Onderwijsvernieuwing en senioren Verslag Hoofdfase BBE moet nog ontwikkeld 36 I Donderdag 5 november 2015 woonden 57 begunstigers de 17de Donateursdag van de stichting De Hollandse Cirkel (DHC) bij. De locatie was de Faculteit Natuur en Techniek van de Hogeschool Utrecht (HU). In de precies volle collegezaal in de Mediatheek werd de groep welkom geheten door drs. Yvonne Luiken, opleidingsmanager Instituut Gebouwde Omgeving van de HU. De gastvrouw vond 'aftrappen een eer met zo ongelofelijk veel wijsheid hier' en voelde zich 'een beetje een puber'. Geo-Info 1 2016-1 DHC-voorzitter prof.dr.ir. Martien Molenaar en HU-opleidingsmanager drs. Yvonne Luiken. Na de morgen aan stichtingszaken en een lezing over het project Vening Meinesz te heb ben besteed, kwam 's middags de Hogeschool zelf aan de orde. Yvonne Luiken sprak over 'Stand van zaken Geodesieopleiding'. De oplei dingen Bouwkunde, Bouwtechnische Bedrijfs kunde, Civiele Techniek, Geodesie/Geo-infor- matica, Milieukunde en Ruimtelijke Ordening Planologie zijn per 1 september 2015 opgegaan in de opleiding Bachelor Built Environment (BBE) als één van de zes HU-opleidingen met internationaal begrijpelijke Engelse namen. Een commissie onder voorzitterschap van Martin van Pernis (voorzitter Koninklijk Instituut van Ingenieurs KIVI NIRIA) vond dat er teveel keus was en gaf de stoot tot deze nieuwe generatie techniekopleidingen. Ook startte nu bij de HU een BBE duaal met tien geodesie- studenten ('geen geodinnetjes'). De hoofdfase Geodesie/Geo-informatica (80 m/v) wordt daardoor uitgefaseerd en is over drie jaar verdwenen. Een nieuwe geodesie-minor is wel in onderzoek. 'Er komen meer kansen voor uw doelgroep, want er komen veel meer studenten in aanraking met geodesie en geo- informatie', aldus de opleidingsmanager. Naar het Nederlands vertaald: 'Buurt in kaart' in blok A in het eerste jaar is bijvoorbeeld een 'geovak'. Bij de allicht competentiegerichte opleidin- gen gaat het om conceptuele competenties (werken met theoretische én ervaringsken nis), maar ook om impactcompetenties in handelingsdomeinen. Thuis las ik net in Onze Taal 2015-10 wat Jan Kuitenbrouwer in zijn column leraren liet zeggen: 'Wij dragen geen kennis over, wij brengen competenties bij. Desnoods incompetenties.' Stages worden ver plaatst van het derde naar het tweede jaar en in het derde jaar kan men specialisatiecursus sen kiezen. Uit zaalvragen bleek er nog geen internationale afstemming in specialisaties te zijn en ook bleek dat doorstroming vanuit het MBO 'minder voordelen heeft', want ook die studenten moeten nu 'bij nul beginnen'. Wel is er over al het nieuws afstemming met studenten, lectoren en het bedrijfsleven (en viel de naam SAGEO niet). Een andere senior voerde een pleidooi voor 'echte ingenieurs'. Overigens moet de hoofdfase nog ontwikkeld worden! Elke student krijgt door de combinatie van zijn keuzes een eigen unieke profilering, waarmee hij zich onderscheidt van andere afgestudeerden. 'Op een mooie toekomst, de stad kan niet zonder u', zo was de afsluitende Nederlandse leus. Twee maal Hiddo Velsink Hiddo Velsink hield als laatste wel twee voordrachten; één over waarnemingsrekening en één over zijn promotie-onderzoek Defor matiemeting. De spreker gaf tot 2001 het vak Waarnemingsrekening en zijn dictaat wordt nog steeds door de huidige docente gebruikt!

Geo-Info | 2016 | | pagina 38