rechtvaardiging van rheid en kan deze beter? 2016-1 Geo-Info 31 vragen voor het onderwerp, is blijkbaar niet genoeg! En als dit geldt voor ICT-projecten bij de Rijksoverheid, dan is het zeker de moeite waard goed in de gaten te houden of dit ook geldt voor GeoICT-projecten voor de verschil lende overheden. Waarom is dit eigenlijk een probleem? Als de zakelijke rechtvaardiging voor een GeoICT-project, de onderbouwing van het besluit om te investeren in een GeoICT-pro- ject, ontbreekt, gebrekkig is, of niet of gebrek kig wordt bijgehouden, missen we essentiële informatie over kosten en opbrengsten van dit GeoICT-project. Het kan dan zo zijn dat een project verlieslatend is, of onverantwoorde risico's op verlieslatendheid met zich mee brengt zonder dat wij dat zelfs maar weten, en dan hebben we het nog niet eens over het incalculeren van risico's! Hoe pakken we het probleem aan en zoeken we een oplossing? Het is begrijpelijk dat er aan de zakelijke recht vaardiging weinig tot niets is gebeurd tussen 2007/2008 en 2014! De analyse dat er één en ander mankeert aan de opstelling en bijhou ding van de zakelijke rechtvaardiging is op zich goed en helder, maar we zijn er hier niet mee. Verdere en diepere analyse zijn nodig. De ervaring leert dat het probleem rondom de zakelijke rechtvaardiging meer kanten heeft, meerdere aspecten spelen een rol. Ten eerste is er een discipline-component (discipline in de betekenis van kennisgebied). Er zijn minimaal 3 disciplines (ook nog eens in hechte samenhang) nodig voor de opstelling en bijhouding van een zakelijke rechtvaar diging: zowel vanuit de business (minimaal 1, mogelijk meer afhankelijk van de business waar het om gaat) die leidend moet zijn als de GeoICT- en financiële disciplines. Ten tweede is er een economisch-technische component. De projectleider moet, met de hulp van de financiële en de GeoICT-d iscipli- nes, en met inschakeling van nog één of meer business-disciplines, een zakelijke rechtvaardi ging kunnen opstellen en bijhouden. De pro jectleider moet uiteraard het verhaal erachter blijven begrijpen om actief te kunnen sturen, en nog wel gedurende de gehele looptijd van de investering! Ten derde, en dat is nog lastiger dan de vorige twee componenten, is er een cultuuromslag nodig met als gevolg dat niet meer wordt gedacht "Business-case, klaar is Kees", maar de zakelijke rechtvaardiging gaat leven gedu rende de gehele levensloop van een bepaalde GeoICT-oplossing. Al deze aspecten moeten gelijktijdig en in samenhang worden aangepakt, om het probleem te kunnen oplossen. De Commissie Elias lijkt zich te zeer en voor namelijk te richten op het bureau BIT en op de formele afdwinging van de regels. Begin van een oplossing Eenduidigheid Begonnen moet worden met een eenduidige opstelling van de zakelijke rechtvaardiging. Dit zeggen de Commissie Elias en de verant woordelijke minister voor Wonen en Rijksdienst, de heer Blok, ook. Nogmaals, het gaat hier om ICT-projecten in het algemeen, op Rijksniveau. De Commissie zegt al direct, wanneer zij het heeft over het Bureau ICT-Toetsing (het BIT), bij de eerste BIT-regel [21], dat voor elk ICT-project bij de Rijksoverheid een zakelijke rechtvaardiging moet worden opgesteld waar alle belangrijke onderdelen om een besluit gedegen te kunnen nemen in voorkomen. Volgens de tiende BIT-regel dient de zakelijke rechtvaardiging een heldere aanbestedings strategie te bevatten [22]. Dit zijn uiteraard goede aanbevelingen, noodzakelijk, maar niet voldoende! Het is niet genoeg om aandacht te vragen voor de problematiek, maar, zoals gezegd, moet een oplossing worden gezocht door gelijktijdige aanpak in samenhang van discipline-, technische en cultuurcomponenten. En de zakelijke rechtvaardiging moet vervolgens worden bijgehouden! De minister voor Wonen en Rijksdienst geeft aan [23], dat er met de BIT-vragen een testfase zal zijn, waarin de vragen worden uitgeprobeerd bij concrete projecten en voorgelegd aan des kundigen. Daarna zullen de BIT-vragen definitief worden vastgesteld. Wel geeft de minister aan dat de vragen per project kunnen verschillen, maar met variatie moet met terughoudendheid worden omgegaan om vergelijkbaarheid van projecten zoveel mogelijk te garanderen. Er moet eenduidig worden bepaald hoe een zakelijke rechtvaardiging voor GeoICT- projecten binnen de overheid moet worden opgesteld en bijgehouden. Het ligt voor de hand dat dit wordt voorbereid door een

Geo-Info | 2016 | | pagina 33