Jantien Stoter (hoogleraar 3D GeoInformation aan de TU Delft) krijgt Europese onderzoeksbeurs Personalia De Europese Onderzoeksraad (European Research Council) heeft aan Jantien Stoter een "Starting Grant" toegekend van 1,5 miljoen euro. Deze beurzen zijn bedoeld om veelbelovende onderzoeksleiders te ondersteunen en het opzetten van excellente nieuwe onderzoeksteams mogelijk te maken. 2016-1 I Geo-Info 37 Aansluitend aan de lunch werden de twee DHC-boekenkasten bekeken, die intussen waren verhuisd van de eerste naar de tweede verdieping. Binnenkort moet zowel daarvoor als voor de instrumen tencollectie in de kelder een onderkomen in een nieuwe 'gebouwde omgeving' worden gezocht. Hogeschool Utrecht verkocht op 31 oktober 2014 het pand Nijenoord 1 aan MidNed Projectontwik keling en het pand wordt op 15 december 2016 geleverd. De verkoop is onderdeel van het huisvestingsprogramma van de HU, waarbij al het Utrechts onderzoek en onderwijs van de HU wordt gehuisvest op Utrecht Science Park De Uithof. In die sfeer weet je maar nooit of de schoolge- bonden wandbeschildering in graffitistijl van funkytech.nl in de hal/kantine op de begane grond van Nijenoord 1 bewaard blijft. Veel DHC-donateurs zagen het kunstwerk nog toen ze op de Donateursdag 2015 de wc bezochten, waarvan de deur in deze wand zit. Bijgaand instrumenteel fragment uit die wand moet daarom hierbij worden afgebeeld en reageren mag! Bij de geschiedenis ervan kwam een titelpa gina van een boek van de Duitser Helmert op een sheet, maar Joop Gravesteijn had liever iets van de Nederlander Jacob de Gelder gezien. Overigens kwam er allicht nog meer aandacht voor Tienstra (met postuum een boek over 1e-5e standaardvraagstuk), Baarda en Teunissen. De (Geo) Data Analytics heeft nog steeds de Delftse School van voor 1985 als uitgangspunt. Wel zijn er nieuwe vector- en rasterbeschrij- vingen van oppervlakten en lichamen. Velsink memoreerde openstaande problemen als het modelleren van periodieke verschijnselen en koppeling aan geofysische modellen. Ook de termen Big Data en Delauneytriangulatie vielen natuurlijk. Hamvraag leek hoe het in de praktijk is met standaardafwijkingen, grens waarden, toleranties en vereffeningsmodellen buiten Move3. Bij de duiding van zijn promotie-onderzoek gaf Velsink ook zijn persoonlijke vakgeschiede nis weer van zijn voorganger Meerdink tot de cultuur van 'clusteren van clustermanagers' bij de HU. Hij hoopt in 2016 bij prof. Ramon Hanssen in Delft te promoveren op een normeringsmodel voor deformatiemetingen van bodem, kunstwerken en gebouwen. Velsink persisteerde bij wat hij op GeoBuzz 2014 in de sessie Maps4Society al zei: alleen bij het Staatstoezicht op de Mijnen is het goed geregeld. Tot slot verwees hij naar zijn eigen komende publicaties. Een verslag van de gehele Donateursdag verscheen in het tijdschrift De Hollandse Cirkel 2015-4. Adri den Boer Jantien combineert haar baan aan de TU Delft met een baan bij het Kadaster en krijgt de beurs voor haar onderzoeksvoorstel "Urban modeling in higher dimensions". In dit vijf jaar durende project wil Jantien een 4D-data- model ontwikkelen dat toepassingspecifieke detailniveaus van 3D-data modelleert als extra dimensie. Het Level of Detail (LoD) wordt daar bij weergegeven als 4e as (zie figuur). Dit zal een fundamentele oplossing bieden voor de huidige complexe en tijdrovende manier van 3D-databewerking voor stedelijke processen zoals geluid, luchtkwaliteit, water, energie et cetera waarbij voor verschillende toepassin- gen 3D-data afzonderlijk wordt ingewonnen, geprepareerd en beheerd. Het 4D-datamodel maakt het mogelijk alle mogelijke detailniveaus van een 3D-object in één geïntegreerd model op te slaan en toepassingspecifieke data te verkrijgen door in- en uit te "zoomen" over de LoD-as van het 4D-model.

Geo-Info | 2016 | | pagina 39