Hoe zit het met de zakelijke GeoICT-projecten bij de ove Hoe zit het met de zakelijke rechtvaardiging [i] van GeoICT- projecten bij de overheid en kan deze beter? Het laatste zinsdeel wordt in het kader van dit artikel meer precies geformuleerd: kan de zakelijke rechtvaardiging een grotere bijdrage leveren aan het behouden van grip, al bij de afbakening van een GeoICT- project van de overheid, en daarna, tijdens de uitvoering van dit GeoICT-project op de doorlooptijd, kwaliteit en kosten? En als een zwaardere rol van de zakelijke rechtvaardiging zinvol is, hoe moet die dan in het vat worden gegoten? Dit artikel geeft een eerste antwoord op deze vragen. 30 Geo-Info I 2016-1 Door Jos Anneveld Wat verstaan we eigenlijk onder zakelijke rechtvaardiging? Een meer gangbare benaming voor zakelijke rechtvaardiging is business case. Toch is voor de term 'zakelijke rechtvaardiging' gekozen om aan te sluiten bij de terminologie van de Algemene Rekenkamer en de Commissie Elias. Onder 'zakelijke rechtvaardiging' verstaan we een onderbouwing van het besluit om te inves teren. De onderbouwing is gebaseerd op de berekening van de kosten ten opzichte van de baten, waarbij uiteraard de baten groter moeten zijn dan de kosten. Hiervoor dient vanzelfspre kend de hele gebruiksduur van de investering in ogenschouw te worden genomen. De onder bouwing kan en moet voor aanvang van een GeoICT-project bij de overheid worden gemaakt en regelmatig, tijdens de uitvoering van het project, worden geactualiseerd. In de literatuur worden verschillende bereke ningsmethoden voor de zakelijke rechtvaardi ging beschreven, die verschillende aspecten van de zakelijke rechtvaardiging belichten. In veel gevallen is het daarom verstandig meerdere berekeningsmethoden naast elkaar te gebruiken [2]. Niet alle berekeningsmethoden lijken geschikt voor publieke organisaties, die onderdeel uitmaken van de overheid. Dit geldt bijvoor beeld voor de Return on Equity (ROE-)methode, simpelweg omdat binnen de diensten van de overheid geen sprake is van equity, ofwel aan delen. Anderzijds kan de overheid wel besluiten om een ICT-project vanuit een rechtspersoon uit te voeren en daarin aandelen uit te geven, bijvoorbeeld vanuit een overheids-BV. Het is zaak om een financieringsvorm te kiezen die in lijn is met het GeoICT-project! Wat zeggen de Algemene Rekenkamer en de Commissie Elias over problemen rondom de zakelijke rechtvaardiging (het gaat hierbij om ICT-projecten bij de Rijksoverheid)? De Algemene Rekenkamer (AR) zei al in 2007 en in 2008, dat elk ICT-project bij de Rijksover heid een zakelijke rechtvaardiging nodig heeft [3] en zij herhaalde dit nog eens in 2013 [4]. Ook zei de AR al in 2007 dat, wanneer de zakelijke rechtvaardiging van een ICT-project is weggevallen, het nodig is een exitstrategie te volgen [5]. In 2008 deed de AR verslag van haar onderzoek naar een aantal specifieke projecten [6]. De AR gaf aan dat een zakelijke rechtvaardiging onontbeerlijk is [7]. Ook de Commissie Elias (hierna: de Commissie) sprak recentelijk nog veelvuldig over de zake lijke rechtvaardiging van ICT-projecten bij de Rijksoverheid [8]. De Commissie is van mening dat te vaak een goede en actuele zakelijke rechtvaardiging bij een project ontbreekt [9]. Dit is bijvoorbeeld het geval bij de 6 projecten SVB Tien [10], EPD [11], C2000 [12], mGBA [13], werk.nl [14] en WE-DO [15]. De Commissie zegt op meerdere plaatsen in haar rapport [16], dat voor elk ICT-project weliswaar een zakelijke rechtvaardiging hard nodig is, maar dat het niet genoeg is, als deze er is voordat een project wordt begonnen. De zakelijke rechtvaardiging moet tijdens de uitvoering van het project regelmatig tegen het licht worden gehouden en zo nodig bijgewerkt [17]. Te vaak wordt een zakelijke rechtvaardiging enkel als een eenmalig middel gezien om budget los te krijgen (business-case, klaar is Kees) [18]. Door een goede en actuele zakelijke rechtvaardiging kan de schade van een uit de hand lopend ICT-project volgens de Commissie worden beperkt [19]. Het BIT moet bij projecten boven de 5 miljoen euro een starttoets uitvoeren en de uitkomst moet worden opgenomen in de zakelijke rechtvaar diging van het desbetreffende project [20]. Kunnen we concluderen dat een goede zakelijke rechtvaardiging bij ICT-pro- jecten voor de Rijksoverheid ontbreekt of deze gebrekkig is? Ja, zowel de AR (in 2007 en 2008) als de Com missie Elias (in 2014) zeggen dat in veel (de Commissie Elias: alle onderzochte) gevallen een goede en actuele zakelijke rechtvaardi ging voor ICT-projecten bij de Rijksoverheid ontbreekt. De Commissie Elias voert hierbij een zestal concrete projecten aan. Uit de rapporten van AR en de Commissie Elias volgt dat in de 7 jaar tussen 2007 en 2014 geen tot weinig resultaat is geboekt op het onderwerp 'zakelijke rechtvaardiging'. Alleen aandacht

Geo-Info | 2016 | | pagina 32