- J 32 Geo-Info I 2016-1 werkgroep, bestaande uit deskundigen op het gebied van business, GeoICT en financiën. Eenduidigheid over zo mogelijk alle GeoICT- projecten is vereist voor de beheersbaarheid en om de kwaliteit te waarborgen. De opstelling en het bijhouden van de zakelijke rechtvaardiging voor een concreet GeoICT-project moeten in nauwe samen werking tussen projectleider en business-, GeoICT- en financiële disciplines gebeuren. Voor beter inzicht en praktische vaardigheid zullen cursussen nodig zijn, zowel voor de pro jectverantwoordelijken als voor de business-, GeoICT- en financiële mensen. Vaststelling van de zakelijke rechtvaardiging moet gebeuren door het orgaan waaraan de projectleider rapporteert. In veel gevallen zal dit een Stuurgroep zijn. Het is nodig dat eenduidig, in elk geval in eerste instantie voor die GeoICT-investeringen die voorgelegd gaan worden aan het BIT (dus boven 5 miljoen euro), wordt bepaald welke methode (of combinatie van metho den) wordt gebruikt bij de berekening of een GeoICT-investering bij de Rijksoverheid gerechtvaardigd is én blijft. Hierbij is het ver standig om aan te sluiten bij ICT-investeringen in het algemeen. Met eenduidigheid wordt bewerkstelligd dat de kwaliteit van de zakelijke rechtvaardiging hoog kan zijn (omdat veel aandacht kan worden besteed aan de eenma lige opstelling van het model) en dat het BIT zich snel kan inwerken in de materie. Er moet een methode (of combinatie van methoden) worden gekozen of ontwikkeld, die optimaal in lijn is met de ICT-investeringen bij de overheid. Hierbij moeten investerings beslissingen en investeringsbeoordelingen gedurende de looptijd, van een GeoICT- project binnen een overheidsomgeving goed mogelijk zijn. Het spreekt voor zich dat in de berekening de volledige looptijd van de investering wordt betrokken. Er zijn wettelijke waarborgen nodig dat de zakelijke rechtvaardiging eenduidig is en regelmatig wordt geactualiseerd. Wettelijk moet worden vastgelegd dat de contracten hieromtrent waarborgen bevatten. Kennis Wil een zakelijke rechtvaardiging een zinvol leven kunnen leiden gedurende de gehele gebruiksperiode van de investeringsbeslissing (in tegenstelling tot het nu gangbare business- case, klaar is Kees), dan is kennis nodig hoe deze wordt opgesteld en bijgehouden. Veel mensen hebben echter geen idee, hoe een zakelijke rechtvaardiging moet worden opge steld en welke berekeningen hiervoor vereist zijn, laat staan hoe ze de zakelijke rechtvaar diging in de loop der tijd moeten bijhouden. Er moet een gedegen instructie worden opgesteld en een goede opleiding is nodig. Bijhouding zakelijke rechtvaardiging Wanneer het tijdens de uitvoering niet lukt om de bijgewerkte business-case sluitend te krijgen, moet het desbetreffende ICT-project worden bevroren of gestopt. Het BIT moet hierop volgens de Commissie Elias controleren [24]. Volgens de Commissie zijn waarborgen nodig dat een goede zakelijke rechtvaardiging wordt opgesteld [25] en ook daadwerkelijk wordt geactualiseerd [26] en benut [27]. Hierbij moeten beheerkosten en levensduurkosten van het ICT-project niet worden vergeten [28]. Dit geldt onverkort voor Geo-ICT-projecten! Het is uitermate belangrijk dat de cultuurom slag van 'business-case, klaar is Kees', wordt gemaakt naar een zakelijke rechtvaardiging die regelmatig tegen het licht wordt gehouden en zo nodig bijgesteld. Daarvoor is het nodig dat één en ander wordt geformaliseerd. Eerder wer den al genoemd, vanuit de kennis-(discipline-) component, economisch-technische en culturele component, (1) het opstellen van een eenduidig model voor de zakelijke rechtvaar diging en cursussen om de kennis op peil te brengen en te houden en gevoel bij te brengen en (2) de verplichting die de