Hoe helpt geo-informatie jullie bij het maken van plannen? Column Geo-Info In de geo-sector weten we als geen ander data te standaardiseren, te organiseren en te ontsluiten. Noem het gerust een kernkwaliteit van de sector. Bij het maken van ruimtelijke plannen, architectonisch, stedenbouwkundig en planologisch, biedt dit materiaal een bron aan informatie waarmee plannen van ontwerp tot beleid naar een nieuw niveau getild kunnen worden. JongGeo vraagt daarom aan Jong BNSP: Geo-informatie biedt ons nuttige inzichten en hele gedetailleerde informatie die wij goed kunnen gebruiken in het planvormingsproces. Ter illustratie: architecten en steden bouwkundigen kunnen hiermee hun plannen beter inpassen in een bestaande situatie en 3D-modellen en simulaties veel nauwkeuriger maken. Voor planologen zit deze waarde meer in de wijze waarop het beleid gevormd wordt. Zo bieden GIS-analyses hen inzicht in bestaande knelpunten en kansrijke locaties op basis waarvan zij vervolgens toekomstscenario's kunnen schetsen en realistische beleidsopties kunnen uitwerken voor bijvoorbeeld de Omgevingsvisie. De politiek bepaalt dan uiteindelijk wel de richting van het beleid en maakt de beleidskeuzes, maar dankzij alle geodata is de kwaliteit van de uitgewerkte opties steeds beter. Je kan dus wel stellen dat met behulp van geo-informatie beter beleid en betere plannen gemaakt kunnen worden. Dat is... mits die informatie toegankelijk is natuurlijk! Persoonlijk heb ik op dit front niet te klagen bij de provincie, aangezien we veel informatie zelf in huis hebben. Een deel daarvan beheren we en wanneer dat niet het geval is, maken we goede afspraken met de bronhouders. Een ware luxe al zeg ik het zelf, want je weet dat je zo altijd met het best beschikbare materiaal werkt en wat de kwaliteit daarvan is. Jammer maar helaas is dit echter niet voor iedereen zo vanzelfsprekend. Wanneer ik het met andere planologen en stedenbouwkundigen over heb, hoor ik ook andere geluiden. Ze zien stuk voor stuk de meerwaarde van geo-informatie in, alleen lopen ze in de praktijk vaak tegen problemen aan wat betreft toegankelijkheid. Onder meer het versnipperd eigendom van bestanden - die niet altijd zonder slag of stoot worden vrijgegeven - en daarmee het moeten raadplegen van verschillende sites om alles bij elkaar te sprokkelen. Het is iets waar je niet altijd aan kan ontkomen, zeker wanneer je project gebiedsbegrenzingen overschrijdt. Er zijn echter ook aspecten die geen issue zouden mogen vormen. Verschil lende sites hoeven geen probleem te zijn, als de informatie er maar in dezelfde vorm af te halen is. In plaats daarvan lijken verschillende bronnen soms slecht samen te gaan en komt het voor dat materiaal alleen bekeken kan worden en niet te exporteren of te bewerken is. Dan heb je zulke kwalitatief goede informatie, en ben je alsnog aangewezen op een printscreen. Toch een beetje jammer. Hoewel de informatie dus zeker gewaardeerd wordt, is er nog wel ruimte voor verdere verbetering. Niet dat het nu enorm slecht is hoor... Jaren geleden hadden we een moord gedaan voor zulk goed materiaal als wat er nu beschikbaar is, terwijl je op dit moment soms door de bomen het bos niet meer kan zien door de hoeveelheid beschikbare informatie. Maar goed, ik zie ook dat er hard gewerkt wordt aan de ver betering van de toegankelijkheid. Zo heeft Provincie Overijssel al een aantal jaren een online viewer en geoportaal waar al deze informatie beschikbaar is voor het publiek. Ook is de provincie continu bezig om deze te verbeteren en actueel te houden. Landelijk wordt het ook steeds beter met een project als PDOK en de totstandkoming van basisregistraties. Toege geven, voor de basisregistraties volledig op orde zijn, moet er nog wel het één en ander gebeuren. De gedachte erachter is in ieder geval goed en met de ontwikkeling hiervan zetten we weer een stap de goede kant op, richting een bundeling van informatie. Ik verwacht dan ook dat mede dankzij dit soort projecten geo-informatie de komende jaren steeds toegankelijker zal worden voor het grote publiek. Plaatsing van die informatie op een centraal en open platform zal het gebruik van die informatie alleen maar verder bevorderen. Het zou burgers en professionals in staat stellen zelf dingen uit te zoeken en nieuwe ideeën te ontwikkelen met die kennis. Het kan daar mee een ware revolutie ontketenen in planvorming. En vice versa kan een toename van het gebruik van geo-informatie weer een extra impuls geven aan de doorontwikkeling van geo-informatie-systemen. Sandra Jordans Planner GIS en onderzoek Provincie Overijssel www.bnsp.nl/jong.professional 2016-1

Geo-Info | 2016 | | pagina 37