44 Geo-Info I 2016-1 zorgvuldige aanpak moest overboord en er werd snel gehandeld. De wethouder en brandweercommandant kwamen voor de camera tekst en uitleg geven over het project. Uitvoering project zoals gepland, of toch niet? Nadat alle stof wat is neergedaald, wordt de draad weer opgepakt en het projectplan uitgevoerd zoals gepland. Per woonerf wordt een aantal informatiebijeenkomsten voor de bewoners verzorgd. In januari 2013 komt voor het eerst een bericht van de contactpersoon bij de ambulancedienst dat CityGIS nu met BAG- adressen Adressen uit de Basisregistratie voor Adressen en Gebouwen) gaat werken bij het navigeren. Dat zou een oplossing kunnen zijn voor de (on)vindbaarheid van de adressen in Weidewaard. Een praktijktest door de contact persoon met de ambulance levert helaas geen goed resultaat op en dit onderwerp wordt terzijde gelegd. In maart 2013 wordt een bezoek gebracht aan de meldkamer Oost Nederland in Apeldoorn. Bij de meldkamer blijkt dat er juist een update van CityGIS is geïmplementeerd. De leden van het Omnummer-projectteam zien tot hun verbazing op het scherm bij de meldkamer dat het navigeren naar één van de probleemadressen nu wel goed gaat. De vraag is natuurlijk of het ook in de hulpverle ningsauto's goed gaat. Diezelfde dag worden testmeldingen aangemaakt voor de brandweer, politie en ambulance. Voor de politie en ambu lance slaagt de test inderdaad, bij de brandweer gaat het echter nog steeds verkeerd. Dat nu twee van de drie hulpdiensten de adressen wel vinden, betekent dat het nu technisch mogelijk is het vindbaarheidsprobleem op te lossen. Dat is voldoende reden voor de Gemeente Harderwijk om het roer om te gooien. Uitvoering omnummering opgeschort De uitvoering van het omnummerproject wordt opgeschort, tenminste wat betreft de omnummering. Dat het technisch mogelijk is, betekent niet dat alle adressen nu goed gevonden kunnen worden. Ook de brandweer heeft nog een probleem. De klok wordt als het ware weer een jaar teruggezet en het streven is nu om toch via een aanpassing in het navigatiesysteem het vindbaarheidspro bleem voor alle hulpdiensten op te lossen. Dat betekent dat er eerst een grondig onderzoek moet worden gedaan naar de werking van navigatiesystemen in het algemeen en die van de hulpdiensten in het bijzonder. Opnieuw onderzoek naar een technische oplossing De leden van het projectteam zijn feitelijk buitenstaanders in de navigatiewereld. Als er dan vanuit het algemeen belang iets aangepast moet worden aan de navigatie bij de hulpdiensten, is dat in eerste instantie niet heel eenvoudig te realiseren. Een intensieve zoektocht in de navigatiewereld leverde de volgende resultaten op. Hoe zit het nu eigenlijk in elkaar? Alle hulpdiensten hebben een zeker mate van autonomie. Daarbij komt nog dat er een nauwe samenwerking plaatsvindt tussen de meldkamer en de voertuigen en ook tech nisch gezien is de navigatie van de hulpdien sten meestal gekoppeld met de meldkamer systemen. Op de Meldkamer Oost-Nederland wordt gewerkt met het GMS-systeem en met de software van CityGIS voor de afhandeling van een melding naar een voertuig. De ambu lancediensten (in ons geval van Connexxion) verhaal kort te maken, een melding betreft een adres, dit adres wordt op het voertuig omgezet naar coördinaten via het locatie bestand, welke weer worden gebruikt om te navigeren. De twee databestanden die hier een rol in speelden waren niet in één hand. De adreslocaties van CityGIS CityGIS was aanvankelijk niet in staat om invloed uit te oefenen op de precieze locatie waar in opdracht van het GMS-systeem naar toe werd genavigeerd. Dat was ook de reden dat de proef in 2012 niet lukte. Wat dit bedrijf in het najaar van 2012 heeft ontwikkeld is een systeem om het locatiebestand te omzeilen. Ten eerste was er een beter adressenbestand beschikbaar: de eerder genoemde BAG- adressen. Deze exacte adressen met coördi naten zijn sinds 2012 landelijk beschikbaar en Figuur 3 - Omvang problematiek. werken ook met het GMS en met CityGIS- software. Het GMS-systeem bepaalt de positie van het incident. De brandweer in onze regio werkt ook met GMS en met CityGIS-software, maar communiceren via een simpele (Pager-) koppeling welke alleen adresgegevens kan communiceren en geen coördinaten. De politie werkt met een navigatiesysteem van een andere aanbieder. Waar standaard in het GMS altijd mee gewerkt werd, is het locatie bestand Nederland. Dit is een adrespunten- bestand dat afkomstig is van Rijkswaterstaat en door de meldkamer en hulpverlenings voertuigen wordt gebruikt. De (toenmalige) vtsPN (landelijke politieorganisatie) beheert het bestand voor dit doel en doet updates richting de verschillende meldkamers. Nu is de kwaliteit van dit locatiebestand niet 100%. In de buurt Weidewaard bijvoorbeeld, ontbraken hele reeksen van adressen. Dit bestand werd gebruikt om een melding vanuit de meldka mer op het voertuig om te zetten naar een xy-locatie waar het lijnenbestand (van CityGIS) dan naar toe navigeerde. Dus om een lang actueel. Ten tweede moesten deze adressen worden geprojecteerd op de wegassen zodat het systeem deze locaties kon gebruiken om naar toe te navigeren. Daar heeft men een softwareprogramma voor ontwikkeld. Dit pro gramma zoekt het dichtstbijzijnde lijnstuk met dezelfde straatnaam als de staatnaam uit het adres. Vervolgens wordt de locatie loodrecht op het betreffende lijnstuk geprojecteerd. Dit bestand wordt elke maand opnieuw aangemaakt op basis van de geactualiseerde BAG-adressen. De bedoeling is vervolgens om de meldkamer meldingen te laten voorzien van deze xy-locaties uit de geprojecteerde BAG-adressen. In de voertuigen moesten vervolgens deze locaties gebruikt worden voor de feitelijke navigatie. Het locatiebestand Nederland dat nog op de voertuigen aanwe zig was, hoefde niet meer te worden gebruikt. Dit was het uitgangspunt. De kwaliteit van de geprojecteerde locaties valt of staat met de nauwkeurigheid van die projecties. Op het moment van opschorting van het omnum merproject, was duidelijk dat deze techniek

Geo-Info | 2016 | | pagina 46