Verwondering Column 2016-1 I Geo-Info Ik weet niet hoe het u vergaat, maar hoe langer ik werkzaam ben in de geo-branche, hoe meer ik me verwonder en in verwarring raak over allerlei ontwikkelingen. Alles is Geo intussen, of juist daardoor weer helemaal niet.Of misschien verwonder ik me meer over het feit dat velen zich niet meer verwonderen- Kortom, ik ben wat confuus over alles wat er gebeurt binnen en in de omgeving van onze branche Één van de meest interessante fenomenen die ook ons vakgebied thans beïnvloedt, is "dataficatie": het fenomeen waarbij alle aspecten van ons leven digitaal worden vastge legd- Meestal onbewust en automatisch- Maar vaak schromen we niet om actief en enthousiast mee te doen, want het levert ons gemak en plezier- Locatie is hierbij een onmisbaar fenomeen en een enabler voor nieuwe business voor ons- Totzover helemaal niets nieuws- Ik heb de ontwikkeling van het dataficatie-fenomeen enkele jaren geleden nog afgedaan als 'meer van hetzelfde, we waren immers al een decennium vertrouwd met het 'Google'-concept- Totdat zo'n drie jaar geleden de eerste serieuze tekenen van de zelfsturende auto op mijn netvlies kwam- "Dat zal toch niet op afzienbare tijd werkelijkheid worden?', dacht ik nog- Jazeker, en al snel bleek dat geo ook hier het verschil moest maken- Ik was in staat van opwinding: een soort van sciencefiction en disruptie in de kern van de geo-branche- Maar ik was tegelijkertijd ook confuus omdat ik merkte dat deze ontwikkeling geruisloos langs onze com munity heen dreigde te glippen Vreemd, want voor onze sector is deze ontwikkeling van grote betekenis- Mogelijk is dit de volgende grote consu mententoepassing die onze sector een gigantische push gaat geven- Alle technologie wordt immers op grote schaal gebruikt in een bedrijfskritische omgeving- Het is bovendien dataficatie van de hoogste orde! Ga maar na- Auto's gaan online navigeren over High Density Maps met "BGT nauwkeurigheid" (zo'n 10 cm)- Ze gaan daarbij "Real Time Map Data" genereren op basis van LiDAR, Video en radar waarbij kaartgegevens terloops automatisch en online worden geüpdate- En als klap op de vuurpijl zal de auto zichzelf leren ("machine learning") om steeds behendiger door het verkeer te laveren- Een ezel Per seconde produceert een auto straks zo'n 750 GB aan data- Gelukkig dat het mobiele datanetwerk over 5 jaar een factor 100 keer zo snel zal zijn vergeleken met het primitieve 4G-netwerk van vandaag--- Ik hoor u denken: dat duurt nog wel even voordat dit allemaal werkt- Ik zal u uit uw droom helpen- Op de recente CES 2016 beurs in Las Vegas blijkt dat zaken nog sneller gaan dan we denken- De eerste operationele (open) cloud-platformen voor het integreren en analyseren van "car sourced geodata" zijn aangekondigd- NVIDIA lanceerde aldaar een speciaal grafisch supercomputing-platform voor auto's, voor het razendsnel verwerken van alle beeldinformatie- Quanergy presenteerde een ultra compacte (9x9x6 cm) robuuste en snelle LiDAR die minder dan $100 kost(!)- NXP presenteerde een radarchip van 7-5 x 7-5 mm die zo klein is dat deze onzichtbaar als een soort cocon in de carrosserie van een auto kan worden ingebouwd waarmee een gedetailleerd 360-gradenbeeld van de omgeving wordt gemaakt- Naast al dit wordt de auto een "upgradable platform for new technologies" en gedurende zijn (of haar) levensloop steeds slimmer door online data- en software-upgrades- Wat is nu het effect van deze ontwikkelingen? Er ontstaat een nieuwe markt van naar schatting 40 miljard omzet aan directe nieuwe geo-gerelateerde diensten- Dat is veertig keer de omzet van GeoBusiness in Nederland- De stevige technologiepush zal bovendien zorgen voor nog meer afgeleide business en crossovers- LiDAR's en radars zullen zo klein en goedkoop worden dat ze in mobiele devices worden toegepast- In het algemeen zal inwinning van geodata en beheer hiervan grotendeels crowdsourced worden- Opslag is hierbij geen issue meer: snel, goedkoop en onbegrensd- En er zullen nieuwe technieken ontstaan voor geo-gerelateerde bigdata-analyse die als services beschikbaar zullen komen- Waarom gaan deze ontwikkelingen dan langs ons heen? Zijn ze voor onze branche te giga en te overweldigend? Houden we te veel vast aan onze zekerheden en onze klas sieke geo-informatie infrastructuren? Moeten we ons meer internationaal profileren om beter aangehaakt te raken? Of moeten we even geduldig afwachten totdat deze ontwik kelingen verder zijn uitgekristalliseerd? Of.? Wie het weet mag het zeggen. Theo Thewessen Lector Location intelligence, HAS Hogeschool Directeur Geodan theo.thewessen@geodan.nl

Geo-Info | 2016 | | pagina 49