verschillende onderdelen van de Rijksoverheid naar het BIT hebben om de zakelijke rechtvaardiging regelmatig tegen het licht te houden en zo nodig bij te stellen. Natuurlijk zijn voornoemde vereisten belangrijke voorwaarden. Maar dat is niet genoeg! Top-down moeten voorgaande vereisten worden ondersteund dat een zakelijke rechtvaardiging niet wordt gezien als een drempel die moet worden genomen, maar als een belangrijk hulpmiddel voor de bepaling en de beoordeling van de investeringsbeslissing gedurende de gehele periode waarvoor de investering geldt. De leidinggevenden moeten daarom zelf goed weten wat een goede zake lijke rechtvaardiging inhoudt en prioriteit geven om deze regelmatig met de projectleider te bediscussiëren. Slotopmerkingen De zakelijke rechtvaardiging voor GeoICT- projecten bij de overheid leeft onvoldoende. Als deze al wordt gemaakt, wordt in te veel gevallen gedacht "business-case, klaar is Kees". En in zo'n geval ontbreekt essentiële informa tie over de kosten en baten van het desbe treffend GeoICT-project. Om dit probleem te ondervangen is het nodig dat de projectleider volgens een eenduidige methode een business-case kan opstellen en bijhouden gedurende de looptijd van de investering, en ook gevoel heeft en houdt bij de business- case in de loop der tijd. Het is nodig dat de zakelijke rechtvaardiging regelmatig tegen het licht wordt gehouden en zo nodig geactua liseerd. Eisen vanuit het BIT en aandacht van leidinggevenden helpen hierbij. Referenties [1] Het begrip "zakelijke rechtvaardiging" is de Nederlandse vertaling van het beter bekende Engelse begrip "busi ness case". Ondanks het feit dat "business case" een beter bekend begrip is, is toch gekozen voor de term "zakelijke rechtvaardiging', omdat hiermee wordt aangesloten bij de terminologie van de Algemene Rekenkamer (AR) en de Commissie Elias. [2] Beschreven worden bijvoorbeeld Return on Equity (ROE), Return on Assets (ROA), Net Present Value (NPV, huidige waarde cash-inflows minus huidige waarde cash- outflows), Discounted Cash Flow, Internal Rate of Return (IRR, stel een drempel in waar de NPV=o, accepteer bij rendement drempelrente en verwerp bij rendement drempelrente, Pay Back Period (ruwe inschatting van het investeringsrisico, te gebruiken als je weinig vertrouwen hebt in de toekomst), Accounting Return on Investment en Gross Margin. [3] Algemene Rekenkamer, Lessen uit ICT-projecten bij de overheid, deelrapport A, 29 november 2007, pag.18; Alge mene Rekenkamer, Lessen uit ICT-projecten bij de over heid, deelrapport B, 1 juli 2008, pag. 57, 83 en 93. [4] Aanpak van ICT door het Rijk 2012, Algemene Rekenkamer, 2013, pag. 15, 17, 19, [5] Algemene Rekenkamer, Lessen uit ICT-projecten bij de overheid, deel A, 29 november 2007, pag. 32, 35 [6] Algemene Rekenkamer, Lessen uit ICT-projecten bij de overheid, deel B, 1 juli 2008. [7] Algemene Rekenkamer, Lessen uit ICT-projecten bij de overheid, deel B, 1 juli 2008, pag. 57 [8] Parlementair onderzoek naar ICT-projecten bij de overheid, pag. 10, 11, 14 t/m16, 21, 47, 104 t/m 108, 112, 114 t/m 117, 123, 126, 132, 150 [9] Pagina 10, 15, 47 [10] Pagina 47 [11] Pagina 104 [12] Pagina 106 [13] Pagina 106 [14] Pagina 107 [15] Pagina 107 [16] De pagina's 11, 15, 16, 21, 114, 116, 117 en 126 [17] Pagina 11, 16, 105 [18] Pagina 15, 105 [19] Pagina 15 [20] Pagina 16 [21] Pagina 10 [22] Pagina 116 [23] Brief minister Wonen en Rijksdienst aan Tweede Kamer der Staten-Generaal, vergaderjaar 2014-2015, nr. 365, pagina 2.. [24] Pagina 112 [25] Pagina 112 [26] Pagina 16 [27] Pagina 104 t/m 108 [28] Pagina 108 Jos Anneveld is DGA van Cernan BV en als onafhan kelijk adviseur verbonden aan AeroVision BV. Jos is te bereiken via jos.anneveld@aerovision.nl.

Geo-Info | 2016 | | pagina 34