Trendwatching Aan het begin van een nieuw jaar is het een aardige oefening om na te denken over de toekomst. Wat zal het komende jaar ons brengen? Welke trends zijn er zichtbaar of worden door de watchers en setters gezien dan wel aangejaagd? Zo lees je op Frankwatching (bit.ly/lZOirci) dat we in 2016 rekening kunnen houden met 7 trends: de disruptieve gamechanger 'blockchain' (Bitcoins) wordt volgens kenners een hit of een hype. Het gebruik van 'virtual reality' - met vanouds al sterke verbindingen met geo - zal in 2016 eindelijk op grote schaal doorbreken, vooral met innovatieve toepassingen in de sectoren educatie, gezondheidszorg en toerisme. 'Insourcing' van creatief designtalent wordt al derde trend gezien, waarbij voor het MVP-denken (Minimum Viable Product) een belangrijke rol is weggelegd. Daarna wordt 'lifescience health' genoemd. Ontwikkelingsmaatschappij Google Ventures verwacht dat een derde deel van het grote geld daaraan besteed gaat worden. Gevolgd door het verder optimaliseren van webontwerp-UX (gebruikersontwerp), zodat de gebruikers uitsluitend prettige en herkenbare (web-)ervaringen zullen ondergaan. Als zesde in het rijtje de verdere ontwikkeling van loT (Internet of Things), waarbij apparaten zich bewust zijn van hun omgeving, autonome processorkracht hebben en daarmee zelfstandig beslissingen kunnen nemen. Als laatste noemen deze trendwatchers de ontwikkeling van de publieke zaak: de overheid kiest voor digitale innovatie en weet deze techniek te benutten om maatschappelijke doelen te realiseren, waarbij de publieke zaak steeds meer in het private domein wordt binnengetrokken. Welke van deze trends marcheren ons domein binnen? Of raken ons? Hebben we er wat mee of hebben we er wat aan? Zien we het aankomen? Duiken we weg of omarmen we de trends? Ook in het komende jaar willen we u in Geo-lnfo meenemen in de trends en ontwikkelingen binnen ons vakgebied. Het zal nog vast wel eens voorkomen dat we een afbeelding van een landmeter in zijn fluorescerend hesje kromgebogen over zijn turbo-tachymeter op de voorpagina plaatsen. Omdat er nog steeds gemeten, uitgezet en gemaatvoerd wordt. Of, wanneer er vanuit historisch belang een oude sepia foto of antiek kaartbeeld geplaatst wordt. Toch zien we in ons vakgebied al jaren dat er naast inwinning steeds meer te zeggen valt over gebruik en toepassingen van geo-informatie. Daar is het uiteindelijk ook allemaal om te doen. Het moet gaan over de betekenis van onze inspanningen in de maatschappij: wat levert het op, welke toepassingen vinden hun weg in de samenleving? Ik las en paar dagen geleden iets over de noodzakelijke 'BGT- nauwkeurigheid' bij zelfsturende voertuigen. De ontwikkelingen in de geo-sector zullen niet altijd gelijke tred houden met de beelden die opdoemen uit de glazen bol. We zullen aan het einde van dit jaar wel kunnen vaststellen dat er ten gevolge van wereldwijde technologische ontwikkelingen heel wat van die vernieuwingen ook ons vakgebied zijn binnengewandeld. Zo kunt u in deze editie kennis nemen van de betekenis van 3D voor de omgevingswet, de impuls die INSPIRE geeft voor het hergebruik van overheidsdata, is er weer een flink aantal columns uit diverse geledingen van de geo-sector, wordt GeoSamen steeds meer herkenbaar, stellen zich 2 nieuwe redacteuren voor, is er aandacht voor de 10e editie van de Geo-week, hebben we een nieuwe rubriek van en voor onze Vlaamse zuiderburen ('Hoe gaat het in Vlaanderen?'), is er een reeks verslagen van geo- bijeenkomsten, waaronder één over vernieuwingen in het onderwijs. Kortom: we zijn je nieuwe jaar weer met veel nieuws begonnen. (Gelijk maak ik ook hier maar gebruik van de gelegenheid om nog eens de oproep te doen om je profielgegevens op onze site in te vullen: daar hebben we allemaal profijt van!) Roelof Keppel Update je profiel op de website door rechtsbovenin in te loggen. Word nog beter vindbaar op de website en zorg dat je voor jou relevante informatie ontvangt. 2016-1 I Geo-Info 1

Geo-Info | 2016 | | pagina 3