6 Meer dan 100.000 woningbranden per jaar V te e* -€' Legenda 218 brandincidenten verdeeld per categorie 'Voorkomen directe financieie schade' ■1 13 20 I Geo-Info I 2016-2 ®0 si t* - cU o on O o Ocpo 0°cbaon a eng0 a» model een bereik van meer dan 85% van alle enkelvoudige woningbranden. Het model bestaat uit twee sub-modellen, waarvan de eerste zich richt op kleine branden en de tweede betrekking heeft op middel grote branden. Beide sub-modellen hebben het meervoudige regressiemodel als model- vorm en de significante verklarende variabelen zijn per model verschillend. Het sub-model voor kleine branden heeft een hogere verklaringskracht (R2=8o%) dan het model voor middelgrote branden (R2=7i%). Naast het feit dat de sub-modellen een uitspraak doen over de gerealiseerde schade, genereert ieder model per gerealiseerde schade ook een betrouwbaarheidsmarge. Deze betrouwbaar heidsmarge geeft aan binnen welke marge (bv +/- 20%) de uitspraak over de gerealiseerde schade ligt. Prestatie-indicator 'voorkomen directe financiële schade' Nu alle drie de variabelen uit de formule (figuur i.) bekend zijn, is het mogelijk de prestatie-indicator 'voorkomen directe finan ciële schade' per brandincident te berekenen. De uitkomst van deze berekening geeft zowel een waarde (e) als een percentage Voor 218 geselecteerde brandincidenten (figuur 3.) binnen de regio van de Brandweer Amsterdam-Amstelland is de 'voorkomen directe financiële schade' bepaald. De gemiddelde 'voorkomen directe financiële schade' voor kleine branden bedraagt 87% van de totale vervangingswaarde van de woning, en voor middelgrote branden ligt de gemid delde 'voorkomen directe financiële schade' op 55% van de totale vervangingswaarde van de woning. Uit navraag bij de brandweer blijkt Figuur3 - Locatie van de 218 brandincidenten. dat deze percentages overeenkomen met de subjectieve ervaringen uit de praktijk. In figuur 4 is de uitkomst van de 'voorkomen directe financiële schade' in percentages voor de 218 brandincidenten weergegeven. De opbrengst van de 'voorkomen directe financiële schade' is op basis van deze 218 brandincidenten gemiddeld 82% van de totale vervangingswaarde van de woning. Gezien de hoge verklaringskracht van alle gebruikte modellen voor de prestatie-indi cator 'voorkomen directe financiële schade' O Kfeine branden Middelgrote branden het belang van het hebben van inzicht en de huidige blinde vlek in de brandveiligheidssec tor omtrent het economisch rendement van de maatregelen die zij nemen, mag veronder steld worden dat dit model een waardevolle bijdrage kan gaan leveren in het Brandveilig heidsmodel. Doorontwikkeling van de eerste versie van deze prestatie-indicator zal op meerdere manieren een vervolg krijgen. Ten eerste zal de brandweer gaan bepalen hoe zij deze indicator kan gebruiken om haar transparantie en leervermogen te versterken. Één van de mogelijkheden is om de effecten van de invoering van nieuwe inzettactieken en vari abele voertuigbezettingen te objectiveren in termen van 'de voorkomen directe financiële schade'. Een tweede haalbare toepassing ligt in het nauwkeuriger bepalen van de risico's met behulp van de gerealiseerde directe OLTTU 1UU7S. 155 60%-80% 44 10%-60% 20%-40% <20% 0 t 20 40 60 80 100 120 140 160 1BQ Figuur 4 - Verdeling brandincidenten per categorie voorkomen directe fnanciële schade.

Geo-Info | 2016 | | pagina 22