6 Geo-Info I 2016-1 Ruimtelijke kwaliteit*— Origineel Eigendom iGeluids- overlast gebied van milieu of natuur. Deze regels heb ben de potentie om (in de nabije toekomst) op basis van beschikbare 3D-gegevens "real time" te worden doorgerekend en getoetst. Voor een dynamische 3D-omgeving die alle omgevingsaspecten realtime integreert, zijn nog wel de nodige technische, juridische en organisatorische uitdagingen op te lossen. Bijvoorbeeld omdat ieder domein zijn eigen modelleermethode heeft met eigen standaarden en domeinspecifieke input- en outputgegevens, geïmplementeerd in exclusieve software. Integratie over domeingrenzen heen is dus nog niet eenvoudig. Bij het opstellen van de ministeriële regelingen onder de Omgevingswet kan deze uitdaging echter worden opgepakt. Het feit dat 3D-informatie al jaren wordt gebruikt voor de motivering van besluiten met rechtsgevolgen laat zien dat de komende jaren stappen in deze richting haalbaar zijn. Zo zou in een vroeg stadium van het planproces met vereenvoudigde rekenmodellen moeten kunnen worden gewerkt voor thema's als water, geluid, zicht etc zodat ze te integreren zijn in één interactieve 3D-omgeving. In deze fase zijn details nog niet zo belangrijk zijn en is het voldoende om een globaal idee te krijgen van de impact van diverse scenario's. Als het planproces dan in een verder stadium is kunnen details worden uitgewerkt middels de meer geavanceerde modellen (die ook vaak domeinkennis vragen). De geavanceerde modellen zijn op dit moment alleen geschikt om standalone in een specifieke softwareomgeving te draaien en vragen bovendien veel rekentijd. Daarentegen zijn de algoritmes achter de versimpelde modellen makkelijker te implementeren en te draaien waardoor het mogelijk wordt rekenmodellen van verschillende omgevingsaspecten te integreren in één omgeving. Serious gaming kan hier een deel van de technische oplossing bieden, doordat de gamingindustrie al gewend is om met grote hoeveelheden data te werken en daar de juiste selectie uit te maken. Een voorbeeld is de serious gaming- applicatie van Tygron waarbij de impact op een groot aantal aspecten wordt bepaald als er bijvoorbeeld ergens een nieuw gebouw wordt gepland (zie figuur 3). Of de interactieve omgeving van Rom3D waarbij de impact van windmolens op aspecten als zicht, schaduw en geluid on-the-fly wordt doorgerekend waarbij met verschillende type windmolens op alternatieve locaties kan worden geëxperimenteerd. Met deze omgeving van Rom3D kunnen bovendien andere energietransities worden ontworpen en het Figuur 3 - Het effect van ingrijpen in de leefomgeving integraal berekend en weergegeven in de serious- gaming-toepassing van Tygron. omgevingseffect ervan in beeld worden gebracht zoals zonneakkers en biomassa. Planmakers zonder domeinkennis kunnen met behulp van zo'n interactieve 3D-omgeving onderzoek doen. Dit verhoogt de effectiviteit van het planproces. Bovendien leert de ervaring dat het gebruik van dit soort interactieve 3D-visualisaties vroegtijdig in het planproces aanzienlijk kan helpen bij geschilbeslechting omdat de impact op de omgeving al snel concreet (lees "reëel") wordt gemaakt. Dit kan een oplossing bieden voor de "gephotoshopte" virtuele werkelijkheid. In De Volkskrant van 6 januari 2016 ("Beeldgevecht met de windmolens") was te zien hoe geplande windmolens bij Deventer er in de ogen van tegenstanders zouden gaan uitzien: groot (teruggerekend 500 meter hoog), dreigend en zwart (zie figuur 4, links). In werkelijkheid zien de windmolens er heel anders uit (zie figuur4, rechts): er is er maar één zichtbaar en de andere verdwijnt achter de verbouwing. In het artikel stelt de landschapsarchitect dat de oplossing hiervoor is om de windmolens in een 3D omgeving te zetten, gebaseerd op "echte" 3D gegevens waarin de toeschouwer zichzelf op elke gewenste plek in de virtuele toekomst kan plaatsen om rustig rond te kijken. Het runnen van dergelijke serious gaming- applicaties vereist nog steeds een bepaalde expertise. Maar er zijn ook gebruikersvriendelijke 3D tools voor het berekenen van effecten van omgevingsaspecten die door burgers kunnen worden bediend. Deze tools dragen bij aan een andere belangrijke doelstelling van de Omgevingswet, namelijk een grotere betrokkenheid van burgers en bedrijven. r 'I LI Figuur 4 - Geplande windmolens zoals gevisualiseerd door tegenstanders (links; Bron: De Stentor) en zoals ze er in

Geo-Info | 2016 | | pagina 8