Onvindbaarheid van adres Omnummeren of aanpassen van de navigatiesystemen? In de gemeente Harderwijk bevindt zich een situatie van onlogische adressering. De vindbaarheid van deze adressen was een groot probleem voor een aantal bewoners, hun bezoekers en de hulpdiensten. Via het navigatiesysteem van de hulpdiensten bleek het bij een aantal woningen niet mogelijk om op de juiste plek uit te komen. Gemeenten zijn in principe verantwoordelijk voor de adressering en als die problemen geeft, ook voor de oplossing daarvan. Daarom heeft de gemeente Harderwijk in 2012 een project gestart. Dat liep uiteindelijk heel anders dan verwacht. Geo-Info I 2016-1 Door Johan Ruiter en Manon van Heusden Probleemomschijving De buurt Weidewaard in Harderwijk is in 2013 ruim een half jaar regelmatig in het (regionale) nieuws geweest in verband met de zoge naamde omnummering. Een aantal bewoners had hierom gevraagd. Zij hadden namelijk problemen ondervonden met de vindbaar heid van hun woning door de hulpdiensten (politie, ambulance en brandweer). Wat was de oorzaak? Tijdens het ontwerp van de buurt Weidewaard in Harderwijk is in het verleden besloten om op voorhand alle huizen aan de woonerven te adresseren. Tijdens de ontwikkeling van de buurt werd vervolgens besloten om een aantal woningen 'om te draaien' zonder de adressering aan te passen. Dit had tot gevolg dat deze woningen gelegen waren aan een straat waaraan ze niet geadresseerd waren. Zo ontstond een ongewenste situatie waarbij de doorgaande weg de naam Achterste Wei heeft, terwijl de aanliggende wonin gen geadresseerd zijn aan achterliggende woonerven. In Figuur 1 zijn de woningen aan de noordzijde van deze straat geadresseerd aan de Pijlkruidmeen, en de woningen aan de zuidzijde aan de Klavermeen. Inmiddels bestaat de situatie circa 30 jaar en vooral de bewoners aan de noordkant hebben veel last van onvindbaarheid van hun woning. De bewoners aan de zuidkant van de Achterste Wei hebben veel minder last. Dit kwam met name doordat de meeste navigatiesystemen de zuidelijke straatnaam (in dit geval Klavermeen) als straatnaam namen Figuur 1 - Voorbeeld van situatie in Weidewaard.

Geo-Info | 2016 | | pagina 44