5CC in Rotterdam: internationale Verslag Blij dat we in 2010 kozen voor CityGML als datamodel Kennisuitwisseling, inspireren en samenwerking rond 3D-stadsmodellen stonden centraal bij 5 City Connect ("5CC") bijeenkomst van 11-13 november in Rotterdam. De afdeling Basisinformatie van de gemeente Rotterdam had daarvoor gesprekspartners gevraagd uit Helsinki, Hamburg, Den Haag, Wenen en Singapore. Deze steden staan bekend als early adopters van 3D. Op 12 november werd, in de bibliotheek van hotel New York een dag vol presentaties, discussies en een workshop neergezet voor het internationale gezelschap van zo'n 25 personen. Kernvragen waren: welke kansen hebben de 3D-stadsmodellen opgeleverd, welke uitdagingen zijn er, en: hoe nu verder? 24 I Geo-Info I 2016-1 Rotterdamse ambitie Na de opening door Louis Smit, gastheer en hoofd Basisinformatie, liet Jane Hermans - van Ree, projectleider Rotterdam 3D, een kort filmpje zien met het erg Rotterdamse motto "durf te veranderen". De presentatie van Rotterdam ging verder in op de technische kant van verleden, heden en de - gebruikersgerichte - toekomst van het Rotterdamse 3D-stadsmodel. Joris Goos, manager, keek terug op de aanpak in de begintijd van 3D, Rotterdam 3D versie 1.0 Figuur 1 - 5CClocatie Hotel New York (foto F. Rip). Figuur 2 - De bibliotheek (foto E. Kroes). genoemd. De gedachte in 2009 was: eerst een model maken, dan volgen de toepassingen vanzelf. Dankzij deze gedachte beschikt Rot terdam sinds 2010 over een 3D-stadsmodel in CityGML (L0D2). Joris concludeerde: het heeft gewerkt, er komen steeds meer vragen vanuit de organisatie richting Basisinformatie. Nu is het tijd om serieus door te pakken. Jane Hermans - van Ree vervolgde de presentatie met de ambitie voor Rotterdam 3D versie 2.0, het project dat in 2014 van start is gegaan. In het huidige project is de organi satie zelf het vertrekpunt Hiervoor heeft Jane de expertise van Future Insight B.V. ingeschakeld. DPT-methodiek in Rotterdam Rick Klooster presenteerde de aanpak van Future Insight (Figuur 3). Met de DPT-methodiek (de afkorting staat voor Data Processen Tools) staat de gebruiker centraal. Hoe kan het

Geo-Info | 2016 | | pagina 26