sen door de hulpdiensten I s,. X Er oe^e< 1' De Ti|d fabriek 1 -f? Ambulance raakt weg kwijt, man sterft 2016-1 Geo-Info 43 voor de Achterste Wei. In hiernaast afgebeelde situatie (zie figuur 2) uit Google Maps is dit goed te zien. De doorgaande weg (Achterste Wei) wordt hier aangeduid als Klavermeen. Deze oplossing werd eigenlijk door alle syste men gehanteerd en ook door de hele buurt. Deze situatie zorgde er voor dat de woningen aan de zuidkant wel werden gevonden door de navigatiesystemen en de woningen aan de noordkant niet. De omvang van het probleem In totaal betrof het in deze buurt zes wooner ven met 211 onlogisch genummerde woningen. Hiervan liggen er 154 langs de doorgaande weg (Achterste Wei). Van die 154 konden er 86 niet gevonden worden met behulp van de navigatiesystemen. Vervolgens liggen er nog eens 57 woningen langs een aantal paden waar ook een vindbaarheidsprobleem bestaat. Daarnaast was er nog een drietal school gebouwen en een sporthal waar ook een vindbaarheidsprobleem speelde. Aangezien de hulpdiensten steeds verder afhankelijk worden van navigatiesystemen, zorgt deze situatie voor een veiligheidsprobleem. In de praktijk hebben er, als gevolg van deze situatie, een aantal incidenten plaatsgevonden. Deze situatie heeft nog niet tot calamiteiten geleid zoals enkele jaren geleden in Putten (zie kader). Het eerste onderzoek naar een technische oplossing Om de omvang van het probleem objectief vast te kunnen stellen zijn met behulp van de brandweer Harderwijk een tiental testmeldin gen uitgevoerd op de probleem-adressen. Hierbij werden 9 van de 10 adressen niet (goed) gevonden. De gemakkelijkste oplossing zou zijn om in het navigatiesysteem een aantal aanpas singen door te voeren waardoor de adressen V BrninAetivity ■va m Studiepunt Harderwijk x Figuur 2 - Interpretatie van Google Maps. wel te vinden zouden zijn. De leverancier van het navigatiesysteem van de hulpdiensten is het bedrijf CityGIS. In overleg met een medewerker van dit bedrijf is er toen een proef uitgevoerd. Op een paar wegdelen is een tweetal parallelwegen getekend met de namen van de betreffende woonerven. Dit aangepaste bestand is ingelezen in het navigatiesysteem op de brandweerauto. De test die vervolgens is uitgevoerd gaf hetzelfde resultaat als de eerste test. Dus de aanpassing had niet gewerkt. In deze fase was bij de direct betrokkenen de kennis over de werking van een navigatiesys teem nog beperkt. Bovendien wijkt de werking van de navigatiesystemen van de hulpdiensten Algemeen Dagblad 15-8-2009 Niemand neemt vooralsnog de verantwoordelijkheid voor het tragische incident donderdag in het Gelderse Putten. Daar bezweek de 60-jarige Edmond Spanjersberg aan hartfalen terwijl de hulpdiensten verdwaalden omdat hun navigatiesystemen het opgegeven adres niet kenden. fundamenteel af van de werking van een nor maal navigatiesysteem. De brandweer schreef een eindrapportage dat de proef mislukt was en dat het niet mogelijk was om het probleem technisch op te lossen. De gemeente restte in de zomer van 2012 niets anders dan het starten van een omnummerproject om het probleem op te kunnen lossen. Uitvoeren Omnummerproject Het starten van het omnummerproject ging in eerste instantie zoals zo veel projecten starten. Het uitgangspunt was in dit geval om alle woningen te adresseren aan de straat waar zij daadwerkelijk aan gelegen zijn. Voordat het projectteam goed en wel was gestart, was er al een televisieploeg van omroep Gelder land de buurt ingetrokken om willekeurige bewoners te vragen naar hun mening. Ook de NOS stuurde een reporter die er een item voor de radio van wilde maken. De toon wordt snel gezet: de geïnterviewde bewoners hadden nergens last van. Dat deze bewoners niet op één van de probleemadressen woonden, werd even over het hoofd gezien. De geplande

Geo-Info | 2016 | | pagina 45