Unieke hoogte: opnames van van het landschap Begonnen met fotografie op de grond, verzamelt Cloudshots nu geo-informatie vanuit Geo-Info I 2016-2 Begin 2012 zagen fotografen Marco Slot en Ben Vulkers uit Zwolle groeiende mogelijkheden om met drones extra 'standpunten' aan hun leveringspakket toe te voegen. Beide fotografen werken al meer dan 25 jaar voor architecten, bouwers, waterschappen, provincies en gemeenten, en vanuit die hoek kwam steeds vaker de vraag om hoogtefotografie en video. Toen de eerste drones voldoende betrouwbaarheid lieten zien en ook de prijs van deze nieuwe apparatuur betaalbaar werd, besloten de twee tot aanschaf van hun eerste Remotely Piloted Aircraft System (RPAS, de professionele benaming van wat in de volksmond nog steeds een drone wordt genoemd). Door Ben Vulkers Luchtopname Olst (Cloudshots). Beelden van een RPAS Het duo liet in mei 2012 Cloudshots 'low altitude aerial photographers' inschrijven bij de Kamer van Koophandel en voegde student sociale geografie Herman Vulkers toe aan het team. Vanaf dat moment voerde dit driemanschap honderden vluchten uit met een bij leverancier Aerialtronics aangeschafte, achtmotorige multi- kopter. Tot juli 2013 ging dat min of meer onbe lemmerd omdat er toen nog geen duidelijke en werkbare regelgeving bestond voor het vliegen met radiografisch bestuurbare vliegtuigjes op andere locaties dan bij een modelvliegclub. Na deze datum veranderde er echter veel voor iedereen die bedrijfsmatig met een RPAS wilde vliegen. Kort gezegd mocht vanaf dat moment niet meer zonder een ontheffing van Inspectie Leefomgeving en Transport (ILenT) gevlogen worden. Om die ontheffing te verkrijgen moest iedere operator een Operations Manual opstellen waarin de bedrijfsvoering tot in detail wordt beschreven. De gebruikte apparatuur moest verzekerd en volgens Europese normen gekeurd worden. Daarnaast moest het team beschikken over een volwaardig opgeleide piloot. Ben Vulkers werd na een theorie- en praktijkopleiding bij het Nederlands Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium de eerste piloot van het team. Het voldoen aan al deze vereisten heeft veel tijd en investeringen gekost maar uiteindelijk kon Cloudshots in juli 2015 worden bijgeschreven in het Luchtvaartregister. Nage noeg alles wat bij een luchtvaartonderneming noodzakelijk is komt in de bedrijfsvoering aan de orde. Kennis van het luchtruim en de luchtvaart- regels, kennis van meteorologie en navigatie, maar ook het bijhouden van logboeken en een zorgvuldige vluchtadministratie komen dagelijks

Geo-Info | 2016 | | pagina 16