b 2016-1 Geo-Info In het kader van de herontwikkeling van een oud industrieterrein "Hembrugterrein" in de Gemeente Zaanstad is een studie uitge voerd om de geluidbelasting te bepalen van omgevingsgeluid afkomstig van omlig gende industrie en gemotoriseerd verkeer. De in hoogte variërende geluidbelasting was hierbij belangrijke informatie om opti maal te kunnen herinrichten. Maar omdat de workflow geen 3D ondersteunde, werd de op xyz-coördinaten berekende geluidbe lasting weergegeven op 2D-kaarten met een afzonderlijke kaart voor iedere verdieping (zie figuur 1). Het was aan de ambtenaren en bestuurders om deze informatie in hun hoofden te reconstrueren tot 3D-modellen. Dit maakte het niet eenvoudig om het effect van geluid te begrijpen en op basis hiervan beslissingen te nemen. Bovendien beperk ten de berekeningen zich tot het te ontwik kelen gebied en de maximaal te realiseren bouwhoogte. De 2D-kaarten waren daarmee statisch, namelijk een momentopname voor een beoogd doel. Bij positieverschuiving of een toename van de gebouwhoogte of het bouwvolume moest de berekening weer worden herhaald. Huidige technieken maken het mogelijk om output van de geluidstudies direct in een 3D-webviewer te visualiseren. Zo'n viewer is voor iedereen te gebruiken zonder plug- ins te installeren (zie figuur 2). Dit heeft twee belangrijke voordelen. Ten eerste maakt een interactieve 3D-geluidkaart direct inzichtelijk hoe de geluidbelasting in hoogte varieert. Ten tweede is voor de 3D-visualisatie van de outputgegevens van geluidmodellen veel minder nabewerking nodig dan bij het platslaan in 2D-kaarten. Hierdoor is het eenvoudiger om te expe rimenteren met verschillende scenario's ook voor verschillende typen professionals voor wie geluidbelastingen vanuit verschil lende invalshoeken sturend zijn zoals de geluidbelasting in de werkelijke situatie (nodig voor actueel gegevensbeheer), in de gewenste situatie (planologie) en bij nieuwe ontwikkelingen (nodig voor onderzoek). verschillende informatiehuizen naar de ontsluiting van de onderliggende onderzoeks gegevens. Maar een 3D-aanpak voor de ontsluiting van deze gegevens kan hier significante meerwaarde hebben. Dit kunnen we illustreren aan de hand van een praktijkcase van de Gemeente Zaanstad (zie kader). A.rGl* Herontwikkeling Hembrugterrein in Zaanstad B) Integraal afwegingskader in 3D op basis van rekenmodellen In deel 1 zagen we al dat de beschikbaarheid van actuele, 3D-basisgegevens middels basisregistraties domeinen afzonderlijk verder kan helpen. Maar voor de Omgevingswet is het juist ook interessant om het geheel van verschillende omgevingsaspecten tegen elkaar af te wegen. Voor zo'n integraal afwegingskader biedt een interactieve 3D Figuur 2 - 3D-visualisatie van de xyz-punten met geluidbelasting. Deze 3D-informatie vormde de bron voor de kaarten in Figuur 1. Bron: Esri. per verdieping: links 2e verdieping; rechts 3e verdieping). Bron: Gemeente Zaanstad. Industrie lawaai etmaal waarde 3de verdieping, op 10.5 m. hoogte. verklaring belasting tot 50 dB(A) belasting tot 55 dB(A) belasting tot 60 dB(A) belasting tot 65 dB(A) gebouw op contouren (rekengria) hoogte omgeving veel meerwaarde, omdat kan worden geëxperimenteerd met scenario's waarbij de impact op geluid, luchtkwaliteit, energie enzovoort direct duidelijk wordt. De stip op de 3D-horizon voor de Omgevings wet is dat overheden, burgers en bedrijfsleven samenwerken bij het inwinnen en delen van actuele (of nog beter realtime) informatie van de leefomgeving waarbij informatie over domeingrenzen heen wordt geïntegreerd in een dynamische 3D-omgeving. Sensoren die continu meten wat de status is van onze wer kelijkheid precies op dit moment zijn hierbij een belangrijke informatiebron. Het ideale planningsinstrument is dan een interactieve 3D-visualisatie waarbij (nu) ingrijpen in de omgeving direct laat zien wat de gevolgen zijn voor geluid, water, lucht en veiligheid en waar bij een deel van de toets op toelaatbaarheid van activiteiten door middel van deze digitale, dynamische tool kan plaatsvinden. Een groot deel van de regels in het omgevingsrecht is "mechanisch toepasbaar" zoals bouwregels in een bestemmingsplan, maar ook regels op het

Geo-Info | 2016 | | pagina 7