Een Geomatics Fietsroman Geodatastore nieuwe voorziening in PDOK Geodatastore Boek Zelden figureren landmeters in romans. Uitzonderingen zijn Old Shatterhand in de boeken van Karl May en Landmeter K. in HetSlot van Franz Kafka. Veel land zie je hen niet meten. Welke instrumenten zij gebruiken, welke meetmethoden zij hanteren en welke berekeningen zij uitvoeren... het blijft allemaal duister. Nooit Meer de Weg Kwijt Op 24 november jl. heeft PDOK de PDOK Geodatastore gelanceerd. Met deze voorziening kan elke overheid haar geodata snel, betrouwbaar en kosteloos online beschikbaar stellen. 48 I Geo-Info 1 2016-1 Nu is er dan een roman waarin kaarten en navige ren echt een hoofdrol spelen. Het is de fietsro man Nooit meer de Weg Kwijt - Op de fiets naar Auschwitz, die begin februari 2016 is verschenen. Op een snikhete zomerdag stappen twee 50-plussers op hun zwaarbepakte fietsen. Het einddoel is Warschau. Mijlpalen: Wittenberg, Praag, Auschwitz en Krakau. Waarom deze tocht? Hij is in één maand te fietsen en voor het echtpaar is Polen een Terra incognita. Fietsen door drie vroegere Oostbloklanden - DDR, Tsjechië en Polen - dat lijkt hen wel wat. Ze worden geplaagd door hitte, stortbuien en ander ongemak. Na een reeks van stormachtige regen dagen bereiken ze Krakau. Tijdens de tocht naar de zoutmijn van Wieliczka vallen de beslissende regendruppels. Ze boeken een trein huiswaarts. Tjfiu Lemmens Op de fiets naar Auschwitz Geen uitvoerige beschrijvingen van routes en bezienswaardigheden, geen feitjes maar een boek vol avontuur, volharding en ook klein zerigheid, naïviteit, kortzichtigheid en andere menselijke tekortkomingen. Hoe dichter ze Auschwitz naderen hoe talrijker de bespiege lingen over de uitwassen van superioriteitsge voelens, oorlogszucht en vernietigingsdrang. Ruim 70 zorgvuldig gekozen zwart-witfoto's en twee paginagrote en meerdere kleinere kaarten geven een heldere impressie van de fietstocht. Een welkome promotie van het geomatics- vakgebied. Een feest van herkenning voor de geomatics-specialist. Over de auteur Tjeu Lemmens (Weert, 1953) doceert geo- data inwinningstechnieken aan de Techni sche Universiteit Delft. Op zijn vakgebied heeft hij internationale faam verworven als columnist van GIM International, een tijd schrift dat wereldwijd wordt verspreid. Van 1991 -1998 was hij redacteur van Geodesia, de voorloper van Geo-lnfo. Zijn roots als landmeter zijn in de fietsroman Nooit Meer de Weg Kwijt duidelijk te bespeuren. Naast vakboeken en vakliteratuur publiceerde hij eerder Op de Fiets naar Cappadocië, een fietsroman die door pers en publiek lovend werd ontvangen. Titel: Nooit meer de Weg Kwijt - Op de fiets naar Auschwitz Auteur: Tjeu Lemmens ISBN 978-94-90533-00-7 Prijs: e 14,90 reisverhalen@geotexs.nl Tjeu Lemmens Overheden hebben steeds meer behoefte aan het eenvoudig beschikbaar stellen van open geo data. Hiervoor is de Geodatastore ontwikkeld. De PDOK-partners (de ministeries van Infrastructuur en Milieu en Economische Zaken, Rijkswaterstaat, Geonovum en het Kadaster) hebben hiertoe besloten. Het Kadaster heeft als beheerder van PDOK de bouw van het systeem verzorgd. De PDOK Geodatastore is gerealiseerd in samenwerking met het ministerie van Binnen landse Zaken en Koninkrijkrelaties, het ministe rie van Economische Zaken (Doorbraakproject Open Geodata), het Interprovinciaal Overleg (IpO) en de vier grote gemeenten. Snel, betrouwbaar en kosteloos Met de PDOK Geodatastore kan elke over heidsorganisatie haar open geodata snel, powered by PDOK betrouwbaar en kosteloos beschikbaar stellen. De datasets zijn in het Nationaal Georegister (NGR) en data.overheid.nl te vinden en te downloaden. De verwachting is dat dit initia tief een stimulans geeft aan de beschikbaar heid van open geodata in Nederland. Meer informatie Wilt u meer weten over het gebruik van de PDOK Geodatastore? Kijk dan op geodatastore.pdok.nl.

Geo-Info | 2016 | | pagina 50