2016-1 Geo-Info 45 Figuur 4 - Op bezoek bij de Meldkamer Oost-Nederland. handmatig de adressen moeten opzoeken. Omdat dit destijds nog niet kon met behulp van de BAG kwam men niet altijd goed uit. Door een directe koppeling te leggen met de meldkamer wordt altijd gebruik gemaakt van de meest actuele BAG-adressen. Dit vergt echter wel een investering door de hulpdien sten. De brandweercorpsen in de regio Noord en Oost-Veluwe hebben onder druk van de bezuinigingen gekozen om deze investering niet te doen. Aangezien duidelijk werd dat er weldegelijk een vindbaarheidsprobleem was, heeft Erik Klein Goldewijk van de regio Noord en Oost Veluwe in het tweede kwartaal van 2013 besloten een proef te doen. Op de voertuigen zit ook een zender/ontvanger die bij politie of ambulance wordt gebruikt. Deze werkt niet via het P2000-netwerk maar via het GSM-netwerk. Het voordeel van deze koppeling is dat deze in principe ook in staat is de coördinaten die meegezonden worden in de meldingen te verwerken. Daarvoor moest de software zowel op de meldkamer(s) als op de voertuigen worden aangepast. Na een aantal mislukte tests slaagde het cluster er op 9 juli 2013 in om een geslaagde test uit te voeren met onder meer één van de adressen uit Weidewaard. Dat nieuws resulteerde in een beslissing door de Gemeente Harderwijk de omnummering definitief af te blazen. Ten slotte Het heeft het brandweercorps van Harder wijk uiteindelijk nog enige tijd gekost om de ontwikkelde methodiek daadwerkelijk in de hulpverleningsauto's te implementeren. Eind maart 2014 was deze klus geklaard. Van alle 211 onlogisch genummerde adressen zijn uiteindelijk toch nog vier daadwerkelijk omgenummerd. Dit omdat de aanpassing van de navigatie daar niet voldoende was. Noord. werkte. Wat ook duidelijk was, was dat hele reeksen adressen in Weidewaard niet juist geprojecteerd werden. Immers: een adres wordt loodrecht geprojecteerd naar de wegas met dezelfde naam. En in Weidewaard werden alle adressen aan de doorgaande weg (Ach terste Wei) naar de achterliggende woonerven geprojecteerd. Dat gold ook voor woningen die de ingang aan één van de paden had liggen. De oplossing voor dit probleem was om extra (parallel-)wegen toe te voegen langs de Achterste Wei en de paden. Ook binnen in de woonerven ging het soms fout. De impact is in dat soort gevallen kleiner, maar een kleine aanpassing in het basis-wegassenbestand van CityGIS zorgde ook in die gevallen voor een juiste projectie van het adrespunt. Twee projectmedewerkers uit Harderwijk zijn op 2 mei 2013 naar Den Haag afgereisd om de situatie in Weidewaard grondig door te spreken met CityGIS. Ter plekke zijn toen alle benodigde aanpassingen in het systeem van CityGIS doorgevoerd. Bij de eerstvolgende update van de BAG-adressen zorgden deze aanpassingen voor een juiste projectie van de probleemadressen. Beide bestanden (wegassen en geprojecteerde adrespunten) moesten vervolgens uitgeleverd worden aan de afnemers. Voor beide bestanden bestaat er een afwijkende updateprocedure. Ook de frequentie wijkt af. De wegassen wordt elke twee maanden rechtstreeks van CityGIS aan de afnemers geleverd. De geprojecteerde adreslocaties worden elk kwartaal door CityGIS aan de (toenmalige) vtsPN geleverd. Deze organisatie stuurt het bestand vervolgens door richting meldkamers. CityGIS zet zelf de bijgewerkte geprojecteerde adreslocaties elke maand op hun eigen correctieserver. Na alle procedures te hebben doorlopen, bleek bij een test op 4 juli 2013 dat de probleemadressen nu feitelijk goed gevonden konden worden. Dat wil zeggen, de politie en ambulance waren in staat om te profiteren van de technische en inhoudelijke verbeteringen. Dat gold vooralsnog niet voor de brandweer. Problematiek bij de brandweer De communicatie tussen de meldkamer en een hulpverleningsvoertuig verloopt via draadloze communicatie. Bij de brandweer wordt hiervoor het P2000-systeem gebruikt. Op de voertuigen is hiertoe een ontvanger ingebouwd. De pager is een ontvanger die berichten kan ontvangen en doorgeven rich ting navigatiesysteem. De pager heeft echter beperkte mogelijkheden omdat de doorge geven adressen vergeleken worden met een adressenlijst in de voertuigen. Deze lijst is niet altijd actueel, waardoor de chauffeurs vaak Figuur 5 - Posities van de voordeuren in Weidewaard-

Geo-Info | 2016 | | pagina 47