'X'1 Vanuit de lucht is het continue veranderings proces op een fantastische manier te registreren Specific Vo!u me measu rements 16 Geo-Info I 2016-2 Camera angles verdeeld over de piloot, die het toestel via een controller zijn route laat vliegen, de payloadcon- troller/cameraman, die met zijn eigen controller de camerabewegingen aanstuurt, en de obser ver die het luchtruim en de situatie op de grond in de gaten houdt. Zowel piloot als cameraman beschikken over een eigen monitor waarop het te maken beeld en de vluchtgegevens zoals hoogte, afstand tot de RPAS, batterijwaarden en vliegduur kunnen worden beoordeeld. Vliegpaden en detaillering Cloudshots maakte de afgelopen jaren veel beelden van de grootschalige 'Ruimte voor de Rivier'-projecten. Het is een onderwerp dat zich qua schaal en karakter goed leent om met een blik van boven in beeld te worden gebracht. Op regelmatige basis worden de vorderingen in het grondverzetwerk langs de IJssel vastgelegd; vanuit de lucht is het continue veranderingspro ces op een fantastische manier te registreren. Camerahoeken (Cloudshots). Door te vliegen met vastgelegde waypoints en GPS-coördinaten kunnen de diverse vluchten volgens een identieke beweging worden uitge voerd en herhaald. Op die manier is een wijziging in het landschap of de groei van een bouwproces stapsgewijs te volgen. Met opdrachtgevers als architecten, bouwers en waterschappen komen ook de betrekkelijk nieuwe mogelijkheden van mapping in beeld. Nieuwe software geeft de mogelijkheid om grote gebieden zeer nauw keurig in kaart brengen. Door het gewenste niveau van detaillering aan te geven berekent de software automatisch een optimaal vliegpad. Dit vliegpad kan op locatie met een druk op de knop geactiveerd worden, waarna de RPAS in korte tijd de route volledig autonoom aflegt en onderweg foto's loodrecht naar beneden maakt. De hoogte en snelheid waarmee de RPAS het traject aflegt zijn afhankelijk van de gekozen detaillering en het gehanteerde objectief. Lagere vluchten resulteren doorgaans in een hogere detaillering maar een langere vliegtijd. Prajorrtöd 2D Ar&a Total. vol min [aJ] [a.1]: 713.40 Met hoge vluchten is sneller een groot gebied te mappen, maar verkrijgt men een lagere detaillering. Deze detaillering loopt uiteen van ongeveer 1 cm tot 5 cm per pixel. Voor de berekening van de uiteindelijke kaarten en modellen is het erg belangrijk is dat er genoeg overlap in de gemaakte beelden zit. De software zorgt hiervoor door de vluchtpaden goed op elkaar te laten aansluiten en met een interval van een paar seconden foto's te maken. Dit levert een serie van tientallen tot honderden beelden op. De beelden worden vervolgens verwerkt tot 3D-modellen en kaarten. De software gebruikt GPS-coördinaten uit de metadata van de foto's en visuele informatie om de relatieve positie en hoek van de gemaakte foto's tot elkaar te bepalen. Op deze manier worden duizenden punten gegenereerd die resulteren in een 3D-punten- wolk. Deze puntenwolk vormt de basis van de verschillende modellen die het programma kan creëren. Door de ruimte tussen de punten in te laten vullen ontstaat er een digitaal model van het in kaart gebrachte terrein. Ook kunnen er eenvoudig volumemetingen worden gedaan. Met behulp van orthorectificatie kan een zeer nauwkeurige kaart zonder vertekening worden gegenereerd waarbij afstanden in tact blijven en er dus geschikt metingen mee kunnen worden verricht. Ben Vulkers is waarnemer/ observer bij Cloudshots. Hij is bereikbaar via info@cloudshots.nl en www.cloudshots.nl. Marco Slot is payload controller bij Cloudshots. Herman Vulkers is piloot bij Cloudshots. Volumemetingen (Cloudshots).

Geo-Info | 2016 | | pagina 18