en inrichting Ook bij hoogtefotografie draait het gewoon om vakmanschap 2016-2 I Geo-Info aan bod. Met de Bedrijfsontheffing waarover Cloudshots nu beschikt, is het nog niet zo dat alles zomaar kan. Er zijn strenge regels waaraan een RPAS-operator zich moet houden. Zo mag er niet gevlogen worden binnen honderdvijftig meter van aaneengesloten bebouwing en snelwegen, en niet boven mensenmassa's. Bij alle vliegbewegingen dient de RPAS volgens een 'Visual Line Of Sight' gevlogen te worden. Dat betekent dat het luchtvaartuig te allen tijde zichtbaar moet blijven voor de piloot. Om een object heen vliegen en de RPAS even uit het oog verliezen is dus niet toegestaan. Ook is er een limiet voor de hoogte vastgesteld, deze is maximaal 120 meter. Voor ons is dit in bijna alle situaties meer dan voldoende. Het is hoog genoeg voor overzicht en context, en laag genoeg voor detail en menselijke maat. Juist die 'geringe' hoogte is interessant. In dit gedeelte van het luchtruim mag een bemande helikopter niet komen, maar bevinden zich interessante perspectieven voor een beeldmaker: een aange name blik van kerktorenhoogte. Beide fotografen in het team hebben zich van het begin af aan ten doel gesteld dat ook de opnames die zij op hoogte maken technisch en inhoudelijk moeten voldoen aan de kwaliteit van de beelden die ze op de grond maken. Het is beslist niet zo dat een foto automatisch goed is omdat deze op hon derd meter hoogte is gemaakt. Ook bij hoogte fotografie draait het gewoon om vakmanschap, gevoel voor compositie, licht en moment. Plannen en meldingen Iedere geplande vlucht wordt van te voren beschreven in een Operationeel Plan. Dit is een verplicht document dat vierentwintig uur voor de operatie wordt ingediend bij ILenT. Hierin wordt beschreven waar zich de exacte vlieglocatie bevindt en wat de eventuele risico's op die plek kunnen zijn. Van de operator wordt verwacht dat hij de mitigerende maatregelen beschrijft die noodzakelijk zijn om risico's te mijden. Naast dit Operationeel Plan wordt een Notice To Airmen (NOTAM) ingediend bij Defensie. Dit is een officiële melding van de vlucht die na acceptatie op de website van de Luchtver keersleiding Nederland kan worden terugge vonden. Deze melding kan door iedere vlieger tijdens zijn eigen vluchtvoorbereiding worden ingezien zodat hij met ander luchtverkeer rekening kan houden. Het team beslist dat er veilig kan worden gevlogen op de beoogde locatie als het luchtruim vrij is van vliegverkeer en obstakels. Uiteraard zijn ook de weersom standigheden bepalend of een vlucht kan plaatsvinden. Doorgaans is een heldere hemel zonder neerslag en een maximale windkracht van 4 Beaufort een vereiste. Daarnaast is vliegen alleen toegestaan tussen zonsopgang en zonsondergang. Bij Cloudshots zijn de taken

Geo-Info | 2016 | | pagina 17