3D en de Omgevingswet - deel 2 De Omgevingswet, die naar verwachting in 2018 in werking treedt, integreert vele wetten op het gebied van de fysieke leefomgeving. Onder deze wet vallen thema's als: bouwen, milieu, waterbeheer, ruimtelijke ordening, monumentenzorg en natuur. Bijna al deze thema's hebben een 3D-component en daarom wordt vaak de vraag gesteld of de Omgevingswet niet "3D" zou moeten zijn. En vaak is het antwoord dat 3D, in het toch al zo complexe proces van de Omgevingswet, nu even te ingewikkeld is. Maar wat betekent het eigenlijk als we het hebben over een 3D-implementatie van de Omgevingswet? En hoe kan de implementatie van de Omgevingswet nu en op de langere termijn de vruchten plukken van beschikbare 3D-technologie zonder er last van te hebben? 4 Geo-Info I 2016-1 Door Jantien Stoter In deel 1 ging het over de meerwaarde van 3D in het algemeen en werd uitgelegd dat dit artikel vooral focust op digitale, 3D-informatie voor zowel een betere informatievoorziening als een betere ondersteuning bij het uitvoeren van de Omgevingswet. Als we kijken naar waar 3D-informatie kan bijdragen aan het behalen van deze doelen, kunnen we de aan de Omgevingswet gerelateerde informatie het beste in drie groepen verdelen: 1. De basisregistraties die de huidige leefomgeving beschrijven. 2. Het Omgevingsplan waarin is vastgelegd wat wel en niet mag op een bepaalde locatie. 3. Rekenmodellen die de impact op de omgeving bepalen voor allerlei omgevingsaspecten als de leefomgeving zou veranderen (bijvoorbeeld bij de uitbreiding van een snelweg) veelal gebruikt bij vooronderzoeken. Deel 1 ging in op 3D en de eerste twee typen informatie. Dit deel beschrijft de meerwaarde van 3D bij het runnen van rekenmodellen en het analyseren van de output ervan. Er zijn vele voorbeelden van dergelijke rekenmodellen zoals simulaties voor energie, geluid, water en luchtkwaliteit. En 3D kan hier op drie manieren een meerwaarde hebben: a) het bieden van een 3D-omgeving om de - nu ook al 3D - outputgegevens van rekenmodellen te visualiseren in een dynamische 3D-omgeving, b) het bieden van een (integraal) afwegingskader in 3D en c) het automatiseren van het planningsproces. (Hoe 3D basisdata als input data voor deze doorgaans 3D rekenmodellen kan worden gebruikt, kwam uitgebreid in deel 1 aan de orde.) A) Dynamische visualisatie van 3D-output van rekenmodellen Veel domeinen werken al lang in 3D zoals water, geluid, luchtkwaliteit en energie waardoor 3D in veel werkprocessen onder de huidige wet- en regelgeving al een belangrijke rol speelt. 3D-informatie vormt dan ook de basis voor onderzoeken die voorafgingen aan veel voorkomende besluiten met rechtsgevolgen in het omgevingsrecht (bestemmingsplannen en omgevingsvergunningen). Maar een groot probleem is dat de bevindingen van deze onderzoeken veelal worden gepresenteerd in statische kaarten in onderzoeksrapporten waardoor de onderliggende 3D-informatie wordt gereduceerd tot 2D. Bovendien kunnen hierdoor de onderliggende 3D-gegevens in een ander onderzoek niet worden hergebruikt. De digitalisering van de informatievoorziening voor de Omgevingswet kijkt al via de Ir du fin-jola i r;mail waarflf vftTdltrnlng an 7 5 m hoogte, verklaring belasting lot 50 dB(A) belasting lol 55 dB<A) belasting lol 60 dB(A) De lasting lot 65 dB(A) uebouw oo contouren (rekengria) ti Dit artikel (waarvan het eerste deel is gepubliceerd in Geo-Info 2015-6) is mede gebaseerd op de ideeën van de Doorbraak3D-inspiratiegroep "3D en de Omgevingswet" bestaande uit Bert Rade maker en Maarten Engelberts (Ministerie van Infrastructuur en Milieu), Florian Witsenburg (Tygron), Daniel van Dijk (Gemeente Den Haag) en ondergetekende. a Figuur 1 - In hoogte variërende geluidbelasting voor het Hembrugterrein is weergegeven in 2Ü-kaarten (geluidsbelasting

Geo-Info | 2016 | | pagina 6