Op deze manier wordt de ruis niet verminderd, maar wordt deze in ieder geval verspreid over alle mogelijke antwoor den. "Maar belangrijker is nog dat de resultaten geïnterpreteerd worden als "de waarheid", en niet, zoals het geïnterpreteerd zou moeten worden, als "een waarheid". Participatie GIS is een waardevolle informatievoorziening, ÏjJ Figuur 1 - Warmtekaart.

Geo-Info | 2016 | | pagina 